Apelacioni sud u Beogradu: Odluka o Ćuruvijinom ubistvu u "nejavnom delu"

Apelacioni sud u Beogradu objavio je da je postupak koji se vodi pred tom sudskom instancom u vezi sa ubistvom novinara Slavka Ćuruvije u "nejavnom delu", što je razlog koji onemogućava Apelacioni sud da se o tome oglašava, preneo je u nedelju 17. septembra Glas Amerike.

Apelacioni sud. Foto: Srđan Ilić

"Svakako, čim pisani otpravak odluke u istom predmetu bude ekspedovan iz Suda javnost će o tome biti obaveštena. U ovoj fazi postupka dalje ne možemo da se izjašnjavamo niti da komentarišemo spekulacije o tome kakva je odluka", navodi se u odgovoru portparolke Apelacionog suda Miljane Piljić za Glas Amerike.

Pred Apelacionim sudom tokom marta 2023. održan je glavni pretres na kome se odlučivalo o presudi za ubistvo Slavka Ćuruvije donetoj decembra 2021.

Tada su bivši funkcioneri i operativci Službe državne bezbednosti Radomir Marković, Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić osuđeni na ukupno stotinu godina zatvora.

Pretres pred Apelacionim sudom održan je pošto su tužilaštvo i odbrana uložili žalbu na tu presudu. U njegovoj nadležnosti je da potvrdi presudu, poveća ili smanji kaznu, ili donese sopstvenu presudu, koja može biti oslobađajuća.

Mesecima nakon toga sudska odluka, od koje se očekuje da posle više od dve decenije stavi tačku na brutalno ubistvo istaknutog novinara, i dalje je nepoznanica. Upravo to je pobudilo sumnje i nedoumice u delu javnosti i medija Srbije, piše Glas Amerike.

O mogućnosti da je presuda oslobađajuća, uz nevladinu fondaciju koja nosi Ćuruvijino ime i političara Vuka Draškovića, govorio je i predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić, koji je za Glas Amerike rekao da je potvrdu te informacije dobio od jednog državnog sekretara.

"Od suda nisam dobio potvrđujući informaciju. Komunikaciju sa Apelacionim sudom završio sam sa dva zaključka. Prvi je da na osnovu komunikacije ne mogu tvrditi da je doneta oslobađajuća presuda. Drugi - da na osnovu komunikacije mogu pretpostaviti da je doneta oslobađajuća presuda, samo da nije dalje ekspedovana", rekao je Matić.

On je ukazao da mu nije jasno zašto presuda, ukoliko je doneta, nije obelodanjena, dodavši da bi to moglo da se tumači kao određeno taktiziranje, a samim tim i znak da je odluka doneta pod određenim uticajem i pritiskom.

"Ako je presuda oslobađajuća, može se reći i da to predstavlja kontinuitet u celokupnoj opstrukciji - počev od istrage ovog ubistva koja 15 godina nije davala rezultat, preko opstrukcije na suđenjima u kojima je dva puta donošena presuda na ukupno 100 godina zatvora za četvoricu optuženih, i na kraju samog suđenja pošto posle ove presude neće postojati mogućnost za bilo kakvu novu pravnu radnju koja bi donela neki drugi rezultat kada je reč o optuženima", ističe Matić.

Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999. u Svetogorskoj ulici (bivšoj Ive Lole Ribara) u centru Beograda kod prolaza zgrade u kojoj je živeo.

U trenutku ubistva Slavka Ćuruvije, ministar informisanja u tadašnjoj Vladi Srbije Mirka Marijanovića, bio je aktuelni predsednik Srbije Aleksandar Vučić, podseća Glas Amerike.

Redakcija Insajder televizije se bavila temom ubistva novinara Slavka Ćuruvije u emisiju "Insajder dokument: Kad zavlada mrak".

Izvor: FoNet