Tadić u Insajder intervjuu: Srbija u UN-u da otvori pitanje Kosova, da napravi kontranapad (VIDEO)

Beograd je trenutno u težoj situaciji nego što je bio pre mesec dana kada se govori o Kosovu i Metohiji, kaže Boris Tadić predsednik Socijaldemokratske stranke i bivši predsednik Srbije u Insajder intervjuu.

Boris Tadić

Govoreći o najnovijem nemačko francuskom predlogu, Tadić kaže da pre potpisivanja bilo kakvog sporazuma Srbija treba da pregovara da određene tačke iz tog sporazuma izbaci.

"On mora da odbije određene tačke koje su potpuno neprihvatljive u ovom sporazumu. A jedna od njih jeste da Kosovo i Srbija budu ravnopravni partneri u čitavom ovom procesu. To jest, da mi praktično kroz proces tretiramo Kosovo kao nezavisnu državu i suštinska konsekvenca tog plana je da Kosovo postane članica međunarodnih institucija, čitajte Ujedinjenih nacija. Tog trenutka, kako dodaje, Srbiji neće niko ni tražiti priznanje nezavisnosti Kosova jer će to postati irelevantno", objašnjava Tadić.

Zato, kako dodaje, Srbija treba da otvori pitanje u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija o statusu Kosova.

"Zašto dozvoljava petorki koja je potpuno neformalna i nema nikakvo pravo da se time bavi i dozvoljava da oni dobiju kredibilitet. To čak i nije cela Kvinta. Kako je ta grupa neformalno dobila pravo da se bavi statusom Kosova. Odmah mora da postavi zahtev da se u Savetu bezbednosti otvori to pitanje ispočetka. Naravno, Savet bezbednosti u ovom trenutku ne funkcioniše zbog rata u Ukrajini ali jedino ofanzivom to može da uradi, da napravi kontranapad", dodaje Tadić.

„Na dan proglašenja nezavisnosti nisam bežao u Rumuniju, branio sam Kosovo“

Odgovarajući na optužbe predstavnika sadašnjih vlasti da je u vreme proglašenja nezavisnosti 2008. bežao u Rumuniju, Boris Tadić kaže da je u Rumuniji bio jer se „tamo branila kosovska politika i integritet“, razgovarajući sa predsednikom Rumunije koji je koordinisao pet država članica koje nisu prihvatale nezavisnost Kosova.

„Vi Kosovo u tom trenutku kada se proglašava nezavisnost možete da branite na dva mesta - ili na Kosovu ili u Evropskoj uniji - jer su to dva bitna mesta gde se može braniti Kosovo. Šta su radili tadašnji DSS Koštunica, Naprednjaci, odnosno radikali , oni su okruženi svojim pristalicama u najstrožijem centru Beograda organizovali manifestaciju odbrane Kosova“, rekao je Tadić.

Kako tvrdi, koštunicina administracija je pustila napad na američku, hrvatsku i nemačku ambasadu.

„Oni su besramno gurnuli mlade ljude u smrt. Ja sam vodio razgovore sa Koštunicom i Nikolićem rekavši im pre toga neću da učestvujem u tome jer se na taj način ugrožavaju životi mladih ljudi. Oni su mi rekli, to je za nas manje bitno od toga da manifestujemo takozvani patritizam“, kaže Tadić.

Na potpitanje ko vam je to rekao, odgovara:

„Koštunica, a Nikolić je klimao glavom u njegovom kabinetu“.

Kako je dodao, oni su direktno odgovorni za smrt mladića u ambasadi, zajedno sa policajcima koji su povukli jedinicu Žandarmerije u tom trenutku „po nalogu nekoga koštunicine administracije“.

„Monopol sile na Kosovu izgubljen još 1999. godine“

Na pitanje novinara šta su, po pitanju Kosova, uradile postooktobarske vlasti i da li su iskoristile pravi način da potraže drugu opciju za rešavanja pitanja Kosova, Tadić je privid bio da je Srbija tada imala ugled u međunarodnoj javnosti. 

Kako ističe, Kosovo je, ako se gleda iz ugla monopola sile, izgubljeno 1999. godine potpisivanjem Kumanovskog sporazuma.

„I to je bila posledica rata 1999. godine jer vojska i policija su pod tim sporazumom morali da se povuku, ne samo sa Kosova i Metohije, nego i preko zone kopnene bezbednosti. Mi nismo imali čak pravo ni nadleta našeg aviona u tom trenutku i mi smo imali jednu potpuno novu situaciju. Ako je neko izgubio Kosovo u poslednjih 25 godina, naravno, to su izgubili Socijalistička partija Srbije, Srpska radikalna stranka u kome su sadašnji naprednjaci, tj Milošević, Vučić, Nikolić, Šešelj. Oni su ga izgubili, oni koji nas najviše napadaju da smo to mi uradili“, ističe Tadić.

Na pitanje šta je Skupština u trenutku jednostranog proglašenja nezavisnosti radila, Tadić je postavio kontrapitanje:

„Šta može država da uradi kada je u pitanju jednostrani akt o proglašenju nezavisnosti Kosova od strane nekih instucija koje međunarodni sud pravde tretira kao neformalne institucije na Kosovu, a albanci kao svoje zvanične?

Kako objašnjava, unutar Evropske unije vođeni su pregovori o tehničkom karatkeru i njih je vodio Borko Stefanović. 

„Statusne pregovore su otvorili Vučić, Dačić i Nikolić. Nikolić se hvalio da su podigli pregovore tehničkog karaktera u Briselu na nivo statusnih u kojem učestvuju šefovi država. Nijednog trenutka u Briselu Borko Stefanović nije vodio razgovor o statusu, niti je to moguće“, tvrdi Tadić i pita „što se sada ne traži otvaranje pregovora o statusu u Savetu bezbednosti?“.

Izvor: Insajder

 

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.