Zoran Stojiljković: Kvalitet života ljudi, njihov standard - nije prioritet (VIDEO)

Vlada ponudila prosvetarima 11% linearno povećanje i jednokratnu pomoć od 15.000 dinara koja bi trebala da bude isplaćena do 8. Januara. Prosvetari najavili za sutra protestnu šetnju, a od sledeće nedelje počeće štrajkovi u školama. Ovim povodom, Zoran Stojiljković politikolog i sindikalista sa dugogodišnjim stažom bio je gost emisije 3D na Insajder televiziji.

Zoran Stojiljković politikolog i sindikalista. Foto: Insajder

Godinama, ako ne i decenijama, jesen je doba godine kada kreću prosvetari u štrajk. U poslednje vreme im se pridružuju poljoprivrednici, često medicinari i svi ostali, šta mi imamo za ove tri decenije štrajkova? 

“Efekti su dosta ograničeni, čak i kada u glavnoj meri budu ispunjeni neposredni zahtevi učesnika, jer se onda posle izvesnog vremena stvar vrati na početak. Za ove gotovo tri i po decenije analize štrajkova i učešća u štrajkovima, uličarenja što kažu, mogu bi da kažem da postoje četiri pretpostavke da štrajk uspe. Jedna je da imaju jasan razlog koji je vidljiv i prepoznatljiv u javnosti i u medijima, drugi da uživa podršku velikog dela stanovništva, i da je u njima spremno da učestvuje i aktivna manjina negde preko tri i po odsto. Kako kažu te čuvene hipoteze o tri i po odsto - koje govore da ako u tome učestvuje toliki procenat stanovništva da šanse za promene ima.”

Kaže Zoran Stojiljković i dodaje da štrajkači moraju imati ljude koji su ubeđeni, da njihov protest može imati odgovarajuće rezultate. Još jedna bitna stvar je da oni koji rukovode protestima uživaju poverenje učesnika i javnosti.

“Treba uračunati i strategiju vlasti koja uvek pokušava da kupovinom vremena, polarizacijom unutar učesnika protesta i organizatora protesta, delimičnim ustupcima u poslednji čas razbije proteste ili ih svede na marginu i tako realizuje svoje ciljeve.”


Na pitanje, da li je pogrešan utisak da štrajkovi I protesti nemaju željeni efekat, Stojiljković kaže da imaju ograničene efekte, u meri u kojoj je to nešto, što može da bude okvir na koji vlast pristaje imajući vidu njene ciljeve i njene agende. 

“Očito da u ovom velikom tzv. kvantnom skoku u budućnost, velikim javnim investicijama u posljednjih nekoliko godina - obrazovanje, osnovna infrastruktura, kvalitet života ljudi, njihov standard,  nije nešto što prioritet u odnosu na ove prepoznatljive ciljeve koje su vezani za stadione, slavoluke… Stvar sa prosvetarima i poljoprivrednicima bi vam bila takva da ste vi potpisali dogovor, što je krajnje rizično za svaku vlast, kad ih ne ispunite i onda otprilike imate isti scenario. Marginalizujete, medijski satanizujete ili ograničite, napravite strategiju izveštavanja koja je sličnija izveštajima sa mesta zločina. Vođstvo dovedete u pitanje i pokušavate da sve to podelite sa naivnim i dobrodušnim učesnicima protesta, a onda kad to vam ne pođe za rukom, onda da nudite parcijalne ustupke i tzv. privremena rešenja poput linearnih podela izvesne sume novca, koja onda kod onih koji su već skeptični i izazivaju logiku - daj šta daš, pa ćemo videti sledeći put šta ćemo i kako.”

Sagovornik Insajderove emisije 3D Zoran Stojiljković zaključuje da zdravo društvo ima kvalitetne institucije sa kompetentnim ljudima i da ima kvalitetan proces obrazovanja, koji je okrenut ka razvoju i ka podizanju javnog interesa i javnog dobra. Ali, da to kod nas – nije tako.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.