Ko podstiče tenzije: Svakodnevni incidenti, stalne napetosti i poziv na oštriju reakciju policije
Tenzije u državi sve više se prelivaju na lokalni nivo. Samo u nedelju, 23. marta, održano je 95 protesta širom Srbije, prema podacima Crte. Sve češće ova okupljanja obeležavaju incidenti, provokacije, reagovanje policije i optužbe za nereagovanje. Zbog odgovornosti koju ima, vlast bi trebalo da smiruje atmosferu. Međutim, "predstavnici vlasti u ovom trenutku podstiču tenzije i kreću u obračun sa političkim neistomišljenicima na svim nivoima", kaže za Insajder profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Vladimir Mihić.

Incidenti u Nišu, Čačku, Bogatiću, beogradskoj opštini Zvezdara i drugim mestima samo u prethodnih nekoliko dana nedvosmisleno pokazuju da su lokalna okupljanja sve napetija. Vlast optužuje građane i opoziciju za nasilje, dok građani i studenti ukazuju na nereagovanje policije u slučajevima napada na njih.
"Policija u ovom slučaju predstavlja poslednju liniju odbrane ovog režima i ona će, čini mi se, ostati uz njega do kraja. Vlast je sada pribegla onome što su od početka priželjkivali, a to je manje ili više nasilno gašenje protesta i pobune. Primećujem da smo vrlo blizu fizičkih obračuna sa svima onima koji ne misle kao vlast. Međutim, ono što moramo imati na umu jeste da svaki takav akt ubrzava pad“, kaže profesor Mihić.
Kao Novosađanin, navodi jučerašnji primer u osnovnoj škoie „Sonja Marinković“, gde su paralelno održani skupovi za vraćanje đaka u školu i za podršku nastavnicima u obustavi rada, koje je obezbeđivala policija i Žandarmerija.
"Jednu grupu su predvodili uglavnom funkcioneri vladajuće stranke uz podršku nekih Instagram zvezda, a drugu grupu roditelji koju podržavaju nastavnike u blokadi. Uvek je najproblematičnije kada vlast podstiče tenzije umesto da ih smiruje, i to direktnim provociranjem sukoba ili učestvovanjem u njima“, navodi.
Uznemirujući vikend iza nas: Niš, Čačak, Odžaci
U petak je u Nišu trebalo da se dese dva događaja – skup Srpske napredne stranke u Oficirskom domu i zbor građana Niša. Blisku susreti rezultirali su time da su okupljeni direktora Doma zdravlja Milorada Jerkana zasuli jajima, dok je gradonačelnik Dragoslav Pavlović poliven vodom. To veče privedeno je nekoliko studenata i građana, ali MUP se nije odmah oglašavao o razlozima. Tek sutradan popodne saopšteno je da je policija postupala prema 11 osoba, povodom, kako je navedeno, "drastičnog narušavanja javnog reda i mira“.
Privedeni su i studenti, pa pušteni na slobodu, pa je jedan od njih ponovo priveden. Takođe, student M.N. iz Niša priznao je krivicu za krivično delo nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu i predložio zaključenje sporazuma o priznanju krivičnog dela.
Studentu Medicinskog fakulteta Arsenu Milosavljeviću određen je pritvor, a potom je premešten u Kazneno-popravni dom, zbog postojanja osnova sumnje da je učestvovao u napadu na gradonačelnika Niša. Iščekuju se ishodi ovog i ostalih postupaka.
U subotu veče stigle su vesti iz Čačka. Studenti Tehničkih fakulteta u blokadi saopštili su na svojim društvenim mrežama da ih je napala grupa momaka, za koje kažu da su se „sami izjasnili da podržavaju Aleksandra Vučića“. Istakli su i da je na njihove pozive policija „prekinula vezu“. MUP je, s druge strane, saopštio da je policija odmah po prijavi izašla na lice mesta, te da rade na identifikaciji svih osoba koje su, kako je navedeno, učestovale u tuči. Potom je usledio i protest građana nezadovoljnih reakcijom policije, kao i ulazak u zgradu Skupštine tog grada, nakon čega je došla policija.
Vesna Jerotijević iz grupe građana „ProBudimo Čačak“ rekla je za Insajder da je napad na studente „dodatno uzburkao već uzavrelu situaciju u Čačku“.
"Saznanja koja kruže jeste da je grupa od 25 identično obučenih i koordiniranih huligana, mogu tako slobodno da kažem, napala grupu od pet studenata koji su pritom zadobili povrede, kao i naša dva, tri sugrađanina koji su pokušali da ih odbrane“, rekla je Jerotijević.
Čačanska policija saopštila je potom da je identifikovala šest aktera koji su, kako je navedeno, učestvovali u tuči, te da se sumnja na to da je „došlo do tuče između učenika srednje škole i studenata“.
Takođe u subotu veče, biznismen iz Odžaka Branko Babić objavio je snimak na kome kaže da je „vođa studentskih protesta sa dva metka ranio njegovog prijatelja“, dodajući rečenicu: „Ovo je rat“. Njegovu objavu pratila su pozivanja na vanredno stanje, mahom sa provladinih medija.
"Mislim da će država morati, ja ovde sad izražavam neko svoje mišljenje, ja ne mogu da kažem da će to tako biti, ali neku vrsta vanrednog stanja, nečega“, rekao je za televiziju Informer u subotu narodni poslanik iz redova SNS-a Vladimir Đukanović.
Posle takve noći, bilo je neizvesno u kakvom stanju će se građani Srbije probuditi u nedelju. Međutim, dešava se obrt. U nedelju je Babić rekao da napadač ipak nije čovek koga je prvobitno optužio, a te vesti su nestale iz nekoliko medija.
Predsednik poručuje tužiocima da su zamenljivi, oni uzvraćaju
Dan nakon incidenata u Nišu, predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da će tražiti od državnih organa da postupaju u svakom trenutku i na svakom mestu tako da zaštite poredak i zakon, napominjući da će biti „promenjen“ ko neće.
"Oni policajci koji ne budu želeli da štite poredak i zakon biće promenjeni, tužioci koji neće da to štite biće promenjeni“, rekao je Vučić.
Dodao je da će „nadležni državni organi umeti oštrije da sačuvaju građane“.
Usledila je reakcija više od 200 sudija i tužilaca, koji su poručili da je „poslednji trenutak“ za suprotstavljanje takvom delovanju.
Udruženje tužilaca Srbije takođe se oglasilo, poručujući da poverenik za samostalnost Visokog saveta tužilaštva treba da reaguje, dok predsednikovu izjavu vide kao direktan pritisak.
Predrag Petrović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku rekao je za Insajder da „Srpska napredna stranka odavno već u potpunosti kontroliše i policiju i tužilaštvo, ali da to opet njima nije dovoljno“.
Oni bi zapravo hteli i policiju i tužilaštvo da pretvore u svoju parapoliciju, paravojsku, dakle da se oni na isti način ponašaju kao i njihovi najverniji pripadnici, tzv. lojalisti, da preduzimaju još represivnije mere prema ljudima za koje oni smatraju da su neprijatelji“, smatra Predrag Petrović.
Profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Vladimir Mihić navodi "da vlast u ovom trenutku priželjkuje ozbiljnije sukobe da bi bilo uvedeno vanredno stanje."
"Da li će građani biti dovoljno pametni da ne odgovore na to, videćemo u narednom periodu“, poručuje profesor Mihić.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.