Vojnopolitički analitičar za "Svet i mi": Pregovori o pravom primirju između Ukrajine i Rusije nisu nadohvat kompromisa (VIDEO)

Posle višemesečnih tenzija, Vašington i Kijev bliže se potpisivanju sporazuma o zajedničkoj eksploataciji ukrajinskog prirodnog bogatstva, koje je Tramp tražio kako bi naplatio američku pomoć Ukrajini tokom trogodišnjeg rata sa Rusijom. Kijev, kako navodi, dobio je radnu verziju teksta sporazuma i sada “formuliše svoju poziciju”. I dok je Tramp primoravao Kijev da pristane na sporazum, s Moskvom je razgovarao o privremenom, sveobuhvatnom prekidu vatre - to mu nije pošlo za rukom. U Saudijskoj Arabiji je ove nedelje dogovoren tek ograničeni prekid neprijateljstava - zaraćene strane su se obavezale da 30 dana jedna drugoj neće gađati energetsku infrastrukturu i da će obustaviti neprijateljstva na Crnom moru. Ipak, posle ohrabrujućih poruka da se obe strane pridržavaju dogovorenog, sada stižu međusobne optužbe o kršenju i tog, ograničenog prekida vatre. Vojnopolitički analitičar iz Sarajeva Neven Kazazović u emisiji “Svet i mi” govori privremenom prekidu vatre, a komentarišući potencijalno konačno primirje, rekao je da ti pregovori nisu nadohvat kompromisa.

Vojnopolitički analitičar iz Sarajeva Neven Kazazović. Foto: Insajder

Vojnopolitički analitičar iz Sarajeva Neven Kazazović za Insajder objašnjava da je skeptičan u vezi sa prekidom neprijateljstva između Ukrajine i Rusije, jer kako kaže, u 20. veku “nekoliko velikih kriznih situacija bilo je rešeno dogovorom Amerike i Sovjetskog saveza, odnosno Rusije”, ali dodaje da smatra da to - sada nije slučaj.

“Tramp svoje sprovodi i to ne bih komentarisao jer to je još uvek nešto što nije definitivno i pitanje je hoće li ikada biti definitivno, ali istovremeno, Putin je juče postavio neke nove uslove. I ti novi uslovi su veoma interesantni. Mislim da se oni mogu raščlaniti na nekoliko elemenata. Prvi element, on je rekao da Zelenski nema više legitimitet, da je potrebno formirati neku vrstu prelazne vlade, da bi prelazna vlada organizovala izbore i ta novoizabrana vlada mogla bi da učestvuje u pregovorima”, rekao je vojnopolitički analitičar.

On dodaje da tu ima nekoliko elemenata koji su interesantni, jedan od njih je, kako navodi, da je bilo dosta razgovora u vezi sa pregovorima o Ukrajini - ali bez Ukrajine, dok ovaj predlog “uvodi na neki način element Ukrajine u pregovor”.

“Sa druge strane, postavlja se jedno vrlo ozbiljno pitanje. Ako bi se to ostvarilo i ta nova vlada posle tih novih izbora, da li bi ona bila u stanju ili želela da na takav način pregovara sa Rusima? To je veliko pitanje. A treće stvar, postavljanje tih uslova pokazuje da ni Rusija u stvarnosti ne želi još prekid neprijateljstava. Mislim da još mnogo elemenata mora da se složi i da dođe do mira između Ukrajine i Rusije, s tim što su Rusi svesni da oni imaju neku vrstu strateške prednosti na bojištu i da je Ukrajina u prilično teškoj situaciji”, pojašnjava za Insajder Neven Kazazović.

Vojnopolitički analitičar iz Sarajeva kaže da su dogovori u Saudijskoj Arabiji pod znakom pitanja, jer kako navodi, “ono što su se oni dogovorili to je jedino oko čega su se mogli dogovoriti, oko Crnog mora”.


“Recimo Rusija se već buni jer teško može da izvozi žito i đubrivo, prema tome pitanje je da li i taj element dogovora može da opstane. A što se tiče rudnog bogatstva, odnosno sirovinskog bogatstva Ukrajine, kad se malo pogleda detaljnije, vidi se da nije samo Amerika zainteresovana za to. Za to je zainteresovana i Rusija, a po svemu sudeći zainteresovana je i Evropa. Prema tome, tu je mnogo igrača oko toga i kako će se to završiti nije mi jasno, jer i to je pod nekim znakom pitanja”, govori Neven Kazazović.

Vojni analitičar govoreći o tome kome ide u prilog kršenje dogovora, ponovo je istakao da Rusija ima neku vrstu strateške prednosti i inicijative na bojištu, a da je Ukrajina u prilično teškoj situaciji.

“Mislim da je Ukrajina u teškoj situaciji radi same sebe i radi svojih grešaka, jer tamo je ogromna korupcija i tamo posle tri godine rata nisu uspeli rešiti problem mobilizacije, što je neverovatno čudno. Tako da mislim da u ovom času Rusi ne žele pravo primirje, odnosno prekid rata, odnosno žele pod svojim uslovima, a istovremeno do sada, kako će biti od sada ne znam, ali do sada Ukrajina nije pristajala da se njene teritorije, to znači Donjeck, Lugansk, Zaporožje i Herson odvoje, i Krim normalno, da se odvoje od Ukrajine. Prema tome, ti pregovori nisu nadohvat kompromisa. S jedne i druge strane imaju maksimalističke zahteve i ne znam šta bi neke druge sile, kao što je recimo Amerika, mogle tu učiniti”, zaključuje Neven Kazazović.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.