Sukobi na severu Kosova i Metohije poljuljali odnose Prištine i Vašingtona (VIDEO)
Nedelju dana traju protesti Srba ispred opštinskih zgrada u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku. U zgradama se još uvek nalaze specijalne jedinice kosovske policije, čije povlačenje zahtevaju Srbi. Takođe se traži i da se iz pritvora puste dvojica uhapšenih Srba, koje je policija privela pre sukoba Srba i vojnika Kfora u ponedeljak. Nažalost nasilje i incidenti nisu retka vest sa Kosova i Metohije, ali jeste čvrst stav Sjedinjenih američkih država prema kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju, od koga se traži da povuče kosovsku policiju i omogući nove izbore u opštinama na severu.

Kosovske vlasti decenijama uživaju podršku administracije Sjedinjenih Američkih Država. Nakon ulaska specijalnih jedinica kosovske policije u opštinske zgrade u većinski srpskim mestima Zvečan, Leposavić i Zubin Potok, i dovođenja novoizabranih gradonačelnika Albanaca u iste zgrade, došlo je do sukoba sa Srbima, kao i do sukoba Kfora i Srba. Reakcija američkog ambasadora u Prištini, po rečima direktorice nevladine organizacije "Nova društvena inicijativa" iz Kosovske Mitrovice Jovane Radosavljević, dovoljno govori sa čim će se sve suočiti vlast kosovskog premijera Aljbina Kurtija, koji nije slušao upozorenja predstavnika Zapada, da ne povlači jednostrane poteze na severu Kosova i Metohije.
"Američki ambasador na Kosovu je rekao da Amerika u ovom trenutku nema motivaciju da nastavi pomoć Kosovu u naporima sa zemljama koje nisu priznale Kosovo, kao i njihovim putem ka evroatlanskim integracijama. Isto tako govori se i o ukidanju ozbiljnih finansijskih paketa pomoći. Takođe je prekinuta i zajednička vojna vežba između Natoa i Kosova, ali isto tako i upozorenja da će u narednom periodu, ako se ne ispune uslovi američke ambasade, doći do novih sankcija, ali i povećanog prisustva međunarodnih snaga na severu Kosova", kaže Radosavljević.
Uslovi Amerikanaca i ostalih predstavnika međunarodne zajednice su povlačenje specijalnih jedinica iz opštinskih zgrada, da novoizabrani gradonačelnici svoj posao obavljaju u lokalnim kancelarijama, a ne zgradama opština. Ovi gradonačelnici su inače izabrani u aprilu, na izborima koje su Srbi bojkotovali, a izlaznost je bila oko 3 posto. Zakletve su položili u lokalnim kancelarijama i u albanskim selima, a u opštinskim zgradama na kojima insistira Aljbin Kurti, nalaze se i administracije privremenih srpskih organa. Radnici ovih administracijama ne mogu na posao već nedelju dana, a niko ne zna šta se desilo sa dokumentacijom, kada su specijalne jedinice ušle u zgrade.
Kosovska predsednica Vjosa Osmani potvrdila je da su francuski predsednik Emanuel Makron i nemački kancelar Olaf Šolc zatražili održavanje novih izbora u četiri opštine na severu i rekla da je spremna da razmotri tu mogućnost. Aljbin Kurti je pomenuo na Tviteru mogućnost novih izbora takođe, uz svoje uslove.
"Uklanjanje nasilne rulje ispred zgrada opština i puna primena Briselskih sporazuma put su ka deeskalaciji do novih izbora", napisao je.
Sa druge strane Srbi ponavljaju da će se u kosovske institucije vratiti, tek po formiranju Zajednice srpskih opština, koja je dogovorena u Briselu, pre deset godina.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.