Zašto je većina desno orijentisanih stranaka ostala ispod cenzusa? (VIDEO)

Konačni rezultati izbora još nisu utvrđeni, a preliminarnim rezultatima – osim SNS-a i liste doktora Branimira Nestorovića - niko nije zadovoljan. Ispod cenzusa je ostala većina desno orijentisanih stranaka, među njima i lista "Nacionalno okupljanje – državotvorna snaga" koju čine Zavetnici i Dveri. Državotvorna opozicija, kako sebe nazivaju, očekuje ponavljanje i parlamentarnih i lokalnih izbora; da su bili ujedinjeni, tvrde, osvojili bi i do 20 odsto glasova.

Boško Obradović i Milica Đurđević Stamenkovski . Foto: Srđan Ilić

Srbija nije zrela za nacionalno okupljanje – poručili su Dveri i Zavetnici odmah po objavi prvih preliminarnih rezultata. Prema poslednjim podacima RIK-a, ta lista osvojila je nešto manje od 3 odsto i tako ipak ostala ispod cenzusa.

"Želim da konstatujem da je ovaj rezultat, rezultat kojim mi nismo zadovoljni, ali je rezultat posledica surove kampanje protiv Nacionalnog okupljanja koje se našlo između dva bloka koja su pokušavali da održe monopol nad srpskom političkom scenom00:46 i koji su pokušavali da primoraju Nacionalno okupljanje da se opredeli između ta dva pola na srpskoj političkoj sceni“, rekla je Milica Đurđević Stamenkovski iz Srpske stranke "Zavetnici".

I Dveri i Zavetnici, koji na prošlogodišnjim izborima nisu nastupili udruženo, osvojili su po nepunih četiri odsto. Da je za ostanak bez poslaničkih mesta zaslužno i to što se desno orijentisane stranke, uprkos pregovorima, nisu ujedinile u jednom bloku, poput levice, smatra lider Dveri.

"Ja sam i pre izbora govorio i mislio da je to greška, ali takva je bila želja i volja ostalih kolega u patriotskoj opoziciji. Pre svega mislim na Glas iz naroda i doktora Nestorovića i još više na Koaliciju NADA i Miloša Jovanovića koji su zaista želeli da idu samostalno i odbijali su sve naše i moje lično pozive da se u tom smislu napravi jedna ujedinjena kolona patriotske opozicije“, naveo je Boško Obradović, lider Srpskog pokreta "Dveri".

Analitičari poručuju da je u moru desno orijentisanih stranaka neko morao da strada na izborima, a male liste su i – gubitničke.

"Demostatova istraživanja su pokazala da bi jedinstvena desna lista imala izuzetno dobar rezultat koji bi išao i preko 15 odsto. I to se sad čak vidi i u prostim zbirovima partija koje su prošle ili nisu prošle, ali treba reći da bi taj rezultat bio još bolji jer bi ta zajednička lista dala sinergiju“, smatra Zoran Panović, programski direktor Demostata.

"Ove godine desničarske stranke su prošle lošije nego u prethodnom ciklusu, zato što nisu imale ono što su imale 2022. a to su dve stvari. Dakle, prva je bila fokus na ratu u Ukrajini. Koji je tada bio u punom jeku i koji je zaista dominirao i našim medijima i svetskim medijima. Pa je postao taj prostor za populizam i za rusofiliju kao nekakvu političku platformu, odnosno zamenu za odsustvo stvarne politike. A druga mnogo važnija stvar je to što su tada, pre godinu dana, dakle desničarske stranke imale mnogo prostora i izuzetno blagonaklon tretman u medijima pod kontrolom Srpske napredne stranke", ocenio je Dario Hajrić, sociolog.

Slab rezultat ostvarila je još jedna stranka na desnom spektru - manje od 1 odsto na parlamentarnim i 1,5 odsto na beogradskim – osvojila je Narodna stranka. Na društvenim mrežama, Vuk Jeremić saopštava da su pretrpeli težak udarac.

"Zbog čega je rezultat bio ovakav i kojim putem ići dalje, razgovaraćemo u okviru Narodne stranke u danima koji dolaze. Nesumnjivo je da mora biti ozbiljnih posledica, a najveća odgovornost je moja“, naveo je Jeremić na X-u.

"Mislim da je Narodna stranka Vuka Jeremića platila ceh velikom raskolu u toj stranci. Mi kada pogledamo, malo je tragedija, možda za srpski više partizan, da je tako propala Narodna stranka, jer ona je bila jedna retka stranka iz opozicije koja liči na stranku po ustrojstvu, po strukturi, po infrastrukturi, ali je imala dva velika raskola, odlazak Zdravka Ponoša i odlazak Miroslava Aleksića, tako da je ta sad stranka van stroja, van igre", rekao je Panović.

Ispod cenzusa, kao i na prošlogodišnjim izborima, ostala je Srpska radikalna stranka. Od desno orijentisanih stranaka, jedino je Koalicija NADA, koju čine Novi DSS i Pokret obnove Kraljevine Srbije, osvojila više od pet odsto. 

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.