Sve kontroverze oko Mundijala u Kataru (VIDEO)
U nedelju u Kataru počinje Svetsko prvenstvo u fudbalu, a uoči početka najvažnijeg sportskog takmičenja stižu i najave o bojkotu gledanja utakmica stanja ljudskih prava u državi domaćinu, kao i odnosu prema radnicima migrantima koji su gradili stadione i ostalu infrastrukturu u ovoj bliskoistočnoj zemlji.

„Katar nije zemlja fudbala. To je samo priča o novcu“ – obrazloženje je bivšeg francuskog fudbalera Erika Kantone zbog čega neće pratiti Mundijal. Podržali su ga pojedini glumci, političari, navijači, a kao ključni razlog navode ugrožavanje ljudskih prava radnika iz Indije, Nepala i Bangladeša koji su prethodnih godina gradili stadione, hotele i kilometre puteva u Kataru.
„Navijači treba da znaju kako je do toga došlo, da su stadione na kojima sede gradili radnici, od kojih su mnogi imali uslove koje bismo mogli nazvati prinudnim radom ili drugim oblicima modernog ropstva. I zamolila bih svakog ko gleda taj turnir da razmisli kako doprinose napretku u svetu", navodi predstavnica Organizacija za ljudska prava “Equidem“.
Međunarodne organizacije za ljudska prava kritikuju i ograničena ljudska prava žena u Kataru, a kao problem navode i to što je homoseksualnost u toj bliskoistočnoj zemlji kažnjiva i do tri godine zatvora. Nadležni u Kataru, sa druge strane, tvrde da su svi dobrodošli.
„Nisam ovde da osuđujem bilo čiju seksualnu orijentaciju. Samo želim da potvrdim da je svako od vas dobrodošao u Katar da prisustvuje utakmicama“, rekao je nedavno Ali Bin Samikh Al Marri, katarski ministar za rad.
Nevladine organizacije kao problem izdvajaju i medijske slobode, a stroga ograničenja o tome gde mediji mogu da snimaju po Kataru iznova je došao u žižu javnosti kada je nedavno prekinuto direktno uključenje danskog reportera na ulicama Dohe.
Inače, Katar je prva arapska zemlja domaćin Mundijala, a odluku međunarodne federacije iz 2010. da ta zemlja bude domaćin, od početka prate optužbe za korupciju. FIFA je sprovela internu istragu u kojoj su uočene potencijalno sporne transakcije, ali bez dovoljno dokaza. Od 2019. i francuski istražni organi ispituju da li je bilo korupcije na ručku 2010. u Jelisejskoj palati, na kojem su bili tadašnji predsednik Francuske Nikola Sarkozi, dvojica visokih katarskih lidera i tadašnji šef Uefe Mišel Platini, koji je mesec dana kasnije obezbedio četiri evropska glasa Kataru. Za Katar je glasao i tadašnji prvi čovek FIFE Sep Blater koji sada tvrdi da je to bila greška.
„Naravno da je Katar dobio domaćinstvo Svetskog prvenstva zbog novca. Šest meseci kasnije Katar je kupio borbene avione od Francuske", rekao je nedavno Blater.
Detalje o tome kako se ne samo poslednjih godina, već skoro tri decenije - daleko od fudbalskih stadiona, kamera i miliona gledalaca - igrala igra u kojoj su glavna pravila bila reketiranje, podmićivanje i pranje novca, objavio je Insajder 2016. u serijalu „Prvenstvo u prevari“ u kojem je, o optužbama za korupciju, govorio i sam Sep Blater.
„Ja sam razvio fudbal svuda u svetu, fudbal se igra svuda, organizovao sam fudbal, fudbal nikada nije bio atraktivniji. I to je ono sto sam učinio. I ako tokom mog zivota neko nije bio zadovoljan, radi se o zavisti, radi se o ljubomori i ako neko ima neke dokaze neka ih prikaze“, rekao je Blater za Insajder 2016. Dokaze, i to u vezi sa sumnjivim transakcijama 2 miliona švajcarskih franaka, tvrdi da ima švajcarsko tužilaštvo.
Tužilaštvo najavljuje žalbu na presudu kojom je Sep Blater oslobođen za prevaru u toj zemlji.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.