Vojni analitičari o podizanju borbene gotovosti: Performans zarad političkih poena (VIDEO)

Svaka krizna situacija zahteva odgovorno ponašanje onih koji odluke donose. U slučaju kada je podizanje vojne borbene gotovosti u pitanju, javnost je o tome obaveštena usput – tokom gostovanja ministra odbrane na televiziji Happy. Usledile su - dan kasnije - brojne naslovne strane koje sugerišu da je Srbija spremna za odbranu svoje teritorije. Dok zvaničnici o tome ćute, vojni analitičari procenjuju da nema mesta panici.

Vojska.

„Politika želi da građani znaju kako su jaki i da grade to samopouzdanje pokazujući silu. Politici je potrebno da na naslovnim stranama imaju priče o tome da su preveli jedinice u stanje povišene borbene gotovosti. Vojska drugačije na to gleda - vojska treba da uradi svoj zanatski deo posla, da radi ono što je svrsishodno i vojsci tada nije potrebna medijska pažnja i da bilo kome pokazuje šta je uradila”, kaže za Insajder vojni analitičar Aleksandar Radić.

 Podizanje stepena borbene gotovosti i mobilisanje vojske dešava se gotovo na svakih dva meseca, podseća Vuk Vuksanović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, i dodaje da je to postalo deo političkog folklora.  

„I ovo je teško shvatiti kao bilo šta drugo nego isključivo pravljenje performansa za unutrašnje političke poene. I to je, nažalost, jedna negativna politička pojava u kojoj je vojska postala ništa drugo nego instrument političkog marketinga za vladajuću strukturu”, objašnjava Vuksanović.

Podizanje borbene gotovosti dolazi u trenutku povišenih tenzija između Beograda i Prištine, zbog nerešenog pitanja registaraskih tablica. O tome je javnost obaveštena u jutarnjem programu jedne televizije. 

„Kod nas je bitno samo šta se kaže u medijima. Mere povišene borbene gotovosti za deo snaga vojske Srbije su racionalan potez i to se radi uvek kada postoji neka tenzija, napravi se procena koje snage, koliko, zašto. Naravno, nikad se to ne saopštava, to je po prirodi stvari poverljiva informacija u svakoj zemlji, šta zapravo ste pripremili, koji su zapravo scenariji koje očekujete”, kaže Radić, i dodaje da to nije ništa neuobičajeno.

Vuksanović podseća da smo u većini slučajeva videli da vojska „samo napravi krug i vrati se u kasarne”. 

„I to najčešće se upravo koristi kao adut u kontekstu kosovskog spora gde svaki put kada postoji neko političko natezanje Beograda i Prištine onda dođe do ovakvih poteza”, kaže Vuksanović. 

U međuvremenu iz Prištine je stigla izjava kosovskog ministra odbrane da informacija da su dronovi uopšte leteli - nije tačna.   

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.