Vojvodić (RERI): Srbija i dalje ne odustaje od korišćenja uglja (VIDEO)

Iako se potpisivanjem međunarodnih dokumenata Srbija obavezala da će postepeno gasiti termoelektrane, naša država i dalje ne odustaje od korišćenja uglja, istakla je tokom gostovanja u „Markeru” Hristina Vojvodić iz Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI).

Vojvodić smatra da je važno da ove godine Ministarstvo rudarstva i energetike donese važna strateška dokumenta, kao što je „Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan za period od 2021. do 2030. godine, sa projekcijama do 2050. godine”, koji predstavlja polazni dokument i osnov energetske politike. Podseća da je u toku pisanje ovog dokumenta. 

„Mi ne znamo šta se nalazi u Nacionalnom energetskom i klimatskom planu, ali možemo imati neke informacije na osnovu dokumenata i scenarija koji su bili na javnom uvidu. Tako na primer dobijamo informaciju da Srbija planira da termoeenergetske kapacitete koristi do 2050. godine. Postavlja se pitanje da li ti termoenergetski kapaciteti uopšte mogu da izdrže da rade do 2050. godine.”

Vojvodić objašnjava da se Srbija potpisivanjem Zelene agende za Zapadni Balkan, takozvane Sofijske deklaracije, obavezala da zajedno sa Evropskom unijom radi na dekarbonizaciji energetskog sektora. Međutim, kako navodi, Srbija već nekoliko godina krši Nacionalni plan za smanjenje emisija glavnih zagađujućih materija, emitujući šest puta više emisija sumpor-dioksida od dozvoljenih količina. 

„Inspekcija koja bi trebalo da bude ta koja će zabraniti ovakve emisije ili na određen način naložiti operaterima da se usklade, odbila je da izađe na teren tvrdeći da ne postoje sankcije. Zbog toga smo mi bili prinuđeni da podnesemo tužbu Višem sudu u Beogradu koji je skoro presudio u korist RERI i naložio EPS-u da značajno smanji emisije iz termoelektrana. Nije im naložio na koji način, to je njihova slobodna volja da izaberu, ali mora da se uskladi. Zašto? Zato što je nedvosmisleno utvrđeno da to utiče na zdravlje ljudi i životnu sredinu”, kaže Vojvodić.

Na kraju, gošča „Markera” zaključuje da je od pitanja „šta je alternativa termoelektranama”, mnogo važnije pitanje „ko je odgovoran što smo došli u situaciju da toliko zavisimo od proizvodnje električne energije iz termoelektrana”. 

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.