Ukrajinci naišli na čvrstu odbranu Rusa u početnoj fazi kontraofanzive (VIDEO)

U toku je dugo najavljivana ukrajinska kontraofanziva, u okviru koje je angažovano desetine hiljada ukrajinskih vojnika treniranih proteklih godinu dana na Zapadu. Cilj kontraofanzive je, kako najavljuje ukrajinski državni vrh, oslobađanje svih okupiranih teritorija od početka rata, ali i poluostrvo Krim. Dok su Ukrajinci mesecima čekali bolje vremenske uslove za kontraofanzivu, Rusi su imali vremena da utvrde položaje i postave hiljade mina - u početnoj fazi kontraofanzive, Ukrajina je naišla na čvrstu odbranu Rusije, a oslobodila je desetak sela.

Tenk Leopard 2A6 nemačke proizovdnje, koji koristi i Ukrajina. Foto: Tanjug/AP Photo/Mindaugas Kulbis, File

Ukrajinska kontraofanziva oslanja se na iskustva uspeha tokom oslobađanja teritorije oko Harkova krajem prošlog leta, kada je za tri nedelje oslobođeno 12 000 kvadratnih kilometara teritorije. Tada su ruski položaji pali za nekoliko dana, međutim, to se ovoga puta nije dogodilo, pa se ne očekuju uspesi tog obima za tako kratko vreme.

"Sa istorijskog aspekta posmatrano, nije bilo tih velikih prodora po nekoliko desetina kilometara u dubinu neprijateljske teritorije. S druge strane, bilo je očekivano da neće biti takvih prodora zbog toga što je  situacija na terenu to otežavala, bilo je kiša ali ključna stvar u svemu je ta linija odbrane - utvrđenja, minska polja koja su postavljena. Dakle, sve to je u mnogome otežalo dalji proboj ukrajinskih oružanih snaga", rekao je za "Marker" Vlade Radulović, vojni analitičar.

Dve nedelje od početka kontraofanzive, situacija na frontu se relativno smirila. Dok zapadni mediji spekulišu da će Ukrajina pauzirati operacije na nedelju dana kako bi se pregrupisala i analizirala šta se dogodilo, vojni vrh navodi da glavna operacija napada nije ni pokrenuta.

"Kada sumirate sve informacije koje dolaze iz zvaničnih krugova i medija i čini mi se da ovde govorimo i dalje o 15 do 20 odsto ukupno angažovanih ukrajinskih vojnih snaga, opredeljenih za sprovođenje ove ofanzive, dakle to nije ofanziva u punom kapacitetu", kazao je Radulović.

Prve napade u kontraofanzivi, ukrajinska vojska započela je prodorima u zapadnim tenkovima i oklopnim vozilima – "leopardima" i "bredlijima". Međutim, naišli su na ruski odgovor, odnosno jurišne helikoptere na neposrednoj liniji fronta. Zbog toga je Ukrajina pretrpela značajne gubitke u zapadnim tenkovima i oklopnim vozilima u koje je polagala velike nade.

"Koliki su uspeh ta sredstva ostvarila na terenu, teško je reći u ovom trenutku. Još je rano da se analiziraju takve stvari. Ako je neko očekivao da će sada da dođe jedna četa ’leoparda’ i da će da se napreduje po 30 kilometara dnevno, taj je bio u velikoj zabludi. Opet, s druge strane, ako je neko očekivao da će sve to da bude uništeno pre nego što uopšte i dođe na linije fronta, taj je bio u zabludi", dodao je Radulović. 


Kada se posmatra moderna vojna istorija, navodi sagovornik "Markera", bez podrške artiljerije i iz vazduha ne mogu da se očekuju značajni uspesi tokom neke ofanzive. Rusija od početka rata ima tu prednost dok, Ukrajina s druge strane još nije dobila borbene avione sa Zapada koje čeka već 16 meseci. Protivvazduhoplovni sistemi su još jedan problem Ukrajine.

"Ukrajinci imaju problem da odgovore na tri nivoa - da imaju lake prenosne PVO sisteme koji će biti neposredno uz liniju fronta, zatim su potrebni sistemi koji će se nalaziti u pozadini linije fronta tamo gde su komandna mesta, skladišta i logistički centri i treći nivo - da brane Kijev i druge strateške tačke", ocenio je Radulović. 

Rusi takođe imaju problema da se brane od vazdušnih napada. Pre nekoliko dana jedan general ruske vojske poginuo je u ukrajinskom napadu, kako se pretpostavlja, britanskom raketom "Storm Shadow", kada je pogođeno njegovo komandno mesto.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.