Žestoki sukobi u Kongu ili borba dve etničke grupe iz Ruande (VIDEO)
Višedecenijski sukob regularne vojske i etničkih milicija ponovo se rasplamsava na istoku Demokratske Republike Kongo. Borci Grupe M23 - koje podržava susedna Ruanda, nastavili su ofanzivu na grad Bukavu, nakon što su u ponedeljak zauzeli grad Goma na granici dve države. Grupa M23 kaže da se bori za prava etničke grupe Tutsi u Kongu. S druge strane, predsednik Konga - čiji vojsku podržavaju strani plaćenici i mirovnjaci Ujedinjenih nacija – Tutse naziva teroristima; sada poziva mlade da se masovno priključe vojsci protiv pobunjenika. Šef američke diplomatije Marko Rubio ovih dana je odvojeno razgovarao sa predstavnicima Konga i Ruande, sa kojima se saglasio da je neophodan prekid vatre. Ujedinjene nacije su upozorile da je - tokom obnovljene ofanzive Grupe M23 - milion ljudi raseljeno, da su bolnice pretrpane, da su tela još na ulicama – i da regionu preti humanitarna katastrofa. Iza sukoba na istoku Konga stoji istorija neokolonijalizma, genocida i migracija.

M23 je pobunjenička organizacija na istoku Konga koja ima korene u višedecenijskom konfliktu na istoku te države, i u susednoj Ruandi. Tu organizaciju čine pripadnici etničke grupe Tutsi koja je u Kongo izbegla iz Ruande - tokom genocida koji je nad njima 1994. godine sprovela većinska etnička grupa Huti. Tada je za 103 dana ubijeno 800 hiljada ljudi. Posle pada vlade Huta u Ruandi i povratka Tutsija na vlast - i deo Huta, pre svih oni koji su učestvovali u genocidu, izbegli su u susedni Kongo, državu koju su još tada decenijama potresali konflikti.
Tako su dve etničke grupe, sukob iz rodne Ruande nastavile u Kongu - i to je koren trenutnog konflikta. M23 skraćeno znači 23. mart i odnosi se na datum kada je 2009. potpisan sporazum kojim je završena pobuna Tutsija na istoku Konga i kada je dogovoreno da militantna organizacija te etničke grupe postane politička stranka. Trenutna pobuna traje tri godine; počela je nakon što je Grupa M23 optužila vlasti Konga da nisu ispunile sve tačke mirovnog dogovora i integrisale Tutsije u vojsku i civilne institucije države.
Organizacija M23 se zalaže za zaštitu interesa Tutsija u Kongu, a kroz borbu protiv Hutu milicija koje su osnovale izbeglice iz Ruande, koje su bliske Vladi Konga. Pored pomoći iz Ruande, Grupa M23 godinu dana kontroliše i rudarski region na istoku Konga, pa se finansira i iz poreza na iskopavanje koltana, materijala koji se koristi za proizvodnju telefona i drugih uređaja. Prema procenama Ujedinjenih nacija, reč je o 800 hiljada dolara mesečno. Pretpostavlja se da je trenutna ofanziva te grupe pokrenuta kako bi zauzeli još rudnika.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.