Studenti za Insajder: Generalnom štrajku se pridružuju i sindikati (VIDEO)
Generalnom štrajku najavljenom za 7. mart pridružiće se i sindikati, a u fokusu ovog puta biće javna preduzeća, rekla je u Insajderovoj emisiji „Marker“ studentkinja Tehnološkog fakulteta Darija Sabadoš, koja je ujedno naglasila da studenti nisu najavili nikakvu kulminaciju protesta, te da je poznato da će blokade trajati do ispunjenja zahteva. Govoreći o jučerašnjim dešavanjima u Skupštini, student Filozofskog fakulteta Bogdan Ristić je poručio da se ograđuju od njih, da imaju dovoljno obaveze oko aktivnosti koje organizuju, te da „gledaju u svoje dvorište“.

Govoreći o pristigloj podršci za najavljeni generalni štrajk, studentkinja Sabadoš je rekla da je ona dosta veća nego što su očekivali.
„Prethodnom štrajku su se mahom priključili i omasovili ga mikro i mali preduzetnici, a radnici su nekako bili skrajnuti. Razgovora sa sindikatima nije bilo. Međutim, za 7. mart smo kontaktirali različite sindikate. Podršku smo prvo dobili od Sindikata nauke Srbije, oni su direktno podržali studentske zahteve, zato što taj sindikat okuplja studente doktorskih studija. Podržali su nas takođe Granski sindikat kulture, umetnosti i medija ’Nezavisnost’, Granski sindikat zdravstva i socijalne zaštite ’Nezavisnost’, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije, samim tim i Vojvodine, Ujedinjeni sindikati Sloga. Podrška je stigla i od inženjera u okviru Inženjerske komore Srbije, kao i od poljoprivrednika koji nisu sindikalno organizovani, ali su s nama od početka“, rekla je studentkinja.
Student Ristić dodaje da je „lepota u tome što nije u pitanju koordinisana akcija, ali da se opet vidi solidarnost i zajednički cilj studenata, s obzirom na to da će se svuda u Srbiji istovremeno dešavati isto“.
„Mi smo blokadama samih fakulteta naterali nastavno osoblje da uđu u generalni štrajk, a jedino što možemo jeste da pozovemo i ostale građane i radnike na potpunu obustavu rada, prvenstveno u državnim i javnim preduzećima, a potom i one privatnom sektoru – da na isti način podrže kolege iz javnog sektora“, rekao je student.
Na pitanje kakav je plan za petak, Sabadoš je rekla da će biti organizovana protestna šetnja, te da će studenti obići 13 javnih preduzeća u Novom Sadu.
„Okupljanje počinje 7. marta u 10 sati u Kampusu Univerziteta u Novom Sadu, ruta će biti blagovremeno objavljena. Plan je da napravimo krug oko grada obilazeći preduzeća. Fokusirali smo se na javna preduzeća zbog toga što je tim radnicima pravo na štrajk onemogućeno našim zakonima o radu i štrajku. Predviđen je minimalan proces rada, što štrajk čini nevidljivim i neefikasnim“, ističe Sabadoš.
Protest 15. marta isti kao i svi ostali
Kada je u pitanju beogradski protest najavljen za 15. mart, studentkinja ističe da ne zna ko je započeo priču o kulminaciji, imajući u vidu da je objavljen samo flajer na kojem piše „vidimo se u Beogradu“.
„Jeste u pitanju koordinisana akcija između svih univerziteta i dogovori su u toku, ali ostaje činjenica da se studentske blokade obustavljaju ispunjenjem svih studentskih zahteva. Takođe ću podsetiti na to da beogradski Univerzitet ima četiri zahteva, dok novosadski ima pet. Nijedan od njih nije ispunjen“, poručuje.
Ristić potvrđuje da okupljanje „neće biti drugačije od Kragujevca, Niša ili Novog Sada“.
„Bilo je različitih priča o radikalizaciji, mi o tome nismo dobili nikakav konkretan podatak, već da će protest biti kao i svi ostali sada. Očekujemo veliki odziv i emotivne trenutke, pre svega odavanje počasti. Željno iščekujem da vidim to kako će izgledati to kada ceo grad utihne na 15 minuta“, kaže student.
Na pitanje kako vidi incidente u Skupštini, studentkinja Sabadoš je rekla da „smatra da njena lična mišljenja nisu od značaja za širi studentski pokret“, kao i da od plenuma, što fakultetskog, što univerzitetskog, nema odobrenje da komentariše ove događaje.
Student niškog Filozofskog fakulteta Bogdan Ristić kaže da su na tom fakultetu pratili dešavanja u Skupštini, napominjući da su se studenti već ranije „ogradili od stranačkih uticaja i političkih partija“.
„Ali da nismo iznenađeni – nismo. Nakon tri meseca blokada obrazovnih institucija, Narodna skupština po tom pitanju uopšte nije reagovala, tako da smatram da zaista nema potrebe komentarisati i obazirati se na ta dešavanja. Jedna od glavnih snaga studenata jeste to što postoji inicijativa i plan koji se sprovodi među samim studentima, bez uticaja na strane. Ima raznoraznih saveta šta i kako treba, ali od saveta se ograđujemo kompletno, kao i od dešavanja u Skupštini. Ono što smo videli nije ni nalik tome čemu bi Skupština trebalo da služi. Naši motivi i motivi političara nisu isti. Mi imamo dovoljno obaveza oko organizacija aktivnosti, tako da se više bavimo time i gledamo u svoje dvorište“, napominje Ristić.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.