Viši sud: U pritvoru četvoro osumnjičenih, šestoro u kućnom pritvoru, sedmoro potpisalo Sporazum o priznanju krivice (VIDEO)
Hapšenje, saslušanje kod tužioca, odluka sudije o pritvoru. Sve te odluke donete su od nedelje veče, posle nasilnih protesta ispred Skupštine grada Beograda, do utorka kasno uveče kada je završeno saslušanje privedenih. Institucije se danas oglašavaju, ali u saopštenjima ne odgovoraju na brojna, i dalje sporna pitanja, među kojima je I da li su uhapšeni svi koji su pravili nerede.

Posle saslušanja 38 privedenih u neredima ispred Skupštine grada, koji su osumnjičeni za nasilničko ponašanje na javnim skupovima i pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja, danas se oglasilo Više tužilaštvo. Prema njegovoj računici, u krivičnu proceduru je ušlo 20 osumnjičenih, što ukazuje na to da je 18 privedenih ili pušteno, ili je protiv njih pokrenut prekršajni postupak.
Od 20 osumnjičenih, kako navodi Tužilaštvo, sedmorica su potpisala Sporazum o priznanju krivice, koje je Sud već potvrdio. Od te sedmorice, trojica su priznala krivicu za nasilničko ponašanje - uz uslovnu kaznu zatvora i novčanu kaznu, dok su četvorica priznala krivicu za nasilničko ponašanje, ali u sticaju sa pozivanjem na promenu ustavnog uređenja. I za njih je tužilaštvo potpisalo uslovnu zatvorsku, i novčanu kaznu.
Stručnjaci smatraju da je u tom slučaju pritvor iskorišćen kao pritisak na okrivljene, da bi sklopili sporazume sa tužilaštvom.
"To je u suštini još jedna vrsta šargarepe za one koji treba da priznaju krivično delo. Njima se nudi uslovna osuda i oni to vide kao izlaz iz pritvora", kaže za Insajder Katarina Golubović iz YUKOM-a.
Za četiri osobe, na predlog Tužilaštva, Viši sud je odredio pritvor od 30 dana, a šest osoba našle su se u kućnom pritvoru. Troje osumnjičenih pušteni su da se brane sa slobode.
I Više tužilaštvo i Viši sud su, u skladu sa pravima zaštite privatnosti, objavili samo inicijale osumnjičenih, od kojih najstariji ima 68 godina, a najmlađi 18 godina. Tako, bez punog identiteta, nije jasno o kome je reč i da li su to baš osobe koje su, kao što se vidi na video-snimcima, bile nasilne i one koje su pozivale da se nasilno uđe u Gradsku skupštinu. MUP, koji se oglasio dan posle nereda, od tada se nije oglašavao; zato nema ni odgovora zašto policija nije napravila obruč oko Skupštine grada ako je već, kao što tvrde, od ranije imali informaciju da se planiraju neredi.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.