Srbija među šest zemalja Evrope bez tehnologije 5G (VIDEO)

Telekomunikaciona tehnologija pete generacije (5G), kažu stručnjaci, nudi revolucionarne mogućnosti za građane i privredu. Automatizacija industrije, primena veštačke inteligencije u privredi, kvalitetnija zabava za građane, ali i razmena informacija brzinom koju do sada nismo videli, samo su neke mogućnosti koje nudi 5G. O uvođenju te mreže u Srbiji govorilo se 2019. godine, međutim, mi smo jedna od šest zemalja Evrope koje još nemaju tu tehnologiju. Interesovanje za investiranje u 5G u Srbiji pokazali su najveći telekomunikacioni provajderi, međutim, aukcije za dodelu 5G frekvencije godinama nema.

Ilustracija. Foto: Beta/AP Photo/Charles Krupa

Osamdesetih godina prošlog veka prva generacija tehnologije bežične telekomunikacije donela je mobilni telefon, a svetu revoluciju. Druga generacija - 2G - dala je mogućnost slanja SMS poruka, a treća pristup Internetu. Četvrta generacija, koja se danas koristi u Srbiji, te usluge učinila je kvalitetnijim, ali su njene mogućnost vremenom postale nedovoljne.

"Svi smo svedoci toga da kada prisustvujemo nekim masovnim događajima poput utakmica na stadionima ili nekim sličnim manifestacijama, mi ne možemo da imamo kvalitetan internet saobraćaj i dolazi do toga da se traži novo rešenje", izjavio je za Marker prof. dr Dragan Milošević sa Univerziteta Privredna akademija.

Tehnologija 5G nije samo brz internet već i alatka, kažu stručnjaci, koja će poboljšati kvalitet života tako što će automatizovati opasne i teške poslove, a razmena podataka u realnom vremenu znatno će unaprediti oblasti poput telemedicine. Presudna će biti u automobilskoj industriji jer će omogućiti ekološki održivija i autonomna vozila.

"Kada je u pitanju brzina, naravno, ona je uvek značajna i važna je. Međutim, ja bih pre rekao da je važnija komponenta realnog vremena. U svim prilozima o 5G, prvo što će vam svi reći jete: autonomna vozila - moraju da rade u realnom vremenu. Kada će doći to je pitanje, sve se to razvija, a tu su te milisekunde veoma važne", izjavio je Pjer Vučković, direktor u Kompaniji CETIN.

Brzine interneta u zemljama koje su uvele 5G mrežu dostižu od 200 do 490 megabita u sekundi. U Srbiji, koja nema 5G, prosečna brzina interneta je 64 megabita u sekundi, po čemu je 65. u svetu. Stručnjaci kažu da Srbija još nije pod pritiskom da uvede 5G, jer kvalitet internet saobraćaja nije ugrožen, kao i da je ta tehnologija još skupa, jer je nova.

"Kad pogledate neke projekcije u Evropi, priča se u nekom periodu od pet godina - cifre variraju od nekih 200 do čak 400 milijardi evra koje će morati do 2025. godine da se investiraju", kazao je Vučković.

U Srbiji se poslednjih godina govori o četvrtoj industrijskoj revoluciji, čija je osnova robotika i veštačka inteligencija - koje ne mogu da funkcionišu bez 5 G mreže. Ipak, Vlada Srbije osnovala je Centar za četvrtu industrijsku revoluciju, iako još nije uvela novu tehnologiju.

"Ta industrijska revolucija 4.0 koja se pominje prati razvoj 5G mreže. Bez nje nema ni ozbiljnije primene veštačke inteligencije i Srbija bi trebalo da razmišlja u pravcu svojih privrednih i ekonomskih benefita kada je u pitanju uvođenje te tehnologije. Ne bi trebalo da zaostane ni u kom smislu", ocenio je Milošević. 

Kad će 5G tehnologija biti dostupna građanima i privredi Srbije, nije poznato. Ministarstvo telekomunikacija nije odgovorilo na pitanje Markera kada će biti objavljena aukcija za 5G frekvenciju, koja se iz godine u godinu odlaže, a bez koje ne može da se uvede ta tehnologija.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.