Američki zvaničnici stigli u Jermeniju

Visoki zvaničnici Bajdenove administracije danas su stigli u Jermeniju, dan nakon što su etnički Jermeni u Nagorno-Karabahu počeli da beže, pošto je Azerbejdžan porazio borce otcepljenog regiona posle dugogodišnjeg sukoba.

Nagorno-Karabah. Foto: Tanjug/Russian Defense Ministry Press Service via AP

Dolazak šefice Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) Samante Pauer i vršioca dužnosti pomoćnika sekretara američkog Stejt departmenta za Evropu i evroazijska pitanja Jurija Kima prva je poseta visokih američkih zvaničnika Jermeniji otkada su Jermeni iz Nagorno-Karabaha primorani na prekid vatre prošle nedelje, preneo je Rojters. 

Kako se navodi, Pauer će se na putovanju, kao prvi administrator USAID-a koji će otići u Jermeniju, sastati sa visokim zvaničnicima jermenske vlade. 

Ona će potvrditi američko partnerstvo sa zemljom u Zakavkazju, "izraziti duboku zabrinutost za etničko jermensko stanovništvo u Nagorno-Karabahu i razgovarati o merama za rešavanje tamošnje humanitarne krize". 

"SAD su duboko zabrinute zbog izveštaja o humanitarnim uslovima u Nagorno-Karabahu i pozivaju na nesmetan pristup međunarodnim humanitarnim organizacijama i komercijalnom saobraćaju", navodi se u saopštenju USAID-a. 

Jermeni iz Nagorno-Karabaha, teritorije međunarodno priznate kao deo Azerbejdžana, ali ranije dugo van njene kontrole, zatražili su mir prošle nedelje nakon 24-časovne vojne operacije mnogo veće azerbejdžanske vojske, ali ne prihvataju obećanje Azerbejdžana da će garantovati njihova prava nakon što je region integrisan. 

Rukovodstvo Nagorno-Karabaha saopštilo je da 120.000 Jermena u regionu ne želi da živi kao deo Azerbejdžana iz straha od progona i etničkog čišćenja. 

Jermenska vlada je saopštila da je od ponedeljka u 5 sati ujutru više od 2.900 ljudi prešlo u zemlju iz Nagorno-Karabaha.

Ministarstvo odbrane Azerbejdžana je 19. septembra objavilo početak "lokalnih antiterorističkih mera" za obnavljanje ustavnog poretka u Nagorno-Karabahu.

Azerbejdžan je istog dana poslao trupe uz podršku artiljerije da napadnu otcepljeni region  Nagorno-Karabaha koji kontrolišu Jermeni. To je dovelo do desetina civilnih žrtava i povećalo pretnju od novog rata sa susednom Jermenijom, preneo je Rojters.

U Nagorno-Karabahu, koji je međunarodno priznat kao deo Azerbejdžana, živi pretežno jermensko stanovništvo i on nije pod kontrolom Bakua od ranih 1990-ih, nakon rata između Jermenije i Azerbejdžana.

Azerbejdžan je ponovo zauzeo delove teritorije Nagorno-Karabaha i oko njega u ratu 2020. godine.

Izvor: Tanjug