Vasić (YUCOM): Situaciju teško rešiti bez međunarodne podrške, izvršiti pritisak na institucije da rade svoj posao nepristrasno (VIDEO)
Bez međunarodne podrške jako teško rešiti ovu situaciju, ako imate neaktivne institucije, rekla je u Marker razgovoru Milena Vasić iz Komiteta pravnika za ljudska prava (YUCOM), dodajući da je neophodno izvršiti pritisak na institucije da rade svoj posao nepristrasno i u skladu sa zakonom. Vasić je u Marker razgovoru govorila i o tome da li je na protestu u centru Beograda došlo do prekomerne upotrebe sile, štrajku glađu i kršenju prava privatnosti.

Ocena YUCOM-a da je na protestu u nedelju uveče u centru Beograda došlo do prekomerne sile potiče iz toga što je policija koristila palice, koje su kao sredstvo prinude nešto što treba da se preuzme kao krajnja mera.
Za saopštenje tužilaštva u kome se navodi da su pripadnici MUP-a reagovali u skladu sa Zakonom o policiji, Vasić kaže da joj nije poznato na osnovu čega se došlo do tog zaključka.
"Javno su dostupni materijali u kojima se vidi da pripadnici policijskih službenika tuku lica koja ne pružaju otpor ili koja pružaju neki otpor, jednostavno primenom nesrazmerne sile u odnosu na otpor koji pruža to lice. Druga stvar je šta se želelo postići tim nasiljima. Imali smo protest koji je bio miran, koji je danima unazad sve vreme bio miran i u jednom momentu je taj protest prestao da bude miran. Ako je cilj bio da se zaustavi nasilje i da se taj skup raziđe, taj cilj je mogao biti postignut blažom merom", rekla je.
Dan nakon protesta oglasio se i Ombudsman, koji je rekao da je njegov tim bio u nenajavljenim posetama stanicama policije u kojima su zadržana lica koja su privedena.
"Mogu da kažem da je to saopštenje zaštitnika građana tačno. YUCOM jeste u Nacionalnom preventivnom mehanizmu i naš predstavniik je bio u toj poseti. Međutim, ta poseta se desila jutros. S obzirom na to da smo sinoć dobili informaciju iz MUP-a da je uhapšeno 38 lica, samo 14 lica je zatečeno u tom trenutku. Dakle, mi ne znamo gde su ostala 24 lica koja su bila privedena sinoć i šta se s njima desilo. Drugo, mi ne znamo da li su sva ta lica sa snimaka koja smo imali prilike da vidimo sinoć i jutros bila lišena slobode", objašnjava Vasić.
Za izjavu načelnika uprave policije Ivice Ivkovića koji je rekao da su pojedinci uhapšeni zbog pozivanja na nasilnu promenu ustavnog uređenja, Vasić kaže da je reč o prilično teškoj optužbi za koju je zaprećena kazna šest meseci do pet godina zatvora.
"Ja se stvarno nadam da će ti građani dobiti adekvatnu pravnu pomoć i da će se odbraniti od tih optužbi. Ovo, nažalost, nije prvi slučaj da se prilikom javnih okupljanja manipuliše na taj način. Imali smo u Srbiji proteste protiv nasilja, slučaj sa transparentom na kojem je neko stavio lutku, pa je pod pritiskom zadržavanja u pritvoru čovek priznao pozivanje na nasilno rušenje ustavnog poretka, iako zaista to nije bilo u pitanju. Znači, to je jedno tipično delo koje se koristi za zastrašivanje građana prilikom javnih okupljanja", objasnila je ona.
Dodaje da je jako važno da organizatori protesta apeluju na građane da okupljanje bude mirno i da shvate to "mirno" najbukvalnije.
"Ako vidite nekoga ko pravi nerede, ako vidite dvoje ili troje ljudi koji pokušavaju nekim nasilnim aktom, vi možete da ih neutrališete, da ih udaljite sa skupa, ne morate da raziđete ceo skup. Tako da mislim da to ulaženje u to ko je zapravo počelo nerede nije ključno iz perspektive ljudskih prava, prava na javno okupljanje, prava na slobodu i bezbednost za ono što se dogodilo sinoć. Dakle, ti nasilni elementi su mogli da se neutrališu primenom mnogo manje sile nego što je primenjena sinoć", kaže sagovornica.
Vasić kaže i da posle protesta u julu 2020. godine nije podignut nijedan optužni akt, niti je iko odgovarao za ono što se desilo, kao i da je u tom lancu odgovoran veliki broj institucija.
"Tužilaštvo vodi istragu, ali tužilaštvo da bi vodilo istragu koristi policiju. Policijski službenici su ti koji treba da ispitaju odgovornost svojih kolega za to što se dešava. I prosto to je jedan lanac gde je nemoguće da utvrdite ko je odgovoran zašto nije došlo do epiloga. Ono što jeste činjenica od koje ne možemo da pobegnemo to je da je neophodan veći stepen nezavisnosti, kao institucije, da bi mogli uopšte da postupaju u ovakvim slučajevima i da su potrebna neka šira ovlašćenja tužilaštva u odnosu na policiju, jer ovako tužilaštvo koje zavisi od policije da prikupi dokaze protiv policijskih službenika ni ne može daleko da odmakne u istrazi", kaže on.
Dodaje i da je od svih državnih organa, MUP možda još i najmanje saradljiv od svih institucija.
"To je ono što, mislim, što upravo i čini dokazivanje te odgovornosti teškom. To je jedna neprobojna tvrđava kada je u pitanju odgovornost zaposlenih, odgovornost iznutra, ali i u odnosu na građane kada pokreće prekršajne postupke, kada na određeni način odbija da goni građane. Tako da MUP je slaba karika naše demokratije, da tako kažem, jer mnoge nepravilnosti, mnogi pritisci, mnoge nezakonitosti upravo dolaze iz tog izvora", ocenila je Vasić.
Kaže i da je veoma opasno što se fotografija iz lične karte jednog aktivista pojavila u jednom tabloidu.
"To definitivno upućuje na to da je došla od strane službenog lica jer ko bi drugi imao njegovu fotografiju iz lične karte. I to je jedno izuzetno opasno kršenje prava na privatnost. Pogotovo što čak i ako ima vlašćenje da u službenom svojstvu obrađuje podatke. Čak i da je lice koje listalo te fotografije službeno lice, podaci građana moraju da budu zaštićeni na odgovarajući način", objašnjava Vasić i kaže da u tom slučaju mehanizam građana jeste podnošenje krivične prijave - gde građanin opet mora da se osloni na policiju da će pronaći nepoznatog učinioca i eventualno podnošenje pritužbe povereniku za zaštitu podataka o ličnosti, zaštitu informacija od javnog značaja i podataka o ličnosti gde opet mora da se osloni na postupak od poverenika.
"Policija naravno raspolaže ovlašćenjima i prosto operativnim mogućnostima da istraži o kome se radi, ali ako se sumnja da su službeno lice, vrlo verovatno će se taj slučaj završiti kao NN učinilac. Brojne nevladine organizacije su nakon izbora izdale zajedničko saopštenje u kojem su naglasili da je građanima ukradena suverenost odlučivanja", kaže ona.
Komentarišući to što je nekoliko opozicionih političara stupilo u štrajk glađu, Vasić objašnjava da je sam štrajk glađu je prosto jedan od najvećih žrtava koja može da se podnese sa idejom da se prenese neka politička poruka.
"Mislim da prvo ta informacija slabo dopire do nekog šireg auditorijuma upravo zbog te medijske ograničenosti o kojima sam govorila malo pre i nisam sigurna koliko je samim tim efikasno sredstvo borbe, jer glađu osoba koja štrajkuje naškodi pre svega sebi. To je jedan autodestruktivni politički čin", smatra ona.
Zaključuje da smo u društvu koje je tek na samom početku svoje demokratizacije.
"Moramo da budemo strpljivi i moramo da budemo uporni. To je ono što je bitno. Moramo da zahtevamo, ne smemo da odustanemo. Mislim da poruka svega ovoga mora da bude da ne smemo da odustanemo toga, da štitimo svoje pravo na glas i svoju suverenost, pa ćemo ih u nekom trenutku izboriti. Možda ne sada, možda na nekim budućim izborima, ali prosto ne smemo da odustanemo", zaključila je Milena Vasić.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.