“Studentski protesti jesu politički, ali nisu stranački” (VIDEO)

Od samog početka blokada i protesta, studenti su jasni u ograđivanju od političara. Ističu da oni na proteste mogu da dođu isključivo kao građani, te da nikakvo preuzimanje ili isticanje stranaka, sa bilo kog spektra, za njih nije prihvatljivo. Studenti Pravnog fakulteta u Novom Sadu otišli su korak dalje, te su saopštili da se ograđuju, odnosno štite od mogućeg političkog uticaja tri organizacije.

Blokada mostova u Novom Sadu Foto: Tanjug/ AP Photo/ Armin Durgut

Studenti novosadskog Pravnog fakulteta, izglasali su između ostalog i da studenti  koji su aktivni članovi političkih stranaka i nevladinih organizacija koje politički deluju, ne izlaze u medije, te da ne drže govore na protestima. 

“Odluka o budućem neograđivanju ni od jednog studenta pojedinačno. Ograđivanje od političkih stranaka, koje vrše uticaj na blokade. Ograđivanje od nevladinih organizacija koje deluju politički. Ograđivanje od organizacije “Stav”. Ograđivanje od organizacije “Sviće”. Zaštita od mogućeg političkog uticaja organizacije Proglas”, stavke su koje se između ostalog navode na njihovoj zvaničnoj Instagram stranici.

Profesor beogradskog Pravnog fakulteta i član Proglasa Miodrag Jovanović kaže da su oni od početka bili tu da podrže, ohrabre i obodre studente. 

Mi sami nemamo nikakav poseban komentar na to. Pretpostavljam da je za same studente verovatno veća briga da porazmisle zašto se takvim saopštenjima najviše raduju režimski tabloidi, zašto ih objavljuju iste one novine koje ih nazivaju izdajnicima, plaćenicima zgubidanima i tako dalje. Važno je da sve snage budu usmerene u jednom pravcu, a to je ispunjenje studentskih zahteva. Iza njih zapravo stoje problemi koji su dublji, koji su krupniji i oni zapravo nalažu i pitanje legitimiteta ove vlasti. Zzbog toga će Proglas nastaviti sa svojim redovnim aktivnostima i oni će sigurno biti u nekakvom sinergijskom odnosu sa studentskim naporima”, kaže Miodrag Jovanović za Insajder.

“Lično mislim da je dobro da se plenumi ograde od različitih grupa, uključujući i SviĆe”, poručuje na X-u Nikola Ristić iz te organizacije. On dodaje i da se studenti samostalno organizuju, a da im oni stoje na raspolaganju ukoliko to žele, te da je bitan viši cilj. 

Studentski protesti nisu stranački, ali jesu par ekselans politički, smatra analitičar Đorđe Vukadinović, pojašnjavajući da je tako jer zadiru u samo jezgro politike. Po njemu, ograđivanje od politizacije u partijskom smislu nije besmisleno, ali uopšteno ograđivanje od politike može da bude i kontraproduktivno. U real političkom smislu postoji više opcija.

“Mislim da tu postoje razne ideje. Postoje i među studentima razne ideje - od fakulteta do fakulteta, od pojedinca do pojedinca. Da li bi oni mogli prerasti u neku novu opoziciju, da li bi oni mogli da iznedre neku novu političku energiju u ovom užem smislu politike… To je jedna od opcija. Da li će izaći  sa, sad ja upadam u paradoks koji sam kritikovao, sa političkim zahtevima, a rekoh i ovi su politički. Kad kažemo političkim zahtevima, mislim da se izjasne oko ovog predloga prelazne ili tehničke vlade koji je po meni umesan i osnovan. Pokrenula ga je opozcija i radi se o opoziciji, ali ne samo o njima. Ja mislim da bi oni oko toga mogli da zauzmu stav”, kaže Vukadinović za Insajder.

Istovremeno, studenti ostaju pri svom čvrstom stavu da nemaju nikakav odnos sa političkim strankama. Govoreći za emisiju Insajder Intervju, student beogradskog Pravnog fakulteta Relja Jarkovački ističe da svi predstavnici, i opozicionih i vladajućih stranaka, ukoliko dolaze na protest, dolaze kao građani, te da na protestima neće govoriti, niti na njima skupljati političke poene.

Novinarka Teodora Vasiljević

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.