Studenti u blokadi: Mi smo budućnost koja neće ćutati (VIDEO)

Jedan po jedan, fakultet za fakultetom, blokada za blokadom. Tako izgleda prethodnih mesec dana u Srbiji. Hiljade budućih akademskih građana na više od pedeset fakulteta istrajno je u svojim zahtevima, a njih pokazuju svakodnevno putem svojih kreativnih transparenata i parola.

Studenti i grđani ispred pravnog fakulteta u akciji "Zastani Srbijo" Foto: Srđan Ilić

“Beograd blokiralo svega 70 studenata”, “Umesto para operite obraze”, “Tužilaštvo ćuti, studenti su ljuti”, “Studentski glas jači od betona”, ovo su samo neke od parola koje su zabeleželi reporteri Insajdera na dosadašnjim blokadama i protestima.

 Komunikolog Vojislav Žanetić ističe neke njemu najupečatljivije parole. 

 “Ja volim, ‘nemoj da mi lažeš babu’ ispred RTS-a, a genijalna je i misao da je država vlasništvo dece.” - kaže Žanetić.

Kreativnim i duhovitim porukama, kao što su - “Đuro će ti oprostiti što te je tukao”, “Izvedi kobre, mi smo anakonde” i “Vrati se u frižider” - studenti iskazuju nezadovoljstvo i ukazuju na korenite probleme sistema. 

Ne dozvoljavaju medijima da ih slikaju u fakultetskim prostorijama, koriste društvene mreže i pažljivo komuniciraju s javnošću, zato je pravljenje transparenata postao novi vid razgovora sa ostatkom društva. 

 “Mi proteste možemo da posmatramo, a posebno studentske, na različite načine, ali ja volim da ih posmatram kao kreativnu radionicu. Inače, ovo je jedini odgovor na jednu komunikaciju koja je ista, jednolična, vanredna obraćanja, velike elektronske table i to sve ostalo što ide u paketu. Te u tom smislu, ta kreativna radionica studenata koja se napravila tokom protesta, ona daje lepe proizvode”, kaže Vojislav Žanetić.

 Transparenti i parole su još od protesta devedesetih godina jedno od sredstava putem kojih se poruke i zahtevi studenata plasiraju široj publici. Danas čak i oni koji nisu aktivni u blokadama, deljenjem sadržaja putem društvenih mreža, mogu doprineti širenju svesti o problemima sistema i tako dopreti do većeg broja ljudi.

Vojislav Žanetić ističe da su studenti pronašli drugačiji način komunikacije u sistemu koji im ne ostavlja puno prostora da iskažu svoje mišljenje. 

 “Nije samo reč o transparentima. Reč je o tome da oni komuniciraju umrežno, da komuniciraju drugačije, da su uspeli da proizvedu da sto hiljada ljudi čuje petnaest minuta, da pritom nema ni megafona, ni razglasa koji to saopštava itd. Jednostavno, ako sad malo posmatramo bolje komunikacijski, šta znači ovaj sukob, ja bih ga najradije opisao kao sukob između Hepija i TikToka. U njemu mora TikTok da pobedi”, zaključuje Vojislav Žanetić. 

 Pojedini fakulteti imaju kreativne radne grupe, angažovane da prave transparente, koji će upečatljivim porukama podstaći ostatak stanovništva i druge studente i srednjoškolce da se priključe blokadama i protestima. 

Una Rankov studentkinja Hemijskog fakulteta u Beogradu naglašava da se trude da sadržaj poruka na transparentima oslikava njihovo buduće zanimanje za koje se školuju. 

“Trudimo se nekad da ubacimo neke slogane vezane za hemiju, da na neki duhovit način pokažemo našu struku kroz te transparente. Na primer, ne budi pH7 ili ne budi neutralan, koji govori da mi nismo ravnodušni, da ne želimo da takvi budemo”, kaže studentkinja Una Rankov. 

Podsećamo, Od 14. decembra, u blokadi su svi fakulteti u Beogradu i Novom Sadu, od 17. decembra i u Nišu, a od 18. i oni u Kragujevcu. Tako su sada, zajedno sa Univerzitetom umetnosti u Beogradu, u blokadi svih pet državnih univerziteta u zemlji. Studenti smatraju da njihovi zahtevi i dalje nisu ispunjeni, tako da će nastaviti sa blokadom. 

Novinarke Mina Stojković i Snežana Banjac 

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.