U međusobnim optužbama u Parlamentu najveće posledice snose građani (VIDEO)
Za mesec i po dana, od kada je formiran, novi saziv Skupštine Srbije usvojio je šest zakona. Trenutno je na dnevnom redu više od 30 akata, među kojima i najvažniji – budžet. Zbog međusobnih optužbi o tome ko je i za čijeg mandata šta ukrao, građani su najmanje mogli da čuju kako će se, na primer, sledeće godine trošiti njihov novac.

Od rebalansa budžeta i novčane pomoći mladima, preko zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju i zajma od fonda Abu Dabija, do kineskih kredita i programa prečišćavanja otpadnih voda. Svi ti zakoni usvojeni su u poslednjih šest sedmica, ali se o njima na sednicama najmanje govorilo. Uz vređanje majki i guranja poslanika, polemisalo se o tome ko je preletač, ko pravi ekolog, a ko zaštitnik kriminalaca.
Ništa bolja situacija nije ni ovih dana, kada bi trebalo da se raspravlja o budžetu za sledeću godinu, koji je na dnevnom redu zajedno sa izborom viceguvernera i imenovanjem više od 80 sudija. Poslanici, međutim, od ponedeljka raspravljaju o tome kome je i zbog čega dozvoljeno da snima spotove u narodnom domu, koja firma popločava Novi Sad, i za čijeg mandata se živelo bolje.
Da se više raspravlja van dnevnog reda nego o dnevnom redu - nije novost, kažu u Organizaciji Crta u okviru koje je i Otvoreni parlament koji prati rad Skupštine. Podsećaju da je za disciplinu u sali najodgovorniji predsedavajući, ali da posledice, na kraju, uvek trpe građani.
„Mi kao građani očekujemo od naših poslanika i od našeg Parlamenta da u tom prostoru postoji prostor za razgovor, a ne da se zapravo Parlament toliko obesmisli gde mi na kraju ne samo da nemamo kvalitetne zakone, imamo kontroverzne zakone, nego niko ne kontroliše ono što vlast radi - ako Parlamenta nema“, ističe Tamara Branković iz organizacije CRTA.
Prema poslednjem istraživanju iz septembra, trećina građana prati prenos iz Narodne skupštine, a velika većina smatra da je za demokratiju dobro to što se opozicija vratila u Parlament.
„Međutim, kada se radi o percepciji njihovog kvaliteta rada Narodne skupštine, evo već 10 godina koliko radimo istraživanja, više od dve trećine građana uglavnom smatra da se narodni poslanici ne zalažu za interese građana nego za interese političke stranke, da poslanici svojim ponašanjem urušavaju ugled Narodne skupštine i da ne postoji suštinski kontrola izvršne vlasti“, dodaje Branković.
Sve to, upozoravaju, na kraju dovodi do nezainteresovanosti građana za instituciju koja bi trebalo da predstavlja glas naroda, a koja je ionako već dovoljno marginalizovana.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.