Zemljotres u Turskoj i Siriji: Pomoć stiže i Siriji, samo u Turskoj 80.000 povređenih (VIDEO)

Broj žrtava zemljotresa koji je pre osam dana pogodio Tursku i Siriju premašio je 38.000, a samo u Turskoj ima više od 80.000 povređenih. Srećom, i dalje stižu vesti o spasenima koji su u ruševinama proveli nedelju dana, ali na nesreću i o lopovima u pogođenom regionu! Međunarodne organizacije upozoravaju da će zemljotres imati i dugoročne posledice na decu, njih više od sedam miliona u Turskoj i Siriji.

Zemljotres u Turskoj i Siriji. Foto: Tanjug/AP Photo/Emrah Gurel

Spasilačke ekipe izvukle su iz ruševina zgrade u Antiohiji dva dečaka, stara 15 i osam godina, koji su bili zatrpani 181 sat. Četrdesetogodišnja žena spasena je u Gazijantepu 170 sati posle zemljotresa, a dvadesetšestogodišnja devojka u Hataju izvučena je iz ruševina posle 200 sati.

"Države sveta su pokazale solidarnost s Turskom tokom zemljotresa. Slale su spasioce i pomoć, organizovale humanitarne kampanje. Želim da se zahvalim svim prijateljskim i bratskim zemljama koje su prikupljale pomoć dan i noć, podržavali naše napore da pronađemo nestale. To nikada nećemo zaboraviti. Stotine miliona prijatelja i braće od Afrike do Azije, Sjedinjenih Država do Balkana i Evrope pružili su nam ruku. Želim da vam poručim: 'Neka vas Alah blagosilja'", izjavio je Redžep Tajip Erdogan, predsednik Turske.


Dok traju napori da se zatrpani spasu i ublaže posledice zemljotresa, u Turskoj su se pojavili pljačkaši, a na meti su prodavnice širom pogođenog regiona. Policiji je, na ulicama, u pomoć pritekla vojska.

Vlast predsednika Erdogana, koji je najmoćnija politička figura u toj zemlji već 20 godina, na meti je opozicije, koja tvrdi da bi razmere razaranja bile mnogo manje da su se slušali stručnjaci koji su upozoravali da se sektor građevine ne pridržava propisa pri izgradnji.

Pomoć Siriji posle zemljotresa kasnila je zbog političkih prepreka, međutim, poslednjih dana međunarodne organizacije i zemlje saveznice Damaska isporučile su tone pomoći. Ipak, ne stiže do svih kojima je potrebna.

"Pomoć se dostavlja ljudima u skloništima, a mi koji nismo u skloništima – mi ne dobijamo ništa. I mi smo pogođeni zemljotresom, a ne samo oni u skloništima. Potrebna nam je pomoć – i mi moramo da jedemo, da pijemo i da preživimo. Dva cela dana sam provela bez hrane dok nisam zamolila komšiju za pomoć", rekla je stanovnica Latakije, u Siriji.

Predsednik Sirije Bašar El Asad dozvolio je misiji Ujedinjenih nacija da koristi još dva granična prelaza sa Turskom za dostavljanje humanitarne pomoći. Jedni su pozitivno iznenađeni tim potezom, a drugi smatraju da Asad koristi zemljotres kako bi vratio legitimitet u zemlji pogođenoj građanskim ratom, ali i otoplio odnose sa Zapadom, pod čijim je sankcijama od 2011. godine.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.