Vesić: Vansi ne može da kaže da je iznenađen okolnostima, sutra razgovor s predsednikom kompanije (VIDEO)

Zašto je došlo do gužvi, odlaganja letova i kašnjenja na aerodromu "Nikola Tesla“ tek ćemo da razgovaramo s predstavnicima kompanije Vansi, jer se ništa nepredviđeno nije dogodilo, rekao je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić u "Markeru". Kako je dodao, Vansi je znao za novi terminal i za povećanje broja letova, a prema tome, smatra, mogli su na vreme da se pripreme.

Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Foto: Insajder

"Prvi korak je bio da se upozore, da se od njih traži da postupe u skladu s ugovorom, što kao što vidite čine. Ja sam pisao predsedniku kompanije Vansi, on sutra dolazi u Beograd, razgovaraću i sa njim i oni su to vrlo ozbiljno shvatili. Tako da ću sutra razgovarati sa predsednikom Vansija šta kompanija može još da uradi. Racionalno je da prvo pokušate da sa partnerom uradite sve da on popravi tu situaciju i ja moram da kažem da Vansi to radi“, rekao je Vesić.

On je istakao da je Vansi dostavio sve što je traženo – i plan zapošljavanja i plan upravljanja rizikom i način na koji misle da izađu iz ove situacije. 

"Najviše ljudi nedostaje na sortirnici, tu im nedostaje oko stotinu radnika. Odlučili su da prihvate moj predlog da im povećaju plate“, dodao je Vesić i ocenio da je do povećanja plata trebalo da dođe ranije.

On je istakao da nije samo Er Srbija, nego da su i druge kompanije povećale broj letova za Beograd.

"Tri i po miliona putnika će imati ove godine Er Srbija“, rekao je ministar.

Kompaniji Vansi, beogradski aerodrom dat je na upravljenje po koncesionom ugovoru, koji nije javan, a Vesić tvrdi da se svi finansijski elementi tog ugovora znaju.

"Kompanija Vansi je uplatila direktno u budžet Srbije 501 miliona evra, obavezala se da će da uplati 228 miliona u narednih pet godina i obavezala se na investicioni program od 732 miliona“, rekao je.

Kako kaže, u ugovoru stoji da Vansi mora da obezbedi normalno funkcionisanje aerodroma. 

"Više ne postoji nijedan problem ni sa jednim letom Er Srbije“, istakao je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

"Izgradnja Sektora C obilaznice oko Beograda tokom sledeće godine“

Govoreći o delu obilaznice oko Beograda u delu od Batajnice do Bubanj potoka, Vesić je istakao da ona za glavni grad znači "manje saobraćaja i manje zagađenja“.

"Izgradnja takozvanog Sektora C – od Bubanj potoka do Pančeva je najzahtevniji deo, jer to nije samo drumska obilaznica, nego i železnička obilaznica“, rekao je ministar i dodao da CIP trenutno projektuje.

"Očekujemo da negde na kasno proleće sledeće godine prvi projekti budu završeni, realno je da se sa time počne tokom sledeće godine“, istakao je Vesić.

"U Adranima će se graditi potpuno novi most, cena između 50 i 60 miliona dinara“

Govoreći o mostu na Ibarskoj magistrali u Adranima kod Kraljeva, koji se urušio tokom nedavnih bujičnih poplava, Vesić je rekao da je on održavan na adekvatan način kada je u pitanju saobraćaj, a da poplave nisu mogli da predvide.

"Tu ima nekih drugih problema. Oni su 2016. trebali da sagrade novi most. Oni su u međuvremenu izradili sa strane obaloutvrdu, ona je zaštitila selo Adrane od poplave, međutim kad sagradite obaloutvrdu to znači da sva voda ostaje u koritu, što znači da imate veći pritisak na stubove. Tada je trebalo da urade i novi most“, objasnio je ministar.

Kako kaže, sada treba da se uradi potpuno novi most.

"Koštaće između 50 i 60 miliona dinara prema našim procenama i to kroz rekonstrukciju, to mora da radi preduzeće koje održava tu deonicu. Radiće ’Novi Pazar put’, za to nije potreban tender, a platiće im ’Putevi Srbije’“, rekao je ministar.

Istakao je da će se on pozabaviti time kako je uopšte došlo do toga da 2016. neko napiše da ne treba da se uradi novi most.

Ministar je rekao i da se šteta zbog poplava koje su zadesile Srbiju trenutno kreće između 2,3 i 2,5 milijardi dinara.

"To je šteta na saobraćajnoj infrastrukturi, ne govorim o lokalnim putevima i mostovima, tu podatke imaju lokalni štabovi za vanredne situacije i dostavljaju ih Vladi, ti se podaci skupljaju“, rekao je Vesić.

Vesić je pomenuo i da je njegov predlog da se usvoji zakon o održavanju infrastruktura, jer ima mnogo infrastruktura u Srbiji koje niko ne održava.

"Nama je neophodno da imamo registar infrastruktura, gde će biti popisan svaki most, put, nadvožnjak, biće određeno ko upravlja, imaćete obavezu da deo novca ulažete u održavanje i da jednom u nekom vremenskom periodu radite procenu stanja te infrastrukture i to mora da bude objavljeno i javno“, rekao je ministar.

Govoreći o popisivanju visećih mostova i njihovih oštećenja, koje je raspisalo Ministarstvo nakon rušenja visećeg mosta nadomak Ovčar banje, kada su dve žene poginule, Vesić kaže da je od oko 70 mostova 11 u potpuno ispravnom stanju, da 40-ak može da se rekonstruiše, a da misli da osam mora da se ruši.

"I te ćemo mostove da stavimo u nečiju nadležnost, mislim da je krajnje vreme da se odgovornije ponašamo prema infrastrukturi”, ocenio je ministar.

U Srbiji se putevi održavaju po ugovoru iz 1992. godine, bez tendera, a to su radila društvena preduzeća koja su u međuvremenu privatizovana. Tendera i dalje nema, a Vesić kaže da je potrebno da se prekine sa tom praksom.

"Potrebno je raspisati tendere, svaki posao iz budžeta mora da se raspisuje u skladu sa zakonom“, ocenio je on.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.