U Srbiji više od 12 odsto odraslih boluje od dijabetesa (VIDEO)

Svaka deseta osoba u zemlji ima dijabetes, što znači da gotovo svaka druga porodica ima jednog člana koji boluje od te bolesti. Od ukupnog broja obolelih, više od 40 odsto njih nema postavljenu dijagnozu, odnosno ne zna da boluje od dijabetesa. Simptomi su uglavnom neprimetni, a posledice opasne po život.

Dijabetes. Foto: Matt C/Unsplash

Marija Dimitrijević, iz udruženja „Plavi krug“ koje je posvećeno borbi protiv dijabetesa, kaže da nije imala klasične simptome pre nego što joj je dijagnostifokovana ova bolest.

„Otkrila sam to slučajno, na kontrolisanju krvne slike usled prehlade“, objašnjava Marija Dimitrijević.

Kako kaže, u detinjstvu je teže prilagoditi se, posebno što se tu javlja potreba deteta da se uklopi u sredinu.

„Želela sam da budem slična drugima, da se ne razlikujem, pa me je to opterećivalo“, dodaje.

Uprkos dostignućima savremene medicine, broj novoobolelih raste, ali i broj pacijenata sa komplikacijama usled te bolesti.

Doktor Nebojša Lalić, direktor Klinike za endokrinologiju UKCS, kaže da 36 odsto pacijenata koji imaju dijabetes ne zna da ima „tip 2“ ove bolesti.

„Taj broj ide i do 50 odsto,  što je poražavajuće, zato dijabetes i zovu tihim ubicom“, objašnjava doktor Lalić.

Kako objašnjava, činjenica da dijabetes ne boli, dodatno komplikuje situaciju kada je reč o ovoj bolesti. 

„Mi smo nekako celu medicinu naštimovali na to da nešto boli - i ako prestane da boli, mi smo završili posao, a ovo je nažalost jedan opasan neprijatelj koji je podmukao“, objašnjava on.

Skrininzi u Domovima zdravlja od velikog su značaja za suzbijanje epidemije dijabetesa. U lečenju se otišlo korak dalje, jer je od prošlog maja inovativna terapija,  na koju su pacijenti dugo čekali, dostupna na recept.

Doktor Lalić ističe i da  su zdravstvene vlasti uložile veliki napor da se obezbede novčana sredstva jer, kako objašnjava,  treba otvoreno reći da terapija dijabetesa nije jeftina, tako da se i danas veliki deo budžeta izdvaja na lečenje. 

Sa druge strane, pored novih lekova, tu je stari  problem. Pacijenti dobijaju manje traka za merenje šećera koje su neophodne u lečenju, nego što im je potrebno.

Bojna Marković iz udruženja „Plavi krug“ ističe da je to  važna tema, koja je sada već postala hronična, a o kojoj  se stalno priča. Ne postoji dovoljan broj trakica, koje su neophodne da bi pacijenti znali kako se kreće prisustvo šečera u krvi. Kako objašnjava, bez uvida u stanje,  ako šećer nije regulisan, dolazi do komplilacija koje mogu da budu ozbiljne.

Maraton i trka podrške u organizaciji udruženja „Plavi krug“, posvećena obolelima od dijabetesa pod nazivom „Plavi krug oko Ade“ održava se po jedanaesti put, u nedelju 14. novembra, na Adi Ciganliji. Prijavljeno je više od hiljadu trkača, ali i rekordan broj osoba sa dijabetesom koje će trčati, njih više od šezdeset. Manifestacija „Plavi krug oko Ade“ posvećena je novinarki Gorici Nešović,  koja je 6. oktobra 2022. godine preminula od komplikacija usled dijabetesa.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.