Šta su proksi ili posredničke organizacije? (VIDEO)
Kada strane sile imaju negde interes, a ne bi direktno da budu uključene u sukob – okreću se posredničkim, ili proksi organizacijama. Tih organizacija je najviše na, decenijama nestabilnom, Bliskom istoku, ali su one poznate i drugim regionima - Balkanu devedesetih i istoku Evrope danas. Iako po ljudstvu, organizaciji i opremi nisu uporedive sa regularnim vojskama, te organizacije raspolažu znatnim resursima i znanjem – procena je da libanski Hezbolah godišnje dobija 700 miliona dolara pomoći iz Irana, a jemenski Huti pokazali su da su sposobni da balističkim raketama gađaju izraelske ciljeve daleke 2.000 kilometara.

Plodno tle za nastanak posredničkih, odnosno proksi organizacija, jesu nestabilni regioni i države, posebno one u kojima je građanski rat. Tako je Sirija, zbog građanskog rata 2011. godine, postala poligon regionalnim i velikim silama da svoje interese u regionu štite preko svojih tih organizacija.
"U Siriji imamo Turkmenske brigade koje su proksi organizacija Turske države u samoj Siriji. Tu imate i možda najveću organizaciju to su kurdske jedinice koje imaju dvojak cilj - jedna je autonomna borba - i u tom smislu nisu proksi - za neku vrstu velike autonomije unutar Sirije i uređenje Sirije kao federacije, s druge strane su kao proksi za Izrael i Ameriku koje ih podržavaju zato što neke njihove interese ostvaruju na terenu. U Siriji deluje Hezbolah koji je proksi Irana - Iran ih i naoružava i finansira", izjavio je za Marker Slobodan Janković sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu.
Od početka rata u Iraku 2003. godine, Amerika je, vojno, čvrsto pozicionirana na Bliskom istoku i, kao glavni saveznik Izraela, često je meta islamističkih proksi organizacija. Napadi, kako se pretpostavlja, motivisani iz Irana, intenzivirani su od početka rata u Gazi.
"Postoji mnoštvo organizacija koje su posredničke organizacije Irana, najpoznatija je Katai-Hezbolah - samo ime govori da se inspirisala i Hezbolahom. Tu su i Badr organizacije i razne druge koje ime svoja vojna krila i koje od kako je počeo rat u Gazi, bombarduju američke baze u Iraku i u Siriji", kazao je Janković.
Hezbolah, ili u prevodu Božja partija, postoji duže od četiri decenije u Libanu i jedna je od najuspešnijih proksi organizacija. Direktno finansirana iz Irana, ta libanska organizacija bila je uspešna u borbi protiv takozvane Islamske države na severu, u Siriji, a na jugu države, poslednjih 20 godina, odolevala je Izraelu. Uspešne su i druge posredničke organizacije u regionu.
"Što se tiče samih Kurda i oni su bili jako uspešni. Zadržali su deo teritorije u samoj Siriji pred naletom takozvane Islamske države i naravno, ove proiranske milicije u Iraku su bile odlučujuće da preokrenu situaciju na frontu kada je Islamska država napredovala prema Bagdadu - oni su bili ta oštrica koja je zajedno sa Iračkom vojskom prvo zaustavila taj napad a onda kasnije i slomila u potpunosti, uz pomoć američke avijacije slomila Islamsku državu u Iraku", naveo je Janković.
Posredničke, odnosno organizacije koje zarad svojih ciljeva iskorišćavaju pojedine države ne doprinose miru. Međutim, njihova svrha i jeste upravo u tome da suprotstavljeni krupni igrači zaštite svoje interese, da se ne sukobe međusobno - i ne izazovu sukob širih razmera.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.