Studenti i vlast - zahtevi (ne)ispunjeni (VIDEO)

Pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu usled čega je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, pokrenuo je niz lančanih reakcija - tragedija je građane ponovo izvela na ulicu. Demonstracije su se 5. Novembra ispred Gradske kuće u Novom Sadu, pretvorile u sukob sa policijom i nepoznatim maskiranim grupama muškaraca, a potom je usledilo hapšenje aktivista i studenata, od kojih su neki proveli i gotovo mesec dana u pritvoru. Upravo će zahtev da svi odgovorni za pad nadstrešnice budu proceusirani, ali i da uhapšeni studenti budu pušteni na slobodu - biti uvod u u talas studentskih pobuna.

Studentima i đacima u blokadi na uglu Ruzveltove i Ulice lraljice Marije su se pridružili i pojedini vozači, foto: Srđan Ilić

Blokade je pokrenuo događaj ispred Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu. Studenti tog fakulteta odavali su 22. novembra počast žrtvama tragedije u Novom Sadu u 11:52 ispred zgrade fakulteta, kada isu ih fizički napala petorica, do tada, nepoznatih muškaraca.

Tri dana kasnije, 25. novembra studenti Fakulteta dramskih umetnosti odlučuju da blokiraju fakultet i isporučuju spisak zahteva.

Objavljuju imena i fotografije petorice muškaraca koji su ih napali tokom odavanja počasti i zahtevaju od policije da potvrdi njihov identitet i protiv njih podnese krivične prijave. Među njima su bili i funkcioneri Srpske napredne stranke Milija Koldžić, sada bivši član Veća gradske opštine Novi Beograd i bivši koordinator distributivnog područja Elektrodistribucije Beograd Aleksandar Jokić.

Među zahtevima je i oslobađanje svih uhapšenih aktivista i njihovih kolega, studenata posle protesta 5. novembra u Novom Sadu, a jedan od njih je i Relja Stanojević, student novosadske Akademije umetnosti.

Već tada, studenti Fakulteta dramskih umetnosti u saopštenju su se ogradili od političkih partija i organizacija, i pozvali kolege sa drugih fakulteta da im se pridruže.

Odgovor vlasti na blokade od toga da su studenti plaćeni da ruše državu, do toga da su im zahtevi ispunjeni

U znak solidarnosti blokadama se 2. decembra pridružuje još fakulteta, među kojima su Filozofski, Filološki, Fakultet političkih nauka, a blokirana je i zgrada Rektorata.

Spisak zahteva se širi - osim procesuiranja onih koji su napali studente Fakulteta dramskih umetnosti, studenti traže i objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, procesuiranje svih odgovornih za stradanje 15 građana, kao i povećanje budžeta za visoko obrazovanje za 20%.

U prvim danima o studentima su tabloidi pisali kao o stranim plaćenicima, i dovodili ih u vezu sa političkim partijama. Sličnog stava bio je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je studentima iz Švajcarske 5. decembra poručio da se ne tuku oko novca za rušenje države, već da rade za nju.

“Ja pozivam ove devojke i momke koji se tuku oko tih para za moje rušenje, to što im daju malo spolja malo iznutra da bi mene rušili. Nemojte, deco, da se tučete oko toga, da se šamarate, hvatate za gušu, zbog toga što neko hoće, da srušite državu. Dođite, mi ćemo vam pomoći, da svi zajedno radimo, da svojim porodicama obezbedite više”, rekao je tada Vučić.

Ipak, studentske blokade postajale su sve masovnije, a osim Beograda u blokade su ubrzo stupili i fakulteti u Novom Sadu, Nišu, potom i u Kragujevcu, i Somboru.

Studenti svih pet gradova ujedinjeni su oko istih zahteva. Spisak je nešto duži jedino u Novom Sadu, gde studenti u tom gradu traže i ostavku gradonačelnika Milana Đurića i premijera Srbije i bivšeg gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića.

Šest dana kasnije, 11. decembra, predsednik Srbije u obraćanju javnosti ispunjava zahteve studenata, dok oni prave buku ispred zgrade Predsedništva.

U obraćanju predsednik Srbije poručuje da će od sutra sva dokumentacija u vezi sa rekonstrukcijom železničke stanice biti objavljena, a da su svi koji su uhapšeni na protestima pušteni na slobodu.

Narednog dana počelo je objavljivanje dokumentacije, a Vlada Srbije usvojila je odluku o povećanju budžeta za visoko obrazovanje za 20%.

Ipak, blokade se nastavljaju, jer dok predsednik Srbije tvrdi da je ispunio sve zahteve studenata, oni podsećaju da i dalje nisu procesuirani oni koji su napali studente i profesore ispred Fakulteta dramskih umetnosti, ali i da se za ispunjenje zahteva nisu obratili predsedniku države.

“Predsednik je ponovo pokušao da manipuliše nekim brojkama, ponudama, ali mislim da prva stvar zahtevi nisu upućeni njemu zato što on nema ingrencije da za početak pokaže svu dokumentaciju, dakle na tužilaštvu i na sudstvu je da urade svoj posao”, rekla je za Insajder studentkinja Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Mila Pajić.

Gotovo mesec dana kasnije, Tužilaštvo identifikuje napadače na studente ispred FDU

I nakon protesta ispred Skupštine opštine Novi Beograd 10. decembra, Milija Koldžić, koga su studenti FDU-a identifikovali kao napadača, ostaje član Gradskog veća, nakon što je na sednici na kojoj se glasalo o njegovom razrešenju, dobio podršku većine.

Ipak, tri dana kasnije, i nakon obraćanja predsednika Srbije, 13. decembra Milija Koldžić podnosi ostavku na svoju funkciju, kao i Aleksandar Jokić na mesto Koordinatora za distributivno područje ED Beograd.

Istog dana ostavku na mesto poslanika u Skupštini Vojvodine podnosi i Damira Zobenica, posle objavljivanja audio snimka na kojem on navodno daje uputstva članovima SNS u vezi sa protestima.

Za to vreme ni policija ni tužilaštvo se ne oglašvaju.

Tek pre četiri dana, 18. decembra, gotovo mesec dana od incidenta ispred FDU-a, Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštava da je identifikovalo napadače na studente ispred fakulteta, iako su studenti odmah posle incidenta objavili njihove fotografije.

Tužilaštvo u saopštenju navodi da će im uputiti zahteve za saslušanja zakazana za 9. I 10. Januara.

Vlast poručuje - studentski zahtevi završena stvar, ali istovremeno objavljuje nova dokumenta na sajtu Vlade

Nakon obraćanja predsednika Srbije 11. decembra, i objavljivanja dokumentacije, vlast u glas ponavlja da su zahtevi studenata ispunjeni, dok premijer Srbije Miloš Vučević poručuje - studentski zahtevi su završena stvar.

Ipak, iako su tvrdili da su objavili sva dokumenta, pre dva dana na sajtu Vlade pojavilo osvanulo više od 1.000 novih dokumenata u 160 linkova. Ipak, na osnovu analize Insajdera, u pitanju je samo deo dokumenata.

Protekle nedelje usledilo je i nekoliko sastanaka premijera Srbije sa predstavnicima najvišeg predstavničkog tela studenata SKONUS koji se protivi blokadama, a sa ciljem da se dogovori na koji način će biti organizovan ispitni rok i nadoknađena izgubljena nastava.

Ipak, studenti na blokadama poručuju da sada ne brinu o nastavi jer imaju bitnija posla.

“Ovo su odrasli ljudi koji mogu sami da uče i spremaju ispite. važno je da se i veliki broj profesora odazvao i ponudio da drži tribine, javne časove i pomogne, tako da mislim da studentima neće faliti obrazovanja, mislim da sada uče jednu jako važnu životnu lekciju i da je ovo mnogo bitnije neko neka predavanja pro forme koja verovatno u potpunom haosu u kom se nalazimo ne bismo ni pomno slušali i pratili”, smatra studentkinja Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Doroteja Antić.

Studenti insistiraju na tome da i dalje nije objavljena sva dokumentacija o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom sadu, i da blokade neće biti završene sve dok svi odgovorni ne budu procesuirani.

Novinarka Maja Repić

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.