Zamena guma - koje su cene i kazne
Lepo vreme, sa malo padavina, obeležilo je nešto više od mesec dana jeseni u Srbiji, a prognostičari najavljuju još toplih dana. Međutim, Zakon o bezbednosti saobraćaja propisuje da od 1. novembra do 1. aprila vozači u Srbiji na sva četiri točka imaju zimske pneumatike.

Naravno ne bilo kakve, već je u zakonu definisano da zimska guma mora da ima šaru od najmanje četiri milimetara.
Ipak, ono što treba naglasiti je da su zimske gume u ovom periodu obavezne samo ukoliko se na kolovozu nalazi sneg, led ili poledica.
To automatski znači da vožnja u suvim uslovima sa letnjim pneumaticima i posle 1. novembra nije kažnjiva, ali vozila moraju da imaju stalni pogon na sva četiri točka i dubinu šare od najmanje 6 milimetara.
Koliko košta zamena guma?
Istraživali smo šta vas očekuje kada odete kod vulkanizera da se pripremite za vožnju u zimskoj sezoni.
Trenutno nema prevelikih gužvi i možete da zakažete zamenu letnjih guma za zimske - ako ne istog dana, onda najkasnije sutradan.
Što se tiče cena za zamenu, na primer za gume dimenzija 16 inča cena je 1.170 dinara po točku, a to podrazumeva balansiranje, skidanje, nameštanje i novi ventil, odnosno 4.680 dinara za sva četiri točka.
Prema cenovnicima koji trenutno važe komplet zimskih pneumatika standardnih dimenzija, za prosečno vozilo košta između 25 do 45 hiljada dinara.
Kolike su kazne?
Ukoliko se vozači sa letnjim gumama ipak nađu na kolovozu na kome se nalazi sneg, led ili poledica, u periodu od 1. novembra do 1. aprila, biće kažnjeni od 10.000 do 20.000 dinara.
Takođe, ukoliko vozač vozila koji nema zimske pneumatike izazove nezgodu, u periodu kada su obavezne zimske gume, plaća kaznu i svu štetu nastalu u nezgodi.
Neophodna oprema
Ukoliko vozači naiđu na deo puta gde je saobraćajnim znakom predviđena obavezna zimska oprema, pored zimskih pneumatika vozači su obavezni da u prtljažniku imaju neki od uređaja za povećanje prijanjanja poput lanaca, koji se u slučaju potrebe postavljaju na najmanje dva pogonska točka.
U naseljenim mestima vozila ne moraju biti opremljena uređajima za povećanje prijanjanja.
Oprema za povećanje prijanjanja može se postaviti na točkove i na delu puta koji nije označen znakom, ali samo u slučaju kada je kolovoz prekriven snegom.
Razlika između zimske i letnje gume
Zimska guma se pored šare na gaznoj površini od letnje razlikuje i po smesi od koje je izrađena.
Taj materijal omogućava da guma na niskim temperaturama, ispod +7°C, zadrži svoju elastičnost, a to je značajno jer se na taj način postiže bolje prijanjanje za asfalt.
Bolje prijanjanje za asfalt skraćuje zastavni put prilikom kočenja i automobilima omogućava bolje prilagođava nagloj promeni pravca u vožnji na putu sa mnogo krivina.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.