Uljarević o novoj vladi Crne Gore: Stabilnost vlade ne leži samo u brojkama nego i u homogenosti

"Nije važno samo da se napravi vlada koja će imati podršku 49 poslanika, jer stabilnost vlade ne leži samo u brojkama već i u homogenosti“, rekla je u emisiji Marker Daliborka Uljarević iz Centra za građansko obrazovanje komentarišući trenutku političku situaciju u Crnoj Gori.

Foto: Vlada Crne Gore / Government of Montenegro/Flickr

Odogovarajući na pitanje šta je glavni kamen spoticanja za formiranje Vlade u Crnoj Gori, Uljarević ističe da je više problema. 

"Ima tu više "kamenja spoticanja“, ali to se suštinski može grupisati u dve stvari – prva je tehničkog karaktera, a odnosi se na raspodelu funkcija unutar tog kolača izvršne vlasti, a drugi kamen spoticanja je konačna struktura buduće vlasti i da li će tu toj vlasti biti stranke nekadašnjeg Demokratskog fronta koja ima radikalnu prosrpsku, pa čak i prorusku profilaciju, što bi donelo drugačiji karakter toj vlasti“, ističe Uljarević.

Ona dodaje da se nadležnost predsednika Milatovića završila kada je dao mandat Milojku Spajić da uđe u proces formiranja Vlade. 

"Sve ostalo je politički neracionalno imajući u vidu pre svega da je on dobio značajnu podršku, odnosno mnogo širu od podrške koja stanuje u pokretu "Evropa sad“, a drugo iz razloga što je on potpredsednik te partije, pa se na taj način uključuje u nešto za šta je rekao da neće učestvovati u tome, upravi da bi zadržao širi legitimitet. Naravno da to ukazuje na pukotine u toj partiji i razlike između dva lidera“. 

Na pitanje da li je realno očekivati rascep najmlađe političke partije u Crnoj Gori, Uljarević ističe da ne veruje da će do tog rascepa doći tako brzo, jer to ne može da donese politički dobitak ni jednom ni drugom lideru iz te partije, te da su suviše mladi na političkoj sceni da bi mogli da funkcionišu bez nekakvog političkog subjekta. 

Odgovarajući na pitanje da li postoji opcija da Spajić zatraži podršku Demokratske partije socijalista, Uljarević tu mogućnost odbacuje. 

"Ne verujem da postoji mogućnost da on u ovom trenutku zatraži i dobije podršku DPS-a, zato što je DPS već jednom podržao vrlo riskantnu mogućnost da je deo backup-a vlade u kojoj ne učestvuje, a  to je bila vlada Dritana Abazovića i time je sebi nanela štetu i tada počinje procentualni pad u broju glasača. Na drugoj strani i Spajiću  bi to jako teško bilo za komuniciranje. Međutim postoji druga opcija, DPS je na ove izbore izašla u koaliciji koja uključuje i socijal-demokrate i liberalnu partiju i jednu albansku stranku, tako da je moguće da neko od tih poslanika, da neku vrstu podrške ili učestvuje u toj vladi, ako to bude potrebno“, objašnjava Uljarević. 

Ona takođe dodaje da ne vidi mogućnost omasovljivanja protesta u slučaju da Andrija Mandić i Milan Knežević ne budu deo vlade. 

"Pa ne verujem u masovnost protesta, a verujem da u to ne veruju ni lideri Koalicije "Zajedno za budućnost Crne Gore“. Blokiranje saobraćajnica je jedan vid protesta kojima se pokušava poslati poruka, ali koji ne zahteva mobilizaciju, i oni su zapravo primenili tu tehniku da prikriju činjenicu da tu mobilizacijskog potencijala nema“, zaključuje Uljarević. 

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.