Student Amar Ličina iz Novog Pazara za Insajder: Na istom smo putu kao naše kolege, u istoj borbi za slobodno i pravednije društvo

Osim studenata iz Beograda, Novog Sada i Niša, peške do Kragujevca idu i novopazarski studenti, a plan im je svima isti – susret sa kolegama na Sretenje 15. februara u tom gradu. Jedan od studenata Državnog univerziteta u Novom Pazaru Amar Ličina kaže za Insajder da su se šetnji priključili, jer žele da se pridruže svim studentskim borbama.

Foto: Insajder

„Studenti iz Novog Pazara osećaju solidarnost sa svim svojim kolegama, osećaju da su na istom putu sa svim svojim kolegama, u istoj borbi za slobodno i pravednije društvo. U tom smislu, želimo da se pridružimo svim studentskim borbama, svim zajedničkim borbama. Jedna od tih zajedničkih borbi je i veliki skup u subotu u Kragujevcu“, kaže Ličina za Insajder.

Podsetimo da su početkom januara studenti Državnog univerziteta u Novom Pazaru saopštili, da odustaju od daljih protesta jer su „shvatili da više nemaju snage za proteste“ zbog opadanja broja učesnika.

Kako su naveli tada - niko ih nije ni ucenjivao, ni pretio kako bi doneli tu odluku, a protest su prepustili kolegama „iz velikih gradova, sa velikim brojem studenata voljnih da blokiraju ulice i fakultete, što u Novom Pazaru nije slučaj“.

Student Amar Ličina kaže za Insajder da u tom trenutku protesti jesu krenuli da zamiru, ali da se vrlo brzo „pokrenuo revolt manje grupe studenata“.

„Tada kada su određeni studenti krenuli da odustaju, pokrenuo se revolt manje grupe studenata koji je sve više rastao, već u ponedeljak 20. januara održan je protest, a u petak 24. za vreme „Generalnog štrajka“ održan je i drugi protest i već u nedelju 26. januara smo stupili u blokadu univerziteta“, objašnjava Ličina.  

novi pazar studenti protest
Protest studenata u Novom Pazaru, Foto: FoNet/Senad Župljanin


Baš sa protesta „Generalni štrajk“ studenti su pozvali svoje profesore da ih podrže, a od rektorke Zane Dolićanin zahtevali da se izjasni da li podržava studente i njihove zahteve. Samo dan kasnije Rektorski kolegijum i studentski parlament saopštavaju da podržavaju sve studentske zahteve.

„Mi smo u subotu 25. januara dobili podršku proširenog Rektorskog kolegijuma i studenskog parlamenta i mi smo nakon toga u nedelju želeli da krenemo sa blokadom. Međutim, vrata Državnog univerziteta u Novom Pazaru su bila zaključena i ključ nam nije dostavljen više sati. Mi smo na stepenicama Državnog univerziteta, odnosno na stepenicama ispred Državnog univerziteta, otpočeli naš plenum, tu smo izglasali jednoglasno potpunu blokadu, nakon toga smo ušli na Državni univerzitet i tada su počeli problemi sa rektorskim kolegijumom koji je već iste te večeri u saopštenju najavio krivične prijave“, kaže student Amar Ličina.

On objašnjava i šta ih je navelo da dodaju šesti zahtev.

„Rektorka nas je nazvala antidržavnim elementima, a u saopštenju od se navodi i da je tu svega nekoliko desetina studenata i da je problematično to što postoje i studenti sa drugih univerziteta, tako da dosta toga izrečenog od strane rektorskog kolegijuma je nas navelo da mi postavimo i naš šesti zahtev, a šesti zahtev je uvođenje prinudne uprave na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru“, kaže Ličina.

Kada su stupili u blokadu 26. januara studenti su saopštili preko društvenih mreža da nemaju struju i grejanje zbog čega su zatražili pomoć od sugrađana.

"Struju i grejanje smo imali već drugog dana blokade, odmah sutradan nakon što smo stupili u blokadu. Međutim, prošireni rektorski kolegijum je u saopštenju od 3. februara demantovao i to da mi nismo imali prvog dana struju i grejanje. Ponavljam, mi prvog dana u nedelju 26. januara nismo imali struju i grejanje, već sutradan smo imali, a to je prošireni rektorski kolegijum u saopštenju od 3. februara demantovao“, kaže Amar Ličina za Insajder.

Naše društvo želi pozitivne promene

On dodaje da je atmosfera među studentima na blokadi odlična, te da ima utisak da je više onih koji su za blokade i koji, kako kaže, žele pozitivne promene u društvu.

„Utisak je da generalno i naše društvo, odnosno građanstvo, želi promene“, dodaje student Amar Ličina.

Inače novopazarski studenti i građani koji im pružaju podršku održavaju šesnaestominutne tišine, kako bi odali poštu nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, ali i svom sugrađaninu Ernadu Bakanu, momku iz ovog grada koji je studirao u Beogradu, a koji je 2019. godine poginuo kada ga je udario automobil prilikom prelaska raskrsnice.

Razmatranje slučaja Ernada Bakana od strane Vrhovnog suda je peti zahtev novopazarskih studenta.

„Smatramo da bi mladost vozača, u kontekstu krivičnog dela „Teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja“, trebala da se tumači kao otežavajuća okolnost, a u najmanju ruku da se mladost vozača nipošto ne uzima kao olakšavajuća okolnost. Na taj način bi se sudovima pružio jasniji okvir za izricanje strožih kazni, što bi imalo preventivni efekat i doprinelo povećanju bezbednosti u saobraćaju. U tom cilju studenti Plenuma Državnog univerziteta u Novom Pazaru su podneli zahtev Vrhovnom sudu“, navodi se u obrazloženju petog zahteva.

Novi Pazar, studenti, protesti
Održan veliki studentski protest u Novom Pazaru Foto: Beta/ IRFAN LICINA


Početkom februara dodali su i šesti zahtev – uvođenje prinudne uprave. Kako smatraju studenti Plenuma Državnog univerziteta u Novom Pazaru to bi bilo „jedino efikasno rešenje za prebrođivanje trenutne krize krize“.

„Kao pitanje od ključnog značaja za nas studente ističemo činjenicu da se broj upisanih studenata ove školske godine prepolovio u odnosu na prethodne. Ovakva poražavajuća pojava je rezultat činjenice da su pojedini studijski programi izgubili akreditaciju i usled toga već godinama ne upisuju nove studente. Drugo pitanje koje suštinski pogađa studente jeste kadrovska politika. Univerzitet napušta mlađi nastavni kadar. Umesto njih angažuju se profesori pred penzijom sa drugih univerziteta. Naša institucija se suočava sa dubokom demografskom i kadrovskom krizom, koja ne može biti rešena samo unutar postojećeg upravljačkog okvira“, navode novopazarski studenti u obrazloženju.

Novinaraka Ana Đurić

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.