Štrajk prosvetnih radnika u Srbiji privremeno obustavljen: Vlada i sindikati postigli dogovor o povećanju plata (VIDEO)
Štrajk prosvetnih radnika u Srbiji, koji traje od septembra, juče je prema saopštenju reprezentativnih sindikata obustavljen. Na današnjim pregovorima sa Vladom, predstavnici sindikata odlučili su da drugo polugodište ipak počne 20. januara, prihvatajući ponudu Vlade o povećanju plata, ali uz nastavak praćenja aktivnosti Vlade Srbije.

Podsetimo, Vlada je ponudila povećanje plata od pet odsto u martu i oktobru za nastavnike i učitelje sa sedmim i šestim stepenom, kao i za vaspitače sa četvrtim i trećim stepenom, što su sindikati prihvatili juče. Sa ovim povećanjem, plata prosvetnih radnika u Srbiji dostići će republički prosek.
Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, Dobrivoje Marjanović, rekao je da su na današnjim pregovorima sa Vladom Srbije doneli odluku da daju saglasnost Vladi da realizuje prethodne dogovore, ali da im daju rok do 5.februara.
„Odlučili smo da ćemo da još jednom pokušamo da verujemo da će ono što su stavili na papir i ispoštuju. Sutra je sednica Vlade i sutra će uredba, dokument koji je obavezujući za državu, za isplatu plata, biti usvojena. Tako nam kažu. Sutra ćemo videti taj dokument, a onda ćemo ceniti kakve ćemo konačne odluke donositi u petak. Sve ovo vam pričam, zato što su ovo sve uslovne odluke koje smo juče donosili. Svako neka radi svoj posao, država, svoj posao za koji se sada obavezala, ne samo za plate, nego i za izmenu zakondavstva, zakona o osnovnom sistemu obrazovanja i vaspitanja, kolektivnog ugovora i svih onih naših zahteva administracije“, naveo je Marjanović.
U narednim danima očekuje se usvajanje uredbe koja bi trebala da obezbedi isplatu plata prosvetnim radnicima, sa kojom će oni dostići republički prosek.
„Uredba koja bi sutra trebalo da bude obnarodovana, treba da sadrži i taj oktobar. Tada ćemo ponovo doći do republičkog proseka, a 2026. će ponovo biti reper vezano za povećanje cene rada, za sve zaposlene u državi, a onda kolektivni ugovor koji smo, nadam se, utvrdili, taj član 19. koji svi pominju, da mi više nikada ne padnemo ispod republičkog proseka. Jer ako čovek koji završi pet godina studija, sa master studijama, dođe da radi trenutno za 86.681 dinar, onda vidite zašto smo četiri i pol meseca i prethodnih godina pregovarali sa državom“, kaže Marjanović.
Prema njegovim rečima, ako se obaveze ispune, nastavnici će se vratiti u škole, ali će i dalje pratiti situaciju i reagovati prema daljem razvoju događaja, odnosno ispunjenja obaveza države koje su dogovorene sa sindikatima.
Nakon sastanka, predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević naveo je da su danas nastavljeni razgovori sa četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika i da su postigli dogovor o ključnim stvarima.
"Nastavljamo dijalog i po drugim pitanjima od značaja za položaj prosvete u društvu i svih zaposlenih u sistemu prosvete i obrazovanja u Srbiji. U 2025. godini biće istorijska povećanja zarada u osnovnim i srednjim školama, a slede i druge velike promene u obrazovnom sistemu. Srbija ne sme da stane!", napisao je Vučević na svom instagram nalogu.
S druge strane, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika, koji nije učestvovao u pregovorima sa Vladom i nije reprezentativan, najavio je da će u ponedeljak prekinuti nastavu i organizovati protest.
„Naš sindikat, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije, anketirao svoje članstvo i gotovo preko 85% naših članova se izjasnilo da drugo polugodište neće početi 20. januara, iako su nam vlasti tvrdile da će tako biti, pretile, ponižavale, vređale. Znači ovo je odgovor svesnih ljudi, ovo je odgovor zaista prosvetnih radnika koji ne pristaju na takav način komunikacije prema njima. Ono što će se takođe desiti je da ćemo tog dana, 20. januara, 11. časova, da organizujemo jedan veliki protestni skup na platou ispred Filozofskog fakulteta, gde pozivamo sve prosvetne radnike, ali i sve građane, da se pridruže zajedničkoj borbi sa studentima za ostvarenje tih zahteva koji su proklamovani pre gotovo dva meseca, koji se tiču izgradnje jednog normalnog, modernog društva u kome će institucije, a ne bahati pojedinci, donositi odluke", rekao je za Insajder Dušan Kokot iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Od "nema novca u budžetu" do ispunjenja početnog zahteva prosvetara
Izjednačavanje plata sa republičkim prosekom bio je zahtev prosvetnih radnika od samog početka, ali i obaveza iz Protokola potpisanog 2023. godine. Vlada je, međutim, mesecima tvrdila da nema novca za ispunjenje tog zahteva, i da je njihova ponuda za povećanje plata od 11 odsto konačna. Sličnu ponudu sindikati su dobili i na iznenadnom sastanku sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, ali je ona odbijena.
Reprezentativni sindikati od septembra su na različite načine protestovali i zahtevali da im se zakoni ispune - od početka školske godine organizovane su obustave rada, cirkularni štrajk, dok su časovi bili skraćeni od kraja novembra, pa sve do 24. decembra, kada su đaci pre vremena, poslati na zimski raspust. Za svo to vreme, sindikati su se više puta bezuspešno sastajali sa predstavnicima Vlade. Početkom ove godine, iz Vlade prosvetarima stiže nova ponuda - za povećanje plata od 12 odsto, ali od premijera dobijaju i upozorenje - nastavnici koji ne budu želeli da predaju, neće više raditi u prosveti.
Sedam dana kasnije stiže još jedna ponuda - povećanje plate za 5 odsto u dva navrata, kako bi plate prosvetnih radnika bile izjednačene sa republičkim prosekom.
Tako je posle četiri meseca pregovora, i tvrdnji da u budžetu nema novca, došlo do ispunjenja ključnog zahteva prosvetnih radnika.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.