Vida Petrović Škero u Marker razgovoru: Teško da više možemo govoriti o podeli vlasti na izvršnu, zakonodavnu i sudsku (VIDEO)
Bivša predsednica Vrhovnog suda Srbije Vida Petrović Škero je izjavila u Marker razgovoru da "teško da možemo da govorimo o podeli vlasti" i da sve češće ima utisak "da mi više uopšte i nemamo one vlasti koje naš Ustav predviđa".

"Nemamo zakonodavnu, nemamo izvršnu, a nemamo ni sudsku vlast. Ako bacimo pogled u poslednje vreme, ta sudska vlast se više i ne pominje. Više niko ne primećuje da postoji, osim što ponekad imamo onaj osećaj gorčine zbog nekog predmeta, zbog nekog tuženja, zbog nečega što treba zaštititi, a evidentno je da ta zaštita prava građana nekako više ne funkcioniše", ocenila je ona.
Prema njenim rečima, "ustavne odredbe koje su regulisale sudsku vlast i pre promena Ustava, a i sada pojačale nešto malo, u stvari ne postoje u praksi, niko ne koristi svoju vlast".
"Vlast se ogleda u suđenju, ali sudija mora svoju vlast da vrši i onda kada se krše prava i onda kada imamo grubo kršenje nekih principa vladavine prava. Sudije nismo čuli da su se izjasnili ni o kakvom opštem problemu, eto o tim izborima koje se tiču svih nas, koje ste malo pre pomenuli. Sud nije progovorio“, rekla je Petrović Škero.
Na pitanje zašto sudije ne progovaraju s obzirom da nemaju strah od gubitka posla jer im je to stalna funkcija, ona kaže da ima više razloga za to, te da nije u pitanju samo strah od gubitka posla.
"Strah se stiče ako se godinama sudija koji progovori provlači kroz skupštinsku diskusiju bilo kada se pominje sud. A onda se konkretan čovek proziva. Drugi to ne žele. Druga stvar, kada formirate ad hoc veća, ona ne žele da se eksponiraju. Sudstvo je imalo u istoriji istorijski loša iskustva svoja, lična, u pogledu izbora. I nije bilo ni dovoljno, a po meni transparentno, narod nije znao dovoljno o tome kakva se zaštita dešavala u sudu i koje su odluke donošen“, kaže Petrović Škero.
Ona dodaje da se u narodu stiče utisak da odluke za koje su čuli a kojih je, kako kaže, malo, da su većinski odbačene.
"I to je ono što pravi taj potpuni utisak, pa zašto bih se ja i obraćao sudu kada sud brže nego što uđe u sudsku proceduru, odbaci nešto“, objašnjava ona.
Na pitanje da li kao društvo imamo snage da bar zarad sopstvene bezbednosti i boljih društvenih odnosa zaštitimo one koji su spremni javno da govore, Vida Petrović Škero kaže da se tu upliću mediji.
"Kada se tako nešto dešava, u takvu kampanju uključe se mediji. I ono što je najstrašnije za transparentnost, za pravo građana da budu stvarno obavešteni sa proverenim informacijama, za demokratiju koja počiva na zaštiti ljudskih prava i na transparentnosti, znači radu medija u krajnjoj liniji da ga spustimo skroz na zemlju, onda se ti mediji podele. I građani apsolutno više ne mogu da imaju svoju pravu sliku, osim ako se ne bave pravosudnim sistemom, neću da kažem u vidu zanata, ali da to bude predmet njihovog potpunog interesovanja“, objašnjava ona.
Ipak, smatra, malo je ljudi koji mogu sebi, koji su drugih profesija, a ne pravničkih, odvojiti vreme da učestvuju, posmatraju i gledaju kako funkcioniše pravosuđe.
"Vi imate medije koji će uraditi sve da prvo utvrde šta je tu istina i onda da stanu iza te istine. Neću da kažem iza čoveka, nego iza institucije. Ako imate mali procenat takvih medija, a drugi imaju pisanje koje je dosta neverovatno, građani više nemaju pravu sliku“, kaže Petrović Škero.
Komentarišući slučaj gde je čovek preminuo zbog zlostavljanja u zatvoru u Padinskoj skeli ona kaže da "ceo sistem mora da razmisli o svemu u tome“.
"Ministarstvo pravde, u čijoj nadležnosti su zatvori, mora da razmisli šta više ne funkcioniše u našem sistemu i u našim institucijama“, kaže ona.
O tome da se suđenje Veljku Belivuku vraća na početak zbog odlaska sudije u penziju, Vida Petrović Škero kaže da je Vrhovni sud morao da reaguje u "trenutku kada je nastala medijska diskusija da je predmet dobio da sudi kada je jedan sudija odbio da ga sudi, pa je dobio drugi sudija koja se zna kada odlazi u penziju".
"I zna se da će otići za godinu i nešto dana i sa svim nije normalno da može da završi takav predmet za godinu i nešto dana. E onda svako od nas ko se iole bavi pravosuđem i pravom zapita se da li je to bila nekakva volja da dolazimo do promene sudija da se nešto razvodnjava i da li možda opet želimo da se 25 godina sudi kao za Ćuruviju i da više nemamo nikakvih dokaza. To je sve povezano i to ne može da se svaka od tih pojava razmatra negde pojedinačno, jer sve ukazuje da moramo nešto da uradimo i to hitno, hitno, hitno da vratimo ljudima poverenja“, zaključuje Vida Petrović Škero.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.