Vasić u Markeru: Izostanak reakcije države na akcije desničarskih organizacija poruka da se takvo ponašanje toleriše (VIDEO)
Izostanak reakcije nadležnih organa je jedna vrsta poruke da se takvo ponašanje ekstremnih organizacija toleriše, rekla je u emisiji Marker Milena Vasić iz Komiteta pravnika za ljudska prava YUKOM.

Vasić je dodala da tužilaštvo može da reaguje bez obzira na koji način je primilo informaciju da se dogodilo krivično delo i da je upravo za tužilaštvo pitanje zašto se toleriše jedan niz krivičnih dela.
"Mi kada pogledamo statistiku ono što je objavljeno od 2018. godine zaključno sa 2022. za krivično delo izazivanja rasne, nacionalne i verske mržnje podneto je 111 krivičnih prijava, a doneto je svega 20 presuda. Za krivično delo povrede ravnopravnosti, rasna i druga diskriminacija situacija je još gora - doneta je po jedna presuda od preko 30 krivičnih prijava. Znači veliki broj krivičnih prijava se zapravo odbacuje i ne ulazi se u suštinu da li je došlo do nekog krivičnog dela", rekla je Vasić.
Ekstremno desničarske organizacije vrsta parapolicijske snage
Ona je istakla da organizacije poput Narodnih patrola predstavljaju neku vrstu parapolicijske snage.
"Narodne patrole čak govore da one sprovode građansko hapšenje što je prosto zloupotreba jednog instituta krivičnog prava. Oni idu, kruže oko bivše železničke stanice odnosno parka kod Ekonomskog fakulteta i sprovode to svoje građansko hapšenje nad ljudima koji uopšte nisu učinili nikakvo krivično delo", istakla je Vasić i dodala da je udruživanje pojedinaca sa tako ekstremnim stavovima opasno i da doprinosi lošoj atmosferi u društvu.
Ona je podsetila da je Ustavni sud do sada zabranio rad dve organizacije - Nacionalni stroj i Pokret 1389, ali da je to bio period kada je Tužilaštvo prethodno reagovalo na osnovu pokrenutih krivičnih postupaka i presuda, a na osnovu kojih je kasnije traženo da se rad ovih organizacija zabrani. Sada, kako je rekla Vasić, kada biste tražili zabranu ovih organizacija ne bi bilo dovoljno krivičnih postupaka da se taj zahtev potkrepi.
"Po ustavu ima osnova da se i rad ovakvih organizacija poput Narodnih patrola zabrani. Iako je načelno udruživanje slobodno i ne bi trebalo da bude ograničeno, ukoliko poziva na nasilno rušenje ustavnog poretka, na kršenje ljudskih i manjinskih prava, i izazivanje rasne, nacionalne i verske mržnje, Ustavni sud može da zabrani organizaciju, ali je potrebno da neko pokrene inicijativu".
Vasić je takođe podsetila da je Pokret slobodnih građana je pokrenuo inicijativu za zabranu Levijatana, ali da ta inicijativa stoji u Ustavnom sudu već dve godine i nema nikakvog odgovora.
Ona je istakla i da zbog njihovih objava na društvenim mrežama ima osnova i da reaguje Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal.
"Tu treba naravno napraviti razliku između slobode izražavanja i govora mržnje, ali definitvno da u mnogobrojnim porukama koje te organizacije šalju mogu da se nađu poruke koje bi mogle da budu sankcionisane našim zakonodavstvom".
Naše institucije nisu nemoćne pred ovim organizacijama
Vasić je u Markeru rekla i da joj je teško da poveruje naše institucije nemoćne nad jednom šačicom huligana.
"Imamo zaista brojne ljude koji su obučeni da se bave tim oblastima, pre svega javnim redom i mirom. I ne mogu da prihvatim da je to nemoć države nad huliganima. Videli smo na primer kada je bila Parada ponosa, da je na kraju to bio zaštićen skup, iako je bilo pokušaja ometanja desničarskih organizacija. Tako i ovde mogu, ali iz određenog razloga ne postoji politička volja".
Ona je dodala i da akcije Narodnih patrola i drugih srodnih organizacija mogu da budu uvod u neka teža krivična dela.
"Radi se o narativu koji se stvara protiv jedne manjinske grupe. Bez obzira da li pričamo o migrantima, Romima, LGBT populaciji, ili nekom nasumičnom pojedincu za kog je Levijatan odlučio da treba da bude kažnjen i progonio ga na mrežama objavljujući njihove lične podatke. To sve može da bude uvod u neko teško krivično delo, ako stvorite narativ da su neka grupa ili pojedinac nepoželjni u društvu, zaključuje Vasić.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.