Stara politika novog predsednika: Ambasador Amerike u UN-u ponovio da je krajnji cilj međusobno priznanje Srbije i Kosova
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa je za svega nekoliko meseci uspela da izazove niz kratkih spojeva na međunarodnoj sceni, ali za sada, kada je u pitanju politika prema regionu, stvari teku po starom. Na sinoćnoj sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, na čijem dnevnom redu je bila situacija na Kosovu, predstavnik Sjedinjenih Američkih Država je ponovio dobro poznati stav svoje zemlje.

"Konačni cilj mora biti međusobno priznanje. Normalizacija odnosa Kosova i Srbije je od ključnog značaja za stabilnost Zapadnog Balkana“, naveo je ambasador SAD pri UN Džon Keli.
On je veći deo svog izlaganja posvetio potrebi da se misija UNMIK-a postepeno ukine, apelujući da se sednice UN-a o Kosovu prorede na jednom godišnje.
"Priznajemo ranije napore UNMIK-a na osnaživanju dijaloga i reformi, ali je došlo vreme za ukidanje te misije. Preporučujemo da UNMIK počne da prebacuje svoja ovlašćenja na druge agencije UN koje su adekvatnije za te poslove. Proces ukidanja misije treba da bude postepen“, rekao je Keli dodajući da je UNMIK odavno prevazišao prvobitni mandat i da su SAD posvećene smanjenju nepotrebnih troškova u međunarodnim organizacijama.
I iako su predstavnici SAD pri UN-u i ranije govorili o potrebi uzajamnog priznanja i ukidanja UNMIK-a, ovo je prvi put da se takvi stavovi čuju od zvaničnika otkako je Donald Tramp otpočeo drugi mandat u Beloj kući.
Dragiša Mijačić, direktor Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj i koordinator Nacionalnog konventa za poglavlje 35 ističe za Insajder da izlaganje američkog predstavnika nije iznenađujuće, imajući u vidu raniji stav SAD po pitanju Kosova.
"Sve poruke koje su mogle da se čuju juče, mogle su da se čuju i ranije, uključujući i zahtev SAD da UNMIK prestane sa radom. To je i dalje zvaničan stav Stejt departmenta, a u određenim krugovima u Srbiji i dalje postoji nada da bi to moglo da se promeni dolaskom Trampa. Do toga još uvek nije došlo, a u ovom trenutku je gotovo nemoguće predvideti da li će se stav Amerike po ovom pitanju menjati. Ono što je evidentno, to je da Trampova administracija još uvek nije stigla da se bavi ovim regionom“, ističe Mijačić.
Stav SAD o potrebi ukidanja UNMIK-a na sednici su podržali i i predstavnici Velike Britanije, dok su ostale stalne članice SB UN-a bile protiv. Ruski ambasador pri UN ponovio je poznat stav Moskve da UNMIK treba da nastavi sa radom, jer je situacija na terenu nestabilna. Predstavnik Francuske je pozdravio ulogu UNMIK-a u uspostavljanju poverenja među zajednicama, dok je ambasador Kine naglasio da UNMIK ima važnu ulogu u jačanju međuetničkog pomirenja.
Mijačić naglašava da je Savet bezbednosti osnovao misiju UNMIK-a, te da bez saglasnosti članica ne može doći i do njenog ukidanja.
"Misija UNMIK-a u jeste bitna, ali ona svakako nema ulogu koju je imala u godinama neposredno nakon rata. Njihov uticaj na dešavanja u društvu je smanjen, a uticaj na prištinske vlasti je veoma ograničen. I pored toga, ne može se reći i da UNMIK nema nikakvu ulogu“, kaže Mijačić.
Stavovi srpske i kosovske strane o budućnosti UNMIK-a su dobro poznati i dijametralno suprotni. Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić je na sednici naglasio da je pozicija Srbije po pitanju angažovanja UNMIK-a jasna.
"Posle 25 godina mandat misije još nije ispunjen i izazovi na terenu sve više rastu i postaju složeniji. Uloga UNMIK-a nije samo relevantna, već i neophodna“, kazao je Đurić.
Sa druge strane, kosovska ministarka spoljnih poslova Donika Gervala je podržala inicijativu ukidanje UNMIK-a.
"UNMIK ne ometa Kosovo, ali narušava kredibilitet samog UN. Njegovi izveštaji iskrivljuju naše napore za vladavinu prava i borbu protiv kriminala. Kosovo nastavlja da blisko sarađuje sa drugim agencijama UN, ali UNMIK ne ispunjava nijednu funkciju koja bi opravdala njegovo dalje prisustvo na Kosovu“, kazala je Gervala.
novinar: Vuk Jeremić
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.