Srbija i Kosovo na sportskim terenima: Utakmice u kojima poene osvaja politika (VIDEO)

Politički odnosi Beograda i Prištine neminovno utiču na sve oblasti života, pa i na sport. Nakon što nije igrala meč za peto mesto protiv selekcije Kosova, muška odbojkaška reprezentacija do 18 godina osvojila je šesto mesto na kvalifikacionom turniru u Severnoj Makedoniji.

Foto: Insajder

Osim što se nije plasirala na Evropsko prvenstvo u julu u Bugarskoj, opet je otvoreno pitanje: Kakav je stav države Srbije kada je reč o reprezentativnim nastupima, u mečevima u kojima je rival Kosovo?

Zvanično – razbolela su se devetorica odbojkaša, zbog čega utakmica, koja je u nedelju trebalo da se igra u Strumici, nije odigrana. Službeni rezultat: 3:0 za Kosovo. 

Kakav je stav države Srbije kada je reč o reprezentativnim nastupima svih kategorija, u slučajevima kada je rival Kosovo, koje je postalo članica Međunarodnog olimpijskog komiteta 2014. godine a Srbija na glasanju bila uzdržana? Ministarstvo sporta i Odbojkaški savez Srbije nisu odgovorili na to pitanje Insajdera.

Prvi meč, Srbija i Kosovo igrali su 2015. godine, doduše, bez državnih obeležja; tada je ženska juniorska reprezentacija Srbije pobedila selekciju Kosova u prvom meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u rukometu u Rumuniji.

Tri godine kasnije, Evropska rukometna federacija je suspendovala Rukometni savez Srbije, nakon što je utakmica ženskih juniorskih selekcija u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo otkazana odlukom Vlade Srbije, iako je prethodno bila planirana da se igra najpre u Kragujevcu, pa u Kovilovu kod Beograda.

“Kako ćemo da objasnimo građanima Srbije da Ukrajina neće da igra utakmicu u Kijevu protiv Kosova, a Srbija će da igra u Beogradu ili Kragujevcu. Objasnite mi tu matematiku po kojoj ćemo mi to nekome da objasnimo“, izjavio je tada predsednik Srbije Aleksandar Vučić. 

Iste godine, kosovski karate tim koji je krenuo na Evropsko prvenstvo u Novom Sadu, zaustavljen je na administrativnom prelazu, a Džudo savez Srbije nije dozvolio juniorkama da igraju meč protiv kosovskih takmičarki na Evropskom kupu u Sarajevu.

 Međutim, tri godine kasnije, uoči odlaska sportista na Olimpijske igre u Tokiju, predsednik Srbije se, u drugačijem tonu, posebno obratio baš džudistkinjama.

 “Milice i Marice, pošto ćete imati u konkurenciji takmičarke sa  Kosova, ne brinite - vi se bavite sportom, a pobeđivale ili gubile, mi ćemo biti uz vas. Bavite se sportom, samo svoj posao radite, i ne brinite za bilo šta drugo", rekao je tada Vučić. 

Međutim, samo dva meseca kasnije, kosovskim takmičarima nije bilo dozvoljeno da uđu u centralnu Srbiju da bi u Beogradu učestvovali na Svetskom prvenstvu u amaterskom boksu.

I ponovo promena stava već početkom 2022. godine: Šest kosovskih sportista takmičilo se na Balkanskom prvenstvu u atletici za mlade u Beogradu. To je, kako su tada rekli iz Olimpijskog komiteta u Prištini, prvi put da su pod imenom Kosova učestvovali na jednom sportskom takmičenju u Srbiji!

Učestvovali su atletičari s Kosova iste godine i na Svetskom dvoranskom prvenstvu u atletici u Beogradu, ali bez državnih obeležja. 

Međutim, godinu dana kasnije, srpska i kosovska zastava bile su jedna pored druge na grend slemu u Gruziji, jer je džudistkinja Srbije osvojila zlato, a džudistkinja s Kosova srebro. 

Krajem iste godine, odnosno prošlog meseca, Srbija nije učestvovala na Evropskom prvenstvu u džudou na Kosovu.

 Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.