Za mesec i po, tri begunca sa KiM: "Nesaradnja pravosuđa i policije Beograda i Prištine višestruko štetna"
U proteklih mesec i po dana, tri osobe koje se sumnjiče za ratne zločine, ubistvo i umešanost u organizovanje ubistva, pobegle su nadležnim organima na Kosovu i Metohiji i u Severnoj Makedoniji. Zbog nesaradnje nadležnih organa Beograda i Prištine, mnogi slučajevi optuženih za teška krivična dela ostaju nerešeni.

Najpre je Faton Hajrizi pobegao iz zatvora na Kosovu i Metohiji; potom je ubijen kod Loznice nakon što je ubio srpskog policajca. Zatim je Marko Rošić nestao iz Kosovske Mitrovice i tako izbegao izdržavanje desetogodišnje kazne zatvora na Kosovu i Metohiji. Treći je bivši pripadnik "OVK" Bljerim Ramadani, koji je pobegao iz kućnog pritvora u Severnoj Makedoniji, a koga po Interpolovoj poternici traži Srbija.
Beg iz Skoplja
Pre šest dana bivši pripadnik "OVK“ Bljerim Ramadani pobegao je iz kućnog pritvora u Skoplju. On je prethodno bio uhapšen na zahtev srpskog pravosuđa na prelazu Jažinice, kod Tetova. Nalog za hapšenje zasniva se na sumnjama da je počinio ratne zločine u regionu Uroševca 1999. Početkom avgusta, Sud u Skoplju odredio je Ramadaniju meru kućnog pritvora, ukinuvši ekstradicioni pritvor.
Iz organizacije ratnih veterana "OVK“ u Uroševcu saopšteno je da je Bljerim Ramadani pobegao iz Skoplja i da je trenutno na Kosovu i Metohiji.
Na relaciji Skoplje - Priština – Beograd, igra "gluvih telefona.“
Kosovsko Ministarstvo unutrašnjih poslova nije odgovorilo na pitanje Insajdera da li je Ramadani na Kosovu i Metohiji. Sa druge strane, Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije u odgovoru Insajderu navodi da od Prištine nisu dobili informaciju da je Ramadani na KiM.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije (MUP) odgovoreno je Insajderu da je poternica za Bljerimom Ramadanijem i dalje aktivna, a da od “državnih organa Severne Makedonije još nisu dobili obaveštenje, niti druge informacije u vezi sa tim gde se nalazi.”
Bljerim Ramadani je samo jedan od onih koji “koristi” nedostatak policijske i pravosudne saradnje između Beograda i Prištine – koja uglavnom ide preko Misije Euleks na Kosovu i Metohiji.
“Nesaradnja pravosudnih i policijskih organa Srbije i Kosova je višestruko štetna, ali rešavanje ovog problema nije ni na vidiku. Takav međusoban odnos ne dovodi samo do toga da je nemoguće pribaviti dokaze sa svih strana za one koji su odgovorni za neki zločin, već ni dokaze za one koji su nevini”, kaže za Insajder Isak Vorgučić, direktor RTV KiM iz Čaglavice.
Beg iz Kosovske Mitrovice
Početkom jula, portparol Kosovske policije za region Severa Veton Eljšani potvrdio je da je u bekstvu Marko Rošić, jedan od osuđenih za umešanost u ubistvo Olivera Ivanovića. Eljšani je rekao da je istog dana kada je Osnovni sud u Prištini objavio presudu policija otišla da uhapsi Marka Rošića, ali “on nije bio kod kuće” - naglasivši da policija veruje da on nije više na Kosovu i Metohiji.
Marko Rošić je osuđen na deset godina zatvora i novčanu kaznu od 10.000 evra.
Beg iz zatvora na KiM
Sredinom jula, ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić je saopštio da je policija kod Loznice ubila Fatona Hajzirija. Dan ranije, on je ubio jednog srpskog policajca, a drugog ranio, takođe u regionu Loznice.
Trinaest dana pre ubistva, Faton Hajziri je objavio na društvenoj mreži Tik Tok da je pobegao iz zatvora u Smrekovnici na Kosovu i Metohiji; služio je zatvorsku kaznu zbog ubistva ruskog vojnika na Kosovu i Metohiji 2000. godine, kada je Hajziri imao 15 godina. Pre poslednjeg bekstva iz zatvora, bežao je još osam puta.
Na njegovoj sahrani u selu kod Srbice bila su vidljiva obeležja "OVK“, albanske zastave, a čulo se i “slava Fatonu”.
U razgovoru za Insajder, direktor RTV KiM Isak Vorgučić podseća i na slučaj Banjska i Milana Radoičića, čije izručenje Priština traži od Beograda. Sa druge strane, u Beogradu je još u toku predistražni postupak.
“Skoro je nemoguće suditi Radojičiću u Srbiji, jer se svi dokazi nalaze na Kosovu, gde je napad njegove grupe i počinjen. Zbog toga su odgovorni na slobodi, dok je desetine nevinih po kosovskim zatvorima jer je neki kosovski Albanac u njih uperio prst da su odgovorni za ratne zločine devedesetih”, rekao je za Insajder Isak Vorgučić, direktor RTV KiM.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.