Uhapšeno šestoro zbog snimka koji pokazuje da su navodno pripremali nasilnu smenu vlasti (VIDEO)
Policija je po nalogu Višeg tužilaštva u Novom Sadu uhapsila šest osoba zbog sumnje da su pripremali izvršenje krivičnog dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, u vezi sa krivičnim delom pozivanja na nasilnu promenu ustavnog uređenja, stoji u saopštenju MUP-a.

Povod je snimak sednice podmlatka novosadskog PSG-a, emitovan sinoć istovremeno na čak pet privatnih televizija, koji otkriva plan za izazivanje nereda i nasilja tokom subotnjeg protesta u Beogradu, sa ciljem nasilne smene vlasti. Na snimku se čuje i da bi Vojska Srbije navodno bila spremna da pomogne, ako do takve situacije dođe. Potvrda da bi vojska pomogla navodno je dobijena i od Beogradskog univerziteta. Iz Vojnog sindikata reaguju i kažu - nemamo kontakte sa političkim ili drugim udruženjima koja žele rušenje države.
Vlast danas traži hitan postupak i ispitivanje umešanosti univerziteta u navodni plan za njihovu nasilnu smenu i državni i vojni udar. Rektorat Univerziteta ulaže javni protest i traži zaštitu institucija od neosnovanih optužbi o učešću u radu bilo kakvog antidržavnog pokreta.
Na snimku, čiju autentičnost je potvrdio Pokret slobodnih građana, čuje se razgovor studentkinje, ali i članice tog pokreta Mile Pajić i njenih kolega studenata, kao i i profesorke Jovine gimnazije Marije Vasić. Razrađuju plan navodnog mogućeg nasilja i nereda, ali i fizičkog napada na policajce. Pominju upotrebu mehaničkog oružja, stotinu čekića, metalne šipke i štangle. Ako se stvore uslovi, razrađuju i plan nasilne smene vlasti. Profesorka Vasić prenosi da bi, ako do takve situacije dođe, bila spremna da pomogne i vojska, za šta je navodnu potvrdu dobila od Beogradskog univerziteta. Predsednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić tražila je da nadležne institucije hitno reaguju i spreče, kako je rekla, pokušaj državnog i vojnog udara.
"Kakva je uloga Beogradskog univerziteta u planiranju državnog udara i vojnog puča? Rektor Đokić i prošireni rektorski kolegijum koliko odmah da odgovore na ova pitanja javnosti Srbije", pitaja je tokom današnjeg obraćanja predsednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić.
Prošireni Rektorski kolegijum saopštava da profesorka Marija Vasić ni na koji način nije povezana sa Beogradskim univerzitetom. Odbacuje navode o učešću u radu bilo kakvih antidržavnih pokreta.
Upućujemo javni apel svim nadležnim ustanovama, vršiocima javnih funkcija i medijima da odgovorno obavljaju svoj posao i obustave opasno uznemiravanje javnosti. Iznošenje i prenošenje neistinitih informacija preko sredstava javnog informisanja od nosilaca javnih funkcija, i to u kontekstu izazivanja panike i stvaranja atmosfere nesigurnosti kod građana, osnov je za pravnu, političku i moralnu odgovornost. "Apelujemo na javnost i pravosudne organe da stanu u zaštitu akademske zajednice od kleveta i retorike kojom se podstiču sukobi i nemiri", navodi Kolegijum u saopštenju.
U pravnoj državi, u situacijama priprema za izvršenje ovako teških krivičnih dela, institucije reaguju odmah. Umesto toga, javnost je dobila rijaliti prenos istog snimka na čak pet privatnih televizija, bez odgovora nadležnih institucija na ključna pitanja - da li je potvrđen identitet svih navodnih učesnika u razgovoru i da li ih je policija sve privela na saslušanje. Umesto toga, samo štura informacija novosadskog Višeg tužilaštva da je od policije tražilo prikupljanje svih relevantnih obaveštenja.
"Očigledno se radi o grupi ljudi, čak koliko sam shvatila iz različitih nekih nevladinih i političkih organizacija, čak i dosta anarhistički obojenih, da su morali da ih hapse automatski i da određuju pritvore, kako bi se sprečile na neki način eventualne situacije koje mogu da izazovu upravo ove organizacije. Tim pre što je ovaj snimak ništa manje nego jedan direktan dokaz u ono što bi oni pripremili, odnosno što bi preduzeli, te smatram da je u ovom smislu ćutanje tužilaštva nedopustivo i ono je moralo da odreaguje još koliko jutros", kaže za Insajder tužiteljka Jasmina Paunović.
Ubrzo su se oglasila i studentska udruženja, ali i Pokret slobodnih građana. Ograđuju se od svega što je izneto u snimku. Osuđuju bilo kakvu politizaciju studentnskih zahteva, primenu fizičke sile i poziv na nasilnu smenu vlasti.
Drugi snimak, iako autentičan bez dileme, nije doveo do bilo kakve reakcije tužilaštva. U pitanju je snimak televizije N1 od pre dva dana koji pokazuje da su pojedinci plaćeni, kako bi u Pionirskom parku učestvovali u protestu studenata koji traže povratak na fakultete.
"Nažalost, i ovde je tužilaštvo inertno, pokazalo je jednu nezainteresovanost, iako su opštedruštveni interesi ugroženi. Naime, ovo što smo čuli i imali prilike da vidimo govori nam o tome da je izvesna gospođa, Milena, prikupljana novčana sredstva, da bi u tome posredovala i davala dalje. Postavlja se direktno pitanje odakle ona dobija ta novčana sredstva, da li su to novčana sredstva iz javnog nekog fonda, ili su iz privatnog fonda. Ako to neko finansira iz privatnog budžeta, lepo bi bilo da tužilaštvo pozove dotičnu gospođu i ispita na te okolnosti, a posebno ako se radi o trošenju novca iz javnog budžeta, to bi bilo vrlo interesantno sa pozicije tužilaštva, da vidimo u koje svrhe se koristi javni novac", podseća tužiteljka Paunović za Insajder.
Tužilaštvo i policija dužni su da pridaju jednak značaj svim potencijalnim dokazima da se zakon krši na bilo koji način. Kada institucije države ne postupaju tako reč je o selektivnoj primeni zakona i odlukama koje se donose pod političkim pritiscima.
Novinarka Radoslavka Žigić Despotović
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.