TV najava: Tabu - Incest
Incest je najstrašniji oblik seksualnog nasilja. Žrtve incesta su deca od ranog detinjstva do pubertetskog uzrasta. U najvećem broju slučajeva počinilac je muškog pola, najčešće otac, a žrtva ćerka. Procesi u instiutucijama su spori i često otežani ličnim stavovima onih koji u njima rade. Zid ćutanja koji prati ovaj tabu je nezamislivo snažan. Ćute žrtve, ali ćute i oni koji mogu da im pomognu jer znaju istinu. O tome zašto je to tako, autor Milan Nikolić razgovara sa Nevenom Čalovskom, psihijatricom, Biljanom Slavković, psihoterapeutkinjom i Anom Petrović iz organizacija „Da se zna“. "Tabu", petak 23. februar u 21.00 - na Insajder televiziji.

„Plava laguna” sa Bruk Šilds, „Balada o Džek i Rouz”, sa Danijelom Dej Luisom, „Lolita” sa Džeremijem Ajronsom, „Anđeosko srce”, sa Mikijem Rurkom, „Proslava” Tomasa Vinterberga.
Svi ovi filmovi imaju veoma osetljive teme. Govore o incestuoznim odnosima između majke i sina, oca i ćerke, brata i sestre. Neki istražuju emocionalnu stranu incestuoznih veza: šta je bio okidač, kakva je to emocija, da li je na silu? I kao filmovi, bude osećaj težina i mučnine.
Život je još okrutniji, jer slučajeva incesta nije malo. Skoro svake nedelje iz medija saznajemo za neki oblik incesta u svetu ali i Srbiji. „Dobila dete sa ocem”, „Očuh satima pričao o silovanju devojčice”, „Otac u seksualnim odnosima i sa sinom i sa kćerkom”, „Kćerka više godina silovala oca.” To su samo neki naslovi tekstova objavljenih u domaćoj štampi.

Žrtve: Deca od ranog detinjstva do puberteta
Uz saznanje da seksualni odnosi između bliskih srodnika, oca i kćerke, majke i sina, brata i sestre, imaju različite oblike, učestalost takvih informacija ukazuje i da incest nije, kao što neki tvrde, zanemarljiv društveni fenomen, ni u svetu ni ovde.
Žrtve incesta su deca od ranog detinjstva do puberteta. U najvećem broju slučajeva počinilac je muškog pola. Relacija otac-ćerka.
Veoma često majka zna. Procesi u instiutucijama su spori i često otežani ličnim stavovima onih koji u njima rade. U ishode procesa se poslovično sumnja. A to je dovoljno da zid ćutanja koji prati ovaj tabu ostane postojan kao klisurina. Ćute žrtve ali ćute i oni koji mogu da im pomognu jer znaju istinu.
Kako se iz tog začaranog kruga izlazi? Nikako ili veoma teško, ako znamo podatak od pre skoro deset godina po kojima se svake nedelje u godini, „Incest trauma centru” prijavi u proseku sedam slučajeva incesta.
U Srbiji je seksualno uznemiravanje krivično delo. Zakon ga naziva polno uznemiravanje, a definisano je kao „bilo koji vid verbalnog, neverbalnog ili fizičkog ponašanja” koje vređa dostojanstvo u sferi polnog života i čini da se osoba oseća poniženo, uvređeno i uplašeno, piše u Krivičnom zakonu. U „Centar za podršku ženama” dolazi veliki broj maloletnih devojčica, a najčešći oblik nasilja na koje se žale je incest.
Kao i o seksualnom nasilju, o incestu, se međutim, najčešće ćuti. Pre tri godine, kampanja #nisamprijavila eksplodirala je na tviteru. Bio je to način da oni koji nisu prijavili, nešto bolno zakopano duboko u sebi, sada to učine. A zašto nisu prijavili?
Između ostalog je pisalo: „Nisam prijavila, jer nisam razumela”, „Nisam znala da seks kada molim da prestane, jer me boli, nije normalan”,

„Nisam znala da i neko koga voliš može biti nasilnik”…
Za samo dva dana, više od 15.000 objava na društvenoj mreži Tviter napisale su žene i devojke iz Srbije i regiona, koje su pretrpele neki vid nasilja i silovanje.
Pisale su i o razlozima i strahovima zbog kojih nisu prijavile nasilnike istog trenutka.
O incestu deca obično ćute jer se plaše da će upasti u još veću nevolju, da će ih zlostavljač dodatno povrediti, da im niko neće verovati i da će biti odbačena, objašnjavaju psiholozi. Neretko veruju da su sama kriva i da su nečim izazvala zlostavljanje. Ukoliko zlostavljač poznaje dete, on skoro ni ne primenjuje silu, već teži da pridobije poverenje deteta, čak sklapa i specifičan pakt sa zlostavljanim, svojim, detetom, uveravajući ga da nikome ne treba da otkrije njihovu tajnu..
Poverenje u institucije je malo, a njihovo delovanje sporo. U ishode se često sumnja. Zašto je to tako i kako prekinuti začarani krug ćutanja, teme su o kojima u emisiji „Tabu”, sa Milanom Nikolićem razgovaraju: Nevena Čalovska - psihijatrica, Biljana Slavković - psihoterapeutkinja i Ana Petrović iz organizacije „Da se zna”.
"TABU" PETAK 23. FEBRUAR U 21.00 NA INSAJDER TELEVIZIJI
MTS 122, SBB 22, Supernova 22, Total TV 22, Yettel 11.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.