Zemljotres u Turskoj i Siriji: Potraga za nestalima još traje, politika prepreka za pomoć Siriji (VIDEO)
Broj žrtava zemljotresa koji je u ponedeljak pogodio Tursku i Siriju dostigao je 22.000. Više od šest hiljada spasilaca iz celog sveta pomaže turskim kolegama u naporima da spasu zatrpane u više od šest hiljada zgrada; do sada je, kaže predsednik Turske, spaseno oko 75 hiljada ljudi. Međutim, jenjava nada da će ostali pod ruševinama biti živi pronađeni, pa se postavlja pitanje – ko je odgovoran za to što se urušilo toliko zgrada. Delovi Sirije, razoreni zemljotresom, ostaju bez hrane, a političke razlike prete da dodatno pogoršaju situaciju.

Desetogodišnja devojčica spasena je u Antiohiji posle 90 sati u ruševinama. Spasioci su na njenom spasavanju radili 32 sata, ali su morali da joj amputiraju ruku kako bi je izvukli. Srpski spasioci locirali su u Odabasi ženu koja je više od 100 sati provela u ruševinama, a koju su potom izvukle lokalne spasilačke službe.
U Elbistanu je spasena žena (82) koja je tri dana bila u ruševinama, na temperaturi ispod nule.
"Prvog dana su spaseni moja mlađa sestra sa njeno troje dece. Drugog dana su izvukli tela moje starije sestre i njenog muža. Bilo je veoma teško, nisam mogla da podnesem. Rekla sam braći da nastave da tragaju za našom majkom, nisam gubila nadu. Verovala sam da je živa", rekla je ćerka spasene žene.
U Kahraman-marašu spasena je petnaestogodišnja devojčica posle 99 sati u ruševinama. Kad su spasioci stigli do nje, imala je dve želje: svoju omiljenu pesmu i sladoled.
Dok su građevinski standardi u Turskoj dobri na papiru, stručnjaci upozoravaju da se retko primenjuju, i da to objašnjava zašto se urušilo hiljade zgrada. Kažu da se godinama ukazivalo na taj problem i da se on isto toliko ignorisao, jer bi njegovo rešavanje bilo skupo, a usporilo bi građevinarstvo, ključni ekonomski sektor Turske.
U Siriji je veliki broj poginulih premašio kapacitete lokalnih grobalja, pa stanovnici kopaju masovne grobnice.
"Ljudi su solidarni jedni s drugima u ovakvim situacijama, drže se zajedno na neverovatan način. Pitali su da moja zemlja bude grobnica, razgovarali smo s lokalnim vlastima i dobili odobrenje", rekao je vlasnik parcele koja će biti preuređena u grobnicu, u Siriji.
"Šokirani smo. Ovo je neverovatno. Da li je dostavljanje pomoći ljudima postalo političko pitanje? Ili kriza koju ne možemo da prevaziđemo? Je l’ čekamo da s neba padne pomoć? Mi smo Sirijci", rekao je Juvan Mula Ibrahim, portparol Zapadnog Kurdistana u Siriji.
Međunarodne humanitarne organizacije upozoravaju da ponestaje hrane koju dele na severozapadu zemlje, koji je pod kontrolom opozicionih snaga, suprotstavljenih vlastima Bašara El Asada. Zvaničnom Damasku i sada pomažu zemlje koje je podržavaju i u građanskom ratu – Rusija, Kina i Iran.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.