Tamara Džamonja Ignjatović za Insajder: Trauma se širi kao koncentrični krugovi

U Novom Sadu, prošlog petka, zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, dok su čekali voz – poginulo je 14 putnika. Na pitanja Insajdera - kako se tuga zbog tragedije pretvara u bes, kako smo došli do nepoverenja u institucije ove države, kao i kakva atmosfera vlada u društvu, ali i kako se pruža direktna pomoć traumatizovanim ljudima - odgovarala je psihološkinja i profesorka Beogradskog univerziteta Tamara Džamonja Ignjatović.

Tamara Džamonja Ignjatović, foto: Srđan Ilić

Nepoverenje u institucije je sve veće, pre svega zbog celog događaja na Železničkoj stanici, a zatim i zbog toga kako se posle toga utvrđuje odgovornost - javnost ne dobija nikakve informacije od institucija od kojih bi morala, nego to saopštavaju političari.  U kom pravcu taj oblik nepoverenja može da vodi društvo?

"To je jedna spirala opravdanog nepoverenja. To je u jednoj spirali i eskalira upravo zato što nemamo rasvetljenu ni jednu aferu, nemamo sankcionisanje vinovnika. Dakle, ni povodom jedne takve afere se ništa nije preduzelo", istakla je profesorka Tamara Džamonja Ignjatović.

Da bi ovo društvo ozdravilo, ali i da bi smo se nekako odužili žrtvama tragedije ali i njihovim porodicama, šta smo kao društvo dužni zapravo da uradimo? 

"Ono što je važno je usmeriti se i na direktnu podršku i pomoć svim žrtvama i svim potencijalno traumatizovanim ljudima; a s druge strane usmeriti se na društvenu promenu. Kada kažem žrtvama - mislim neposredno na one koji su direktno ugroženi kao što su teško ranjene osobe, zatim porodice koje su pretrpele gubitak, ali i svi oni koji su svedočili tom događaju, svi su traumirani. Na kraju krajeva, trauma se širi kao koncentrični krugovi i mnogi građani su uznemireni i zbog žrtava  i zato što se osećaju sami kao potencijalne žrtve", rekla je Džamonja Ignjatović.

Ona kaže da kada dođe do tragedije, neophodno je razumevanje zašto se nešto dogodilo i ko je za to odgovoran - ko je kriv.

"Rasvetljavanje ovog slučaja u potpunosti je najmanje što dugujemo žrtvama i svim onim koji su pogođeni ovom tragedijom. Na kraju to se duguje i društvu - građanima Srbije uopšte. I treća stvar je svakako ono što bi se odnosilo na prevenciju ovakvih stvari. Da nam se ovo nikada ne ponovi. Znači da sve projekte koji se ovde realizuju u Srbiji, a koji su zatvoreni za javnost, u smislu tajnih projekata, tendera i svega onoga što se gradi na sve strane, apsolutno mora da bude podložno proveri od strane pravih stručnjaka", objasnila je psihološkinja Tamara Džamonja Ignjatović.

Novinarka Nevena Cvijović

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.