Zrenjanin - 21 godinu bez zdrave pijaće vode

Građani Zrenjanina na današnji dan obeležavaju još jednu godinu otkada im je voda zabranjena za piće i pripremu hrane. Godine se nižu, sa njima i nova obećanja vlasti da će, baš ove godine, vode konačno biti. Zrenjaninci u vodovodu nemaju vodu za piće od 2004. kada je rešenjem sanitarnog inspektora utvrđeno da zrenjaninska voda ima prekomernu dozu kancerogenog arsena, ali i natrijuma i bora. Voda nije preporučljiva za piće - i to je sve što pouzdano znaju više od dve decenije.

Foto: Unsplash/ Andres Siimon

Gradonačelnik Simo Salapura najavio je jula 2022. godine da će u prva tri meseca 2024. godine Grad imati potpuno bezbednu i čistu vodu za piće, međutim, početkom 2025. godine - umesto da iz slavina poteče čista voda, protiče samo vreme, a novi rokovi se nižu.

Najsvežije obećanje dao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić kada je posetio Zrenjanin u septembru 2024. godine i najavio da će fabrika za prečišćavanje vode biti izgrađena između marta i maja 2025.

Tu tvrdnju je ponovio gradonačelik Salapura početkom januara, gostujući na RTV Santos. Kako je naveo, druga faza izgradnje fabrike vode počeće u aprilu, kada očekuje i da kroz zrenjaninski vodovod poteče bezbedna voda za piće.

“Realizovali smo prvu fazu ovog projekta, u toku je izgradnja, sad su trenutno radovi, građevinski radovi na realizaciji i procesu druge faze i, naravno, aprila meseca očekujemo da krene i druga faza i verujemo da ćemo moći da dostignemo ono o čemu smo sanjali decenijama. Mislimo da ćemo u aprilu konačno rešiti i taj problem”,  izjavio je gradonačelnik za Santos TV.

Odbornici vladajuće koalicije su 2024. godine na jednoj od sednica Skupštine grada usvojili Aneks 1 Ugovora o realizaciji projekta prečišćavanja vode za piće u Zrenjaninu, kojim je stavljena oznaka tajnosti na taj projekat.

Kompanije „Pannonian water“ doo Beograd i „Metito Utilities Limited“, kojima je poverena izgradnja postrojenja, nisu se oglašavale u javnosti. Umesto njih, govore političari.

A dok čekaju ispunjenje “sna”, odnosno zadovoljenje osnovnog prava na zdravu vodu, Zrenjaninci su - prema okvirnim procenama - zaključno sa današnjim danom potrošili više od 151 milion evra na kupovinu pijaće vode.

Oni koji vodu mogu da priušte -  plaćaju je, ali su najviše pogođeni oni koji su novčano najugroženiji. Iako je voda za piće u Zrenjaninu ocenjena kao nezdrava za piće, oni koji svojoj porodici ne mogu da priušte flaširanu vodu, godinama piju onu sa česme.

Hronologija pokušaja rešavanja problema

Kako su Zrenjaninci od 2004. godine obavešteni da je jedino rešenje problema izgradnja nova fabrike za preradu vode, prvo pilot -postrojenje za dobijanje zdrave pijaće vode u Zrenjaninu postavila je firma "Sop" iz slovenačkog mesta Krško.

Posle toga su i mnoge domaće i strane firme pokušale da reše problem pijaće vode.

Od 2004. razmatrane su i mogućnosti snabdevanja Grada vodom iz Dunava ili Tise, a preduzeće "Vodovod i kanalizacija" je krajem 2011. donelo odluku o pokretanju postupka javne nabavke za izgradnju postrojenja za prečišćavanje vode.

Od tri ponude odabran je nemački "VTE Vasertehnik" s kojim je ugovor o izgradnji fabrike vode potpisan 2012. godine, ali je smenom vlasti 2014. godine poništen taj ugovor, uz izgovor da je ugovoreni projekat preskup.

Nova vlast potpisala je naredne godine drugi ugovor sa italijanskom kompanijom "Grupo Zilio" za prečišćavanje vode za piće.

Prečišćavanje, ali zakona

Grupa "Zilio" počela je oktobra 2015. radove na lokaciji u Zrenjaninu, na gradilištu postrojenja postavljena je kamera da bi svi zainteresovani preko video-strima na sajtu Grada Zrenjanina, kako je rečeno, mogli uživo da prate napredovanje radova.

Iako je bilo obećano da će prečišćavanje vode početi 2015. godine, fabrika je izgrađena tek dve godine kasnije. Nakon što je 2017. Fabrika počela sa probnim radom, isprečio se Zakon o komunalnim delatnostima.

U to vreme, ovaj zakon propisivao je da komunalnu delatnost snabdevanja vode, kao i prečišćavanje, mogu da obavljaju samo javna preduzeća, ne i konzorcijum privatnih firmi.

Pune dve godine nijedan lokalni, pokrajinski ili regionalni organ nije reagovao na nezakonitost projekta, za koji je garantovala i Vlada Srbije. Predsednica Vlade je izjavila da će Grad da otkupi fabriku od grupe “Zilio”, kako bi građani mogli da dobiju ono što godinama iščekuju. Međutim, to se nije desilo.

Tri godine od početka roka, Vlada Srbije izmenila je Zakon o komunalnim delatnostima, tako da i privatne kompanije mogu da se bave prečišćavanjem vode.

Posle te izmene, konačno je 2018. privatna kompanija počela sa probnim radom, ali voda nikada nije bila hemijski ispravna da bi dobila dozvolu za korišćenje.

Preduzeće “Vodovod i kanalizacija" saopštilo je da izgrađeno postrojenje ne ispunjava nijedan potreban parametar i da, uz to, rad postrojenja ugrožava celokupan sistem vodosnabdevanja i kanalizacije Zrenjanina. Naime, sav otpad od prećišćene vode se ponovo vraćao u kanalizaciju.

I kasnije je bilo pokušaja da se isporuči voda koja navodno zadovoljava standarde, te da se samo čeka rešenje sanitarne inspekcije kojom se ukida zabrana upotrebe vode za piće iz 2004. Međutim umesto tog rešenja, Fabrika je prestala sa radom zbog eksplozije koja se dogodila krajem 2020, a vodosnabdevanje Grada preuzelo je preduzeće "Vodovod i kanalizacija". 

Preduzeće je na kraju prodato 2022. godine, iz trećeg pokušaja, firmi "Pannonian water DOO" iz Beograda za za 417 miliona dinara.

Rokovi za izgradnju fabrike koja bi uspešno trebalo da prerađuje vodu i obezbedi građanima osnovno pravo, ponovo se pomeraju.
Građanima ostaje samo nada da će u maju 2025. iz zrenjaninskih česmi poteći pitka voda.

Novinarka Insajdera Milica Alimpić

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.