Sve češći protesti rudara, ima li država plan za budućnost srpskih rudnika? (VIDEO)
Dan posle trovanja osam rudara u rudniku Štavalj kod Sjenice, danas je počeo vanredni inspekcijski nadzor. U isto vreme, protestovali su rudari u Boru i Majdanpeku. Iz Ministarstva poručuju da su spremni na dijalog i da protest nije rešenje. Male plate, zastarela tehnologija i bezbednost na radu tri su najveća problema rudara.

Kada je nešto teško uraditi, kaže se da je to "rudarski posao". Težak rad nije adekvatno plaćen i obezbeđen, zbog čega su sve češći štrajkovi u rudnicima širom Srbije. Zbog promenjenog Pravilnika koji im, kako kažu, smanjuje prava i zarade, i skraćuje godišnji odmor, danas su protestovali rudari u Boru i Majdanpeku.
Predsednik Samostalnog sindikata Rudnika bakra Majdanpek kaže da se sa rukovodstvom rudnika najviše spore oko načina obračuna zarade.
"Mi smo u onom kolektivnom ugovoru koji smo mi imali, imali predviđeno usklađivanje naših zarada shodno odluci Socijalno-ekonomskog saveta. Znači ukoliko Savet donese da je cena rada porasla, u ovom slučaju za 14,3%, da se toliko uvećava i naša cena rada. Međutim zadnja ponuda poslodavca je bila da on želi da poveća cenu rada za 5% i da linearno svakom zaposlenom da 5 000 dinara. Isto tako, javnost zna da mi ne tražimo nikakvo povećanje zarada, mi samo želimo da se naše zarade usklade sa onim što je država donela kao odluku da se ublaži inflacija i oni troškovi koji su bili u prethodnoj godini", rekao je Antić.
Zbog malih plata i velikih dugovanja rudnika, u decembru su štrajkovali i rudari kompleksa rudnika Resavica. Još veći problem od plata zaposlenih jeste budućnost tih rudnika koji se bave podzemnom eksploatacijom uglja. Pojedini rudnici iz tog sistema treba da budu zatvoreni, međutim reforma tog javnog preduzeća, kao i svih drugih, godinama se odlaže. Za to vreme, država svake godine pomaže rad tih rudnika, pa je tako samo u 2021. subvencionisala njihov rad sa 8 milijardi dinara.
Pomoćnik ministarke rudarstvai energetike Ivan Janković ističe da je u planu reforma sistema rudnika Resavica.
"Mi moramo pre svega da uradimo jednu opsežnu analizu, da vidimo koji rudnici mogu da budu održivi sa poslovanjem, a koji ne mogu. To je jedan od elemenata. Drugi ključni element jeste, ti rudnici koji ne mogu da budu održivi u smislu poslovanja za te ljude koji rade u tim rudnicima moramo da nađemo odgovarajući model kako bi bili zbrinuti, i kad to kažem ne mislim na socijalnu pomoć, nego oni moraju da imaju adekvatan posao i da ne brinu po pitanju svoje egzistencije", objasnio je Janković.
Osim plata, večiti problem rudara jeste pitanje bezbednosti i uslova u kojima rade. I dalje se ne zna kako se desila nesreća u rudniku Soko početkom aprila, kada je usled obrušavanja jame i curenja metana poginulo 8 rudara. Tužilaštvo u Aleksincu odbacilo je krivičnu prijavu protiv 14 osoba jer, kako je saopšteno, ne postoji sumnja da je učinjeno krivično delo. Do danas, nije utvrđeno ni da li je bezbedno da se rudari vrate u jame rudnika Soko.
Iz Ministarstva kažu da rudnik nije zatvoren.
"Taj rudnik nije zatvoren, tu je samo stavljena zabrana radova od stane rudarske inspekcije dok se ne budu ispunili uslovi da taj rudnik može ponovo da počne sa radom. Kada kažemo da je zatvoren rudnik, to je proces koji traje... ukoliko rudnik bude ispunio sve neophodne uslove koji su naloženi od strane rudarske inspekcije, on nakon toga može da bude otvoren naravno uz primenu svih bezbednosnih mera koje su neophodne za funkcionisanje takvog jednog objekta", rekao je Janković.
U rudnicima Srbije radi oko 30.000 rudara. Uprkos svemu, rudarstvo je jedna do retkih grana industrije koja prošle godine imala rast, posebno u oblasti eksploatacije ruda metala.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.