Tri godine od nesreće u rudniku Soko: Niko odgovoran, čeka se odluka Ustavnog suda
Na današnji dan pre tri godine, 1. aprila 2022. godine, u rudniku Soko poginulo je osam rudara za čiju je smrt – sudskom odlukom - krivom proglašena “viša sila”. Zbog toga, niko nije odgovarao. Čeka se odluka Ustavnog suda na žalbu podnetu prošle godine zbog odluke Tužilaštva da odbaci krivičnu prijavu protiv grupe zaposlenih u Javnom preduzeću “Resavica”, u čijem je sastavu rudnik Soko. Uoči treće godišnjice, porodice poginulih rudara podnele su tužbu za naknadu štete protiv JP "Resavica". Tri godine kasnije, taj rudnik mrkog uglja kod Sokobanje priprema se za obnavljanje podzemne eksploatacije mrkog uglja.

Pre nekoliko dana, pravni zastupnik porodica stradalih rudara podneo je tužbu za naknadu štete u iznosu od 24 miliona dinara; s obzirom na visinu tražene odštete, za slučaj će biti nadležan Viši sud u Nišu.
"Opredelili smo tužbeni zahtev za po jedan milion dinara za svakog člana uže porodice u koju spadaju roditelji, preživeli bračni drug, deca i braća i sestre koji su živeli zajedno sa smrtno stradalim rudarima", rekao je advokat porodica Bratislav Stojanović.
Advokat Stojanović je, pre godinu dana, podneo žalbu Ustavnom sudu na odluku Osnovnog javnog tužilaštva u Aleksincu o odbacivanju krivične prijave protiv protiv 14 zaposlenih u Javnom preduzeću „Resavica“. Ako žalba bude odbijena, pravdu će, najavljuje, u ime porodica poginulih rudara potražiti pred međunarodnim instancama, poput Suda u Strazburu.
Podsetimo, početkom prošle godine, Osnovno javno tužilaštvo u Aleksincu odbacilo je krivičnu prijavu Zorane Mihajlović, bivše potpredsednice Vlade Srbije i ministarke rudarstva i energetike, zbog krivičnog dela “teško delo protiv opšte sigurnosti” protiv 14 osoba. I to je bilo treće odbijanje Tužilaštva da pokrene krivični postupak zbog nesreće u rudniku Soko i drugo odbacivanje krivične prijave koju je podnelo Ministarstvo rudarstva i energetike, u vreme dok ga je predvodila Zorana Mihajlović.
Ono što je pokazalo istraživanje Insajdera objavljeno u emisiji “Slučaj”, u vreme kada se desila nesreća, interni pravilnici rudnika nisu bili usklađeni sa državnim pravilnicima; u Pravilniku rudnika Soko piše da se zaposleni povlače iz rudnika kada metan pređe dva odsto, dok državni pravilnik propisuje da se to čini kada metan pređe 1,5 odsto.
Iz krivične prijave resornog ministarstva može da se zaključi i da su rudari, i u danima pre nesreće, radili kada metan pređe dozvoljenu granicu, što je dovelo do toga da se pravila ignorišu i u noći nesreće. Naime, te noći, mašine u jami su se četiri puta isključivale pre nego što se desio proboj metana usled čije su se povećane koncentracije rudari ugušili, a nisu reagovali ni dežurni mašinski inženjer, niti dežurna dispečerka.
Pored toga, rudnik Soko nije imao ni odobrenje za rudarske radove u tom delu rudnika, a projekat je menjan baš u delu gde se desila nesreća.
Inače, posle nešto manje od godinu dana od nesreće aprila 2022. godine, u rudniku Soko je pokrenuta površinska eksploatacija uglja na zamenskom kopu, a resorna ministarka Dubravka Đedović Handanović sada kaže da se „sagledavaju uslovi za obnavljanje proizvodnje u podzemnoj eksploataciji“; tome u prilog idu i nedavno raspisani tenderi.
I danas, na treću godišnjicu pogibije osam rudara - posle komemoracije - biće održan maraton od Aleksinca do rudnika Soko, njima u čast.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.