Vukosavić u „Markeru“: Uzrok za dešavanja u EPS-u je smanjeni uticaj struke, a povećan politike (VIDEO)
Jako je teško za bilo kog direktora da ispravno vodi preduzeće ukoliko mora da odgovara na telefonske pozive i zahteve koje imaju dnevno-politički karakter i koji nisu vezani za struku, rekao je predsednik akademijskog Odbora za energetiku SANU i predsednik Naučnog saveta EPS-a Slobodan Vukosavić u „Markeru“ komentarišući jučerašnju havariju na kolubarskom kopu.

„Ukoliko vi uklonite stručnjake iz EPS-a, a dobar deo više nije tu i zamenite ih ljudima koji su tu došli po nekom drugom kriterijumu, vi onda nećete imati na vreme ugalj“, rekao je Vukosavić i dodao da srećom imamo dva ugljenokopa.
Kako je ocenio, da bi se imao efikasan ugljenokop, mora se blagovremeno planirati, a mi to nismo radili na vreme i ispravno i sada plaćamo cenu. Na pitanje da li je bilo moguće da se aktivno klizište spreči, on kaže da nije.
„Ali mogu da vam dam dobre vesti. Potezi koje radi trenutno rukovodstvo EPS-a, ti potezi daju pozitivne rezultate, proizvodnja se stabilisala, mi uvozimo samo kad je struja u okruženju izuzetno jeftina, svi parametri elektroprivrede su bolji i to je znak da je treba prepustiti struci“, rekao je Vukosavić.
On smatra da smo se „navikli na električnu energiju kao da imamo prav“, jer je ona uvek bila tu.
„Energija je bila tu čak i kad su nas bombardovali. U poslednje vreme ima nekoliko stvari koje su se događale, a sve su imale negativne efekte. Mi smo nekritički preuzimali recepte za energetsku tranziciju koji su dolazili iz EU, koji su se nažalost pokazali kao sasvim pogrešni. Preterano mešanje politike, pre 2000. godine, postojao je Stručni savet EPS-a, sve što se radilo moralo je da prođe kroz taj savet“, podseća on.
Ističe da se u elektroprivredi ne može odlučivati od danas do sutra i da zato politici tu nema mesta.
„Mi sada 65-70 odsto dobijamo iz uglja, ostatak iz hidroelektrana, udeo energije vetra je veoma mali. Imamo ugalj, imamo vodu. Budući da dve trećine dobijamo iz uglja bilo je potrebno blagovremeno obnavljati termoelektrane, ne graditi neke nove, nego stare dotrajale koje emituju veće zagađenje zameniti i obnoviti novim koje će manje ugrožavati životnu sredinu. Mi to nismo uradili, pre svega jer je bilo pre svega dnevno-političkih pritisaka, pa i iz EU, da se to ne čini“, navodi on.
Kako dodaje, godinu dana je kratak interval za energetiku, ali za poslednjih godinu dana urađena je konsolidacija u termoelektranama i u celoj privredi i podaci su mnogo bolji.
„Mi ne možemo da obezbedimo sigurno napajanje 2040-2050. godine ako negde u to vreme ne budemo izgradili barem jedan blok nuklearne elektrane. Treba predvideti kako ćemo integrisati varijabilne izvore. Vetro i solarne elektrane izgledaju jako lepo, njih je lako koristiti ako nemaju veliki udeo u sistemu, ako imaju, morate za njih da gradite baterije“, rekao je Vukosavić i istakao da ih treba koristiti, ali ne priključivati na električnu mrežu.
„Što se tiče investicija, mi trenutno imamo veoma nisku cenu električne energije. Prihodi koji ubraja EPS nisu dovoljni za razvoj. Ono što nam se sprema je da se privatizuje, da se tiho preda naš energetski suverenitet u ruke stranaca, a onda će cena električne energije da poraste. Mi predlažemo da se to ne radi, nego da se poveća cena, a da se EPS zadrži u državnom vlasništvu“, navodi predsednik akademijskog Odbora za energetiku SANU i predsednik Naučnog saveta EPS-a.
Smatra da je ono što nam se sprema zadržavanje ugljonokopa i termoelektrana u državnom vlasništvu, a postepen prelazak vetro, solarnih, nuklearnih i hidroelektrana u ruke strateškog partnera.
„U EPS-u smo veoma blizu tome da imamo profesionalni menadžment, u Elektromreži Srbije to nemamo. Trebalo bi učini sve da se saradnja i zajedničko delovanje preduzeća na koje je elektroprivreda pocepana uspostavi“, zaključuje Vukosavić.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.