Suđenje Balkanskom kartelu, Sudsko veće: Skaj ostaje dokaz

Skaj prepiska ostaje dokaz koji će se izvoditi tokom glavnog pretresa protiv pripadnika "Balkanskog kartela", optuženih za šverc najmanje sedam tona kokaina, saopštio je na kraju današnjeg ročišta predsednik Sudskog veća sudija Vladimir Mesarović.

Specijalni sud, foto: Srđan Ilić

Advokati optuženih su se prethodno protivili izvođenju Skaj poruka kao dokaza. Jedan za drugim, branioci okrivljenih su navodili da Skaj poruke nisu dokazi već informacije koje je Tužilaštvo pribavilo. Osporavali su i način na koje su te “informacije” pribavljene, navodeći da način na koje su informacije pribavljene ne samo da nije u saglanosti sa domaćim zakonodavstvom, već i da je u suprotnosti sa propisima o međunarodnoj pravnoj pomoći.

Odbrana je najviše insistirala na tome da je prikupljanje informacija sa Skaj aplikacije, u stvari, masovno prisluškivanje - i to neodređenoog broja Skaj korisnika. To, kako su rekli advokati okrivljenih, ne predviđa srpski pravosudni sistem. Takođe, branioci optuženih saglasni su i da ne može da se pokloni poverenje međunarodnoj pravnoj pomoći “u smislu da je jedan pravni subjekt nezakonito prisluškivao građane drugog suverenog pravnog subjekta.”

Postupajuća tužiteljka je posle izlaganja advokata okrivljenih izjavila da su Skaj poruke jedinstveni materijal koji nije prezentovan samo pred sudom u Srbiji, već i pred sudovima Evrope.

„Ovo nisu operativni podaci, ne radi se ni o jednoj posebnoj dokaznoj radnji, nije povređeno pravo na privatnu svojinu niti je reč o masovnom prisluškivanju, kako su sve branioci u sudnici navodili. Reč je o podacima sa aplikacije Skaj koju su koristili ljudi iz kriminogenih sredina, i to isključivo radi trgovine narkoticima“, rekla je tužiteljka Irena Bjeloš.

Predsednik Veća Vladimir Mesarović je ponovio da Sud prihvata Skaj kao dokaz i da odbija predloge odbrane da se izdvoji kao nezakonit; dodao je da je forma ispunjena, a da će se u nastavku suđenja dokazi ispitivati, “te da ih odbrana može osporavati, a Sud će ceniti.”

Do sada su na suđenju, koje je počelo u decembru 2024, izvedene brojne zamolnice o međunarodnoj pravnoj pomoći koju je tokom 2022. Tužilaštvo za organizovani kriminal uputilo pravosudnim organima Holandije, Francuske, Belgije i Arube, kao i njihovi odgovori na te zamolnice. Među tim dokumentima izveden je kao dokaz odgovor holandskog pravosuđa kojim se srpskom Tužilaštvu odobrava korišćenje dokaza koji se odnose na više od pet tona kokaina zaplenjenih na brodu „Aresa“ 2020. godine na Arubi. Šverc te kokainske ture, kako tvrdi Tužilaštvo, organizovali su pripadnici Balkanskog kartela. 

Trinaest pripadnika Balkanskog kartela uhapšeno je u maju 2023. godine a, na kraju istrage, optužnica je podignuta protiv 20 okrivljenih, na čelu sa prvooptuženim Miroslavom Starčevićem. Krajem novembra 2024. akcija je nastavljena hapšenjem još osmorice osumnjičenih pripadnika tog kartela.

Novinarka Insajdera Tamara Marković Subota 

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.