Strahinja Subotić za Insajder: Izveštaj Evropskog parlamenta ukazuje na probleme u vladavini prava (VIDEO)
Napredak Srbije na evropskom putu, stanje u ključnim oblastima procesa pristupanja, kao i protesti koji traju duže od tri meseca, deo su izveštaja izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju, Tonina Picule. O nacrtu tog dokumenta debatovalo se na Spoljno-političkom odboru Evropskog parlamenta. Evroposlanici iz različitih političkih grupacija izneli su viđenje izveštaja, ali i komentarisali aktuelnu društveno-političku situaciju u zemlji. O izveštaju Tonina Picule i odnosu evropskih institucija prema situaciji u Srbiji za Marker govori Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike.

Teme poput napretka u oblasti vladavine prava i normalizacije odnosa sa Prištinom svakako su u fokusu, ali na današnjoj debati gotovo svi učesnici dotakli su se teme protesta. Za razliku od drugih evropskih tela i institucija, čini se da je ova tema najintenzivnije u fokusu Evropskog parlamenta.
„Svakako se radi o dugo očekivanom nacrtu iz dva razloga. Prvi je da ga piše Tonino Picula. Dakle, to je poslanik koji se već više od deset godina ističe kada je politika proširenja u pitanju – jedan od najglasnijih zastupnika politike proširenja, ali istovremeno i kritičar vlasti u Srbiji. Poznat je po tome što je ukazivao na propuste u vladavini prava", navodi za Marker Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike.
Sa druge strane, objašnjava Subotić, ovo je dugo očekivani nacrt jer se očekivalo da se "konačno Evropski parlament pozicionira prema trenutnoj krizi u Srbiji i prema protestima, i videli smo da je ovaj nacrt itekako odgovorio na te zahteve".
"S obzirom na to da je u prvi plan upravo stavio zahteve studenata, rekavši da je duboko zabrinjavajuće što su studenti trpeli nasilje i da su mnogi uhapšeni bezrazložno“, navodi za Insajder Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike.
Pozvane su vlasti u Beogradu da brzo reaguju i da adresiraju zahteve studenata, da obezbede bezbednu situaciju u kojoj će oni moći mirno da se okupljaju i da nastave da zastupaju svoje interese.
„Rekao bih da to nije jedina stvar koja se isticala. Prvo, izveštaj je pokazao da se u celosti poklapaju nalazi Komisije od kraja prošle godine, a upravo ti nalazi ukazuju na ozbiljne propuste u oblasti vladavine prava. Na skali od jedan do pet, mi smo dobili neku ocenu tri, a to je ista ocena koju smo imali i pre deset godina kada smo počeli pregovore. Dakle, Evropski parlament i Komisija poslali su nam poruku da istim glasom govore, iako je Parlament glasniji od Komisije. Iste mete, isto odstojanje“, kaže Subotić.
Do usvajanja izveštaja ima još vremena, ali ukoliko se usvoji u ovoj verziji, biće to prvi dokument Evropske unije u kome se govori o studentskim protestima u Srbiji.
Na pitanje da li će to imati neki uticaj na rešavanje društvene i političke krize u zemlji, Subotić je odgovorio da smatra da je već propuštena prilika da se usvoji jedan dokument.
"Imali smo zapravo međuparlamentarni odbor naših poslanika i evroparlamentaraca. Upravo su evroparlamentarci glasali protiv usvajanja, jer su smatrali da je prva verzija tog dokumenta bila previše blaga. Naša delegacija, koja je proporcionalna sazivu, dakle, naša Skupština, bila je za usvajanje, međutim, oni nisu hteli da daju legitimitet i na taj način su odlučili da podrže studente tako što neće usvojiti tu deklaraciju. Tako da je neusvajanje deklaracije već tim činom poslalo podršku studentima“, objašnjava Subotić za Insajder.
Dodaje da se očekuje usvajanje nacrta Picule.
„Obično tu bude veliki broj amandmana, desetine i stotine amandmana, tako da verujem da će se ovaj dokument udvostručiti, da će biti još konkretniji i precizniji. Ali svakako, to će značiti da će u martu, aprilu i maju Evropski parlament non-stop imati Srbiju u vidu i aktivno pratiti proteste u Srbiji“, navodi Subotić za Insajder.
Tonino Picula dolazi u Srbiju naredne nedelje. Međutim, još uvek nije potvrđeno da li će se sastati sa odlazećim premijerom.
„Videćemo da li se to promenilo, ali svakako, ukoliko ne bi došlo do susreta, bio bi to negativan znak, jer je upravo Picula rekao nešto sa čime se i Komisija složila. Dakle, Komisija i Spoljna služba EU složile su se s izveštajem i kritikama da Srbija vodi aktivnu kampanju dezinformisanja građana. Kampanju koja je uperena protiv Evropske unije i njenih članica, što je, prema njihovim rečima, nedopustivo. Pogotovo što se Evropskoj uniji pripisuje odgovornost za neke takozvane ‘obojene revolucije’. Tako da, ako Srbija zaista planira, kao što trenutni establišment tvrdi, da postane članica do 2030. godine, definitivno takva vrsta kritika i odbijanja da se sastane sa predstavnicima Evropskog parlamenta neće ići u njenu korist“, navodi Subotić za Insajder.
Zemlje članice uglavnom su tihe po pitanju demonstracija u Srbiji. Na pitanje da li to ukazuje na blizak odnos sa vlastima, lične interese ili činjenicu da Srbija nije u fokusu njihove spoljne politike, Subotić odgovara:
„Definitivno i međunarodni faktori igraju veliku ulogu. Tramp jednostavno piše istoriju. Ono što on sada radi prema Ukrajini izučavaće se u istorijskim udžbenicima, pa su Makron i ostali lideri preokupirani Trampom. Članice EU bukvalno ne znaju šta ih je snašlo. Međutim, to nije opravdanje da se neke države ne bave nama. Evo, videli smo – Nemačka je pre neki dan izašla sa saopštenjem rekavši da su zabrinuti kada je situacija u Srbiji u pitanju. Međutim, treba imati u vidu da i Nemačku čekaju izbori. Brojne druge članice suočavaju se sa domaćom nestabilnošću, pogotovo Francuska, koja ima disfunkcionalnu vladu – jedva su budžet usvojili. Tako da, oni imaju svoje probleme“, zaključuje Subotić.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.