Šta je zahtevima Vučić poručio građanima na Saboru (VIDEO)
„Više nema tolerancije za teror i blokade“, „Vučić poslao moćne poruke“, „Srbija neće revoluciju“ – naslovi su provladinih medija nakon trodnevnog mitinga promocije Pokreta za narod i državu. Kakvu poruku treba čitati iz zahteva vlasti institucijama koje je u subotu uveče na centralnom događaju izneo predsednik Srbije Aleksandar Vučić? Čeka li nas period buđenja institucija koje bi svoj posao radile profesionalno, njihovog dirigovanog delovanja ili represije vlasti nad glasnim protivnicima?

Uspostaviti red u državi – rečenica je kojom se objedinjuju gotovo svi zahtevi koje je u subotu uveče pred građanima u Beogradu institucijama izneo predsednik Srbije.
Studenti u blokadi još nemaju zajedničku reakciju na izrečeno, ali će se to dogoditi uskoro, kaže studentkinja Fakulteta političkih nauka u Beogradu Aleksandra Kuzmanović, koja zahteve predsednika Srbije vidi kao „zanimljive“.
„Ti zahtevi su, koliko ja vidim, upućeni institucijama, a svi vrlo dobro znamo pod čijim uticajem i kontrolom su institucije“, navodi.
Na istu stvar ukazuje i advokat Rodoljub Šabić, koji kaže da je čitav niz poteza koje je predsednik Srbije vukao u poslednje vreme nelogičan, a da je skup na kom je promovisan Pokret za narod i državu, zajedno sa iznetim zahtevima – u ovom trenutku kontraproduktivan.
„Ja jednostavno mislim da nije realno očekivati da institucije koje su same dozvolile da budu okupirane i koje su pristale na status u kojem su – odjednom počnu da funkcionišu onako kako bi trebalo, u skladu sa Ustavom i zakonima, a ne pod komandom režima“, smatra on.
Komunikaciona strategija koja ima za cilj navlačenje „haljine žrtve na sebe“ način je kako politički analitičar Cvijetin Milivojević vidi poslednje poteze vlasti.
„A saopštavanje zahteva je dublje guranje prsta u oko ljudima koji protestuju zbog konkretne stvari“, kaže.
Profesor Pravnog fakulteta Union u penziji Bogoljub Milosavljević navodi da predsednik Srbije „kopira studente u formi“, ali da kroz svoje zahteve upućuje i pretnje, umesto da prihvati dijalog i izađe u susret studentskim zahtevima. Podseća da i studenti traže da tužioci i institucije rade svoj posao, ali s ciljem uspostavljanja vladavine prava.
„A predsedniku je na umu samo represija bez promene diskursa i bez ikakve demokratizacije, i stoga bi represija mogla da ojača na kratak rok. Ipak, ona nije izlaz iz krize, a ni način opstanka na vlasti“, navodi.
Najavu represije vidi i studentkinja FPN-a Aleksandra Kuzmanović, no kaže da bi se njena upotreba u ovom trenutku tumačila kao očajnički potez SNS-a.
„Videli smo i do sada da im se svaka represija vratila kao bumerang i da je razbesnela ne samo studente, već i celo pobunjeno društvo, i mislim da bi neka nova represija išla samo na štetu SNS-u“, zaključuje.
Da li će se, zarad smirivanja aktuelne krize, dogoditi buđenje institucija koje bi svoj posao radile profesionalno, njihovo kratkotrajno dirigovano delovanje ili represija vlasti nad glasnim protivnicima – za sada ostaje bez odgovora.
No, priliku da razaznamo konture onoga što bi moglo da se dogodi u narednom periodu možda ćemo dobiti već sutra, tokom sednice Skupštine Srbije i nastupa predstavnika vladajuće većine.
Novinar Stefan Miljuš
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.