Studenti istrajni, opozicija u drugom planu: "Mi želimo pravdu, a oni fotelje"
Napad na studente Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu 22. novembra tokom akcije "Zastani Srbijo", pokrenuo je lavinu.

Jedan po jedan, fakultet za fakultetom, blokada za blokadom... Tako izgleda prethodnih mesec dana u Srbiji. Hiljade budućih akademskih građana na više od pedeset fakulteta istrajno je u svojim zahtevima.
Ono što lebdi kao ključno pitanje jeste: kako uspevaju da ostanu uporni, dosledni i pre svega organizovani?
Sociolog Dalibor Petrović kaže za Insajder da su u pitanju tri faktora: jednostavan sistem odlučivanja, tehnologija i suštinsko razumevanje onoga šta žele.
"Oni su iskreni u svojim zahtevima, u svemu što rade. Važan faktor je i spontanost, jer nastupaju iz srca i bore se za iskrene ciljeve, a to je da žive u boljem društvu. Istovetnost zahteva, koji se tiču opšteg dobra je nešto što ih drži na okupu", kaže Petrović.
Da je ključ u takvim motivima, potvrđuje za Insajder i student Filozofskog fakulteta u Nišu Bogdan Ristić.
"Mi ne zaboravljamo zašto smo tu i to je ključ svega. Postoje problemi u organizaciji, to je sasvim normalno, ali oni se prevazilaze samo zato što znamo zbog čega smo sve ovo pokrenuli. Ono što nas nosi je osećaj solidarnosti", kaže Ristić.
Prema rečima sociologa Petrovića, studentima je u jedinstvu pomoglo i to što su preskočili tradicionalan način odlučivanja, kao i birokratizaciju, nego su se opredelili za neposrednu, direktnu demokratiju.
"Kao nekada u staroj Grčkoj na agorama, tako danas studenti odlučuju na svojim plenumima. Na tom jednom mestu, koje je njima centralno, donose se zajedničke odluke, bez isticanja pojedinaca u prvi plan", poručuje on.
Srbija se sa tragedijama, ali i protestima ne suočava prvi put. Ono što joj jeste novina, je to što ovoga puta opozicija nije u prvom planu. I ne samo to, njoj, kao ni jednoj drugoj političkoj struji, prema rečima studenata, na njihovim fakultetima i u njihovim zahtevima nije mesto.
"Ima pojedinaca koji su politički aktivni, mi to njima ne možemo da zabranimo, ali oni su svesni da ako neko pokuša da preuzme ovo, biće društveno isključen. Zahtevi nam jesu slični, ali su nam motivi različiti. Mi želimo pravdu i da se vratimo u studentske klupe, a oni u skupštinske i svoje fotelje.", kaže student Bogdan Ristić.
Uz pitanje kako su do sada uspeli da budu jedinstveni i organizovani, nameće se i naredno: do kada će im to polaziti za rukom.
Sociolog Dalibor Petrović kaže da bi, kada bude došlo do konkretnijih odluka i usložnjavanja, moglo da dođe do određenih problema, ali da njih za sada nema.
Sa druge strane, student Bogdan Ristić zaključuje da jesu umorni, ali istovremeno i sve motivisaniji da istraju do kraja - do zadovoljenja pravde.
Novinarka Teodora Vasiljević
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.