Zamenik gradonačelnika Užica: Prvo gašenje požara, pa utvrđivanje odgovornosti (VIDEO)

Devet dana od izbijanja požara, na regionalnoj deponiji "Duboko“ kod Užica još tinja vatra. Pošto je otklonjena opasnost od širenja požara na obližnja domaćinstva i šumu, postavilo se pitanje koliko će opasne čestice koje se oslobađaju iz tog dima štetno uticati na zdravlje ljudi.

Požar na deponiji Duboko u Užicu. Foto: MUP

Iz nadležnog Ministarstva dobijamo uveravanja da redovna merenja ne pokazuju prekoračenje aerozagađenja, dok stručnjaci upozoravaju da su se iz dima oslobodile kancerogene čestice, koje je moguće otkriti jedino analizama tla i vode. 

Regionalna deponija u Užicu opremljena je najsavremenijim sistemima zaštite, ima odvodne cevi za štetne gasove i otpadnu vodu. Kroz te cevi trebalo je da iscure i opasni i štetni gasovi koji su doveli do velikog požara pre osam dana. Kada je otvorena 2011, deponija vredna 15 miliona evra važila je za jednu od najsavremenijih u regionu. Kako je onda moguće da na tako uređenoj deponiji izbije požar koji danima ne može da se ugasi, i šta je uzrok - nesavesno poslovanje, odlaganje prekomerne količine otpada u odnosu na kapacitete, greška pri projektovanju, ili nešto četvrto.

"Ne bežimo ododgovornosti, ali mislim da sad svakako nije vreme da se vraćamo tih 15 godina unazad, pa da dolazimo do ljudi koji su uopšte odredili da deponija bude na tom mestu, da se vraćamo na projekat koji je u tom trenutku bio i da se deponija pravi takva kakva jeste. To ćemo utvrditi nakon gašenja ovog požara, dakle, osnovni cilj jeste da ga ugasimo, da vratimo deponiju u njenu osnovnu funkciju, a nakon toga svi nadležni organi baviće se svojim poslom, pa i ovi koji treba da utvrde ko je kriv za ovaj požar“, rekao je za Insajder Dragoljub Stojadinovič, zamenik gradonačelnika Užica i zamenik šefa Štaba za vanredne situacije.

Zagađenje životne sredine i nepreduzimanje mera zaštite životne sredine su krivična dela za koje su predviđene višegodišnje zatvorske kazne. Osnovno tužilaštvo u Užicu formiralo je predmet i naložilo policiji da prikupi podatke neophodne za utvrđivanje krivične odgovornosti onih čijim postupanjem je do požara došlo. 

U međuvremenu, država uverava građane da aerozagađenje ne prelazi granice dozvoljenog.

"Sve vreme se meri kvalitet vazduha, imamo nekoliko pokretnih stanica, imamo automatsku u Gradu Užicu, za sada nema prekoračenja, kada govorimo o kvalitetu vazduha“, izjavila je u petak ministarka zaštite životne sredine, Irena Vujović. 

Stručnjaci upozoravaju da merenje PM čestica ne pokazuje nivo prisustva kancerogenih materija u okruženju. Prisustvo kancerogenih materija, kakve su dioksen, furan, denzopiren,  koje se oslobađaju iz požara na deponijama, ali i njihovu opasnost po zdravlje ljudi, moguće je otkriti jedino laboratorijskim analizama tla i vode na mestima do kojih stiže gust dim od požara.

"Svakako je rizik veliki, ne znamo koliki jer ne možemo da ga izmerimo direktno, nauka nas uči da je to zagađenje veliko, opasno i u malim koncentracijama i da mi posledice ovog zagađenja vidimo kroz pet, ili 10 godina, kroz povećanju incidencu karcinoma, ili kroz neke druge bolesti. Ne vidimo je danas, niko neće pasti mrtav na ulici jer je respirabila koncentracija tih čestica relativno mala“, kaže za Insajder Dušan Blagojević, savetnik za upravljanje hemikalijama u životnoj sredini.

Nema javno dostupnih podataka o tome da su republička Agencija za zaštitu životne sredine i Zavod za javno zdravlje u Užicu dali nalog da se ispita, ili sproveli laboratorijsko merenje zagađenja koje bi pokazalo prisustvo kancerogenih materija na tlu i u vodi. 

Građanima su dostupni jedino podaci prema kojima prisustvo PM čestica u vazduhu ne pokazuje zagađenje koje bi bilo opasno po život, uz povremena variranja zbog kojih im se savetuje da ne borave na otvorenom, ili da prilikom boravka napolju nose maske. 

Dobra vest je da država i Grad Užice sada planiraju da u sanaciju i proširenje deponije "Duboko“ ulože 30 miliona evra.

Izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.