Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom: U Srbiji nema zvaničnog registra o broju osoba sa viškom hromozoma (VIDEO)
Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom Srbija dočekuje bez zvaničnih podataka o njihovom broju. Udruženja procenjuju da je reč o dve hiljade do tri hiljade osoba. Iako postoje primeri dobre prakse, ima još mnogo posla na inkluziji, kako bi rođeni sa jednim hromozomom više imali iste šanse.

Filip je jedan od zaposlenih u kafiću i radionici “Zvuci srca” – jedinstvenom po tome što zapošljava osobe sa smetnjama u razvoju. Za Filipa koji ima Daunov sindrom to je jedinstvena prilika da radi, ali i da se druži sa kolegama i gostima.
“Meni znači ovde što sam deo radionice. Ja sam glavni za štampanje prese, ja volim da štampam cegere, majice i torbe”, rekao je Filip.
Ideja je nastala pre pet godina kako bi i osobe rođene sa viškom hromozoma imale jednake šanse.
“Da pokažemo zajednici da smo svi ravnopravni i da svi treba da nađemo svoje mesto pod ovim suncem u ovom našem gradu, da pokažemo društvu koliko smo otvoreni jedni prema drugima i pogotovo prema osobama koje imaju neku vrstu smetnji”, objasnio je direktor humanitarne organizacije “Dečje srce”, Goran Rojević.
Iako je to dobar primer inkluzije, ima još mnogo posla na tom polju, kaže Vanjuška Stamenović čija ćerka ima Daunov sindrom. Jedan od većih problema je, dodaje, to što Srbija nema zvaničan registar osoba sa Daunovim sindromom.
“I to je jedan od problema današnjeg društva, zato što bi kroz neku ranu intervenciju mogla da se napravi neka baza podataka, tako da tačno znamo koliko je osoba sa Daunovim sindromom u Srbiji i u Beogradu”, ispričala je Tijanina majka.
Iako registar ne postoji, prema podacima Udruženja logopeda Srbije, u Beogradu ima oko 1.500 osoba sa Daunovim sindromom, a u Srbiji oko 2-3.000, pojasnila je defektološkinja i članica Upravnog odbora Udruženja logopeda Srbije, Nataša Labović.
Umesto zvaničnog registra, nadležni najavljuju oživljavanje i snaženje socijalnog preduzetništva za osobe sa smetnjama. Ipak, ohrabruje činjenica da je pre dva dana 24-ogodišnji Vuk Trajković postao prva osoba sa Daunovim sindromom zaposlena u zdravstvenom sistemu Srbije.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.