Vlada narodnog poverenja – izlaz iz krize ili politička iluzija?
Mogućnost formiranja prelazne, odnosno Vlade narodnog poverenja, deo opozicije vidi kao rešenje višemesečne krize u Srbiji. Međutim, postoje i stavovi da sa aktuelnom vlašću nije moguće ući ni u prelaznu Vladu. Demokratska stranka već je poručila da ne učestvuje, niti će učestvovati u pregovorima o ovoj temi. Dok vlast uporno odbija ovaj predlog, studenti u blokadi ne odgovaraju na pitanja Insajdera – šta misle o toj ideji i da li će je podržati. Postavlja se pitanje – da li je moguće postići kompromis, kakav smo viđali u nekim društvima tokom prethodnih decenija?

Deo opozicije smatra da je Srbija u dubokoj društvenoj i političkoj krizi te da bi formiranje Vlade narodnog poverenja bio jedini način da se ispune studentski zahtevi i obezbede fer i slobodni izbori. Vlast, međutim, takvu ideju odbacuje kao nerealan scenario. Slični predlozi opozicije čuli su se i ranijih godina, ali nijedan nije doveo do konkretnih rezultata.
„Takve vlade i kad se formiraju u svetu one su uglavnom proizvod političkog dogovora između vlasti i opozicije, kada se utvrdi da ne postoji poverenje u aktuelnu vlast ili čak i poverenje u druge aktere, sednu za sto i dogovore se kako da izađu iz krize“, ocenio je politikolog Boban Stojanović gostujući u emisiji Marker.
Stojanović ocenjuje da je teško očekivati dogovor vlasti i opozicije.
„Čak i kada bi se to desilo, nisam siguran da bi bile dobre ili pozitivne namere onoga koji u stvari o toj prelaznoj vladi treba da donese nekakvu vrstu odluke“, navodi Stojanović.
Ovaj predlog podržavaju poslaničke grupe koalicije Nada, Zeleno-levi front, Stranka slobode i pravde, kao i Pokret slobodnih građana. Među njima su i SDA, Narodni pokret Srbije, Srbija centar. Podrška stiže i od nekada parlamentarne stranke Dveri i pokreta Kreni – promeni. S druge strane, Ekološki ustanak deli stav sa Demokratskom strankom – prelazna Vlada sa bilo kim iz aktuelne vlasti za njih je neprihvatljiva.
„To je jedan mehanizam koji su oni ponudili. Smatraju da je dobar, dobar deo javnosti će ih i podržati, ali mislim da poentu svega toga ipak drže studenti. U tom smislu nas ne zanima ništa osim onog što su naši zahtevi. A sada, u skladu sa tim, ne zna kako da se ponaša ni vlast, A ja bih rekao jednim delom, ni opozicija. I ovom, da li će biti izbora ili nove vlade, mislim da će najveći uticaj na to u stvari imati i studenti. Znači u ovom smislu samo njihovih zahteva bez toga da oni bilo šta drugo podrže“, smatra Stojanović.
Da li će studenti podržati ideju prelazne Vlade – i dalje je nepoznanica. Insajder im je postavio pitanje, ali ne odgovaraju. Do sada nisu iznosili političke zahteve. Vladajuća koalicija trenutno ima apsolutnu većinu za formiranje nove Vlade, ali postoji i mogućnost novih izbora – što većina opozicije odbacuje. Ostaje da se vidi ko će činiti Pokret za narod i državu i da li vlast, predvođena predsednikom Aleksandrom Vučićem, ima adute za sastav nove Vlade – predstavljajući ih kao stručnjake za određene resore, a ne kao stranačke kadrove. Podsećamo da je opozicija pre pet godina uputila zahtev da Evropska unija izradi izveštaj o zarobljavanju države i medija po uzoru na rešavanje krize u Severnoj Makedoniji. Kriza poverenja u vlast izazvana je delovanjem opozicije, rešenje je dovelo do prelazne vlade 2016. sa mešovitim učešćem vlasti i opozicije. Svega nekoliko godina kasnije, u januaru 2024. formirana je ponovo tehnička vlada u Skoplju. A kao posrednik se uključila Evropska unija.
Novinarka Jasmina Dobrilović
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.