Tiho nestaju srpske institucije s Kosova: Plata, penzija, kredit – samo na administrativnim prelazima (VIDEO)

Jedno u nizu nerešenih pitanja između Beograda i Prištine – korišćenje dinara na Kosovu i Metohiji – za posledicu ima akciju Kosovske policije u kojoj je zatvoreno šest ekspozitura Poštanske štedionice Srbije na severu. Zaplenjena je velika količina novca u različitim valutama koja će, kako se navodi, služiti kao dokaz nelegalnog platnog prometa. Za razliku od Kfora, Euleks saopštava da nije bio obavešten o akciji. OEBS, Evropska unija, Stejt dipartment i pojedine ambasade u Prištini - poručuju da su razočarani i zabrinuti. Najzabrinutiji su, međutim, tamošnji Srbi, posebno oni koji žive u četiri opštine na severu.

Foto: Tanjug/AP Photo/Bojan Slavkovic

Administrativni i granični prelazi obično služe da pokažete pasoš ili ličnu kartu. Na prelazima Jarinje, Brnjak, Merdare i Končulj, od sada su bogatiji za uslugu podizanja novca. Posle zatvaranja njenih ekspozitura na severu, Poštanska štedionica saopštava da se sve transakcije i bankarske usluge obavljaju u ekspoziturama, smeštenim u kontejnerima, otvorenim pre dva meseca na administrativnim prelazima:

"Vi radite, vi imate pravo na socijalna primanja, vi ste ostvarili neku penziju i šansa da podignete bilo kakav novac, odnosno da imate bilo kakav novac kod sebe, ne postoji. Ako želite novac, morat ćete da pređete makar 60 km kako biste taj novac dobili. Naravno, tu se postavlja pitanje koju valutu biste mogli da podignete. Da li su to dinari ili koji ovde više nisu u opticaju ili su to evri, da li ćete moći da dođete do njih itd“, rekla je za Insajder Ivana Vanovac novinarka iz Kosovske Mitrovice.


Kosovska policija saopštava da je zatvaranje nelegalnih ekspozitura sprovedeno u koordinaciji sa kosovskim pravosudnim organima i poreskom službom. U cilju, kako se navodi, uspostavljanja reda i zakonitosti. Tokom akcije, na informativni razgovor je odveden direktor 

Kosovska policija saopštava da je u ekspoziturama Poštanske štedionice i Uprave trezora, pored ostalog, zaplenjeno 1,6 miliona evra i oko 75 miliona dinara dok, sa druge strane, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju tvrdi da u ekspoziturama - nije bilo dinara! Podsetimo odlukom kosovske Centralne banke ukinut je dinarski platni promet, posle čega je u Briselu održano sedam sastanaka Beograda i Prištine, ali bez dogovora. Nije prvi put da dogovora nema, ali je problem to što ga, i kada ga ima, svaka strana na terenu tumači na svoj način:

 "Ono što svakako zabrinjava naše sugrađane jeste to koji su sledeći koraci, odnosno koje su sledeće institucije koje će biti ugašene. Veoma dobro znamo da su nam ovde ostali isključivo još školstvo i zdravstvo koje su još uvek u sistemu Republike Srbije i svakako strah jeste prisutan jer nas očekuje da vrlo lako se može desiti to da specijalne jedinice preuzmu te institucije“, rekao je za Insajder Milija Biševac iz Srpskog narodnog pokreta iz Zubinog Potoka. 

Sve osude jednostranih akcija Prištine, bez obzira na to da li dolaze iz međunarodne zajednice ili od zvaničnog Beograda, ostaju mrtvo slovo na papiru dok, istovremeno, ne prestaju akcije zvanične Prištine. Ne prestaje ni tihi odlazak preostalih Srba sa severa Kosova i Metohije, zbog sve većih problema u svakodnevnom životu:

 “Niko ne razmišlja o tome koliko te odluke i te stvari komplikuju život građanima, niti bilo koga to zanima i interesuje. Ako se i bavi tom temom, on se bavi zato što ima neki maliciozni cilj da građanstvu do te mere oteža život, da on odluči da se odavde izmesti. Tako da, ovo će definitivno negde uticati na odluku eventualno ljudi da napuste ovo podneblje i odu negde gde će prosto živeti normalno, gde njihova građanska prava neće do te mere biti ugrožavana na očigled sveta i ljudi, a gde niko apsolutno na to ne reaguje“, kaže Vanovac.

Da li bi formiranje Zajednice srpskih opština, koja bi obuhvatala četiri većinski srpske opštine na severu i šest na jugu - a na koju se čeka 11 godina - pomoglo Srbima da ostanu na Kosovu i Metohiju. Koje bi ingerencije imao ZSO – predmet je spora. Za Prištinu je to pokušaj stvaranja nove Republike Srpske, a za Beograd rešenje svih problema.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.